У Діловому на Закарпатті відреставрували напис на знаку географічному центрі Європи

У Діловому на Закарпатті відреставрували напис на знаку географічному центрі Європи

У Діловому на Закарпатті відреставрували напис на знаку географічному центрі Європи
Фото: Varosh

У селі Ділове на Закарпатті відреставрували напис на знаку географічному центру Європи. Над відновленням напису працював студент-магістр Львівської політехніки Володимир Козурак, — повідомив онлайн-журнал Varosh.

Над відновленням напису на стелі працював Володимир понад місяць. За його словами, роботи затягнулися через часті дощі та високу вологість.

Митець каже, для того, щоб відновити напис, зняв 5-8 шарів цементу, штукатурки та фарби. Роботу Володимир виконував сам. Іноді консультувався щодо відновлення зі своїми викладачами.

"Найважче було зняти шар цементу з сіткою, яким покрили пам’ятник, бо частину напису було збито і сам клей був приклеєний до самого каменя і навіть залишків літер не було зовсім", — розповів Володимир.

Митець каже: "В первинному варіанті літери були чорні, і тільки з часом їх написали золотою фарбою. Та й сам знак спочатку був ніжно блакитного кольору, відтінок цей з роками змінювався і поновлювався в інших тонах. Я взяв пробу оригінального кольору і по ньому замішав потрібний колір. І сам пам’ятник виглядає тепер так, як виглядав у 1887 році. Тільки літери золоті, а не чорні. Тепер все грамотно з точки зору реставрації".

Що відомо про пам'ятку

У 1885-1887 роках географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту у Відні (Австро-Угорщина) виконували геодезичні дослідження на території сучасної Закарпатської області для запланованого будівництва залізниці між Раховом і Сиготом.

Після вивчення місцевості вони встановили біля села Ділове двометровий кам'яний знак з написом “Delicentissime cum libella librationes quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalum et paralleloumierum Europeum MD CCC LXXXVII”, що у перекладі означає: "Це постійне, точне вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році".

Географічний знак центру Європи заштукатурили комунальні служби у жовтні минулого року. Зробили це в межах благоустрою. 

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads

На початок