Між Іраном і Росією розгорівся дипломатичний скандал. У чому причина

Між Іраном і Росією розгорівся дипломатичний скандал. У чому причина

ЗМІ
Між Іраном і Росією розгорівся дипломатичний скандал. У чому причина
Прапори Росії та Ірану. Ілюстративне фото: Getty Images

Іран висунув вимогу до Росії переглянути позицію щодо приналежності островів в Ормузькій протоці, на які претендують Іран і Об'єднані Арабські Емірати. Політичні діячі країни вкрай негативно поставились до позиції Москви через це спірне питання.

Про це повідомляє Iran International.

Зокрема в Ірані критикують владу Росії за те, що вона поставила під сумнів право власності країни на три невеликі острови в Перській затоці, які оскаржують Об'єднані Арабські Емірати.

"Іранські ЗМІ та користувачі соціальних мереж були роздратовані, коли на початку цього тижня Росія приєдналася до арабських держав Перської затоки з вимогою врегулювати суперечку щодо приналежності островів, які, за словами Ірану, є його невіддільною частиною", — йдеться у статті.

Міністерство закордонних справ Ірану викликало посла РФ, а міністр закордонних справ Хосейн Амір Абдолахян і речник уряду Алі Бахадорі заявили в окремих повідомленнях, що "Іран не піде на компроміс щодо своїх національних інтересів і територіальної цілісності".

Проте офіційна реакція Тегерана на дії Москви була стриманою. Користувачі соціальних мереж заявили, що офіційні особи дійсно пішли на компроміс, не називаючи Росію у своїх повідомленнях. Але багато іранських політиків, аналітиків та ЗМІ вкрай незадоволені такими діями Росії та відкрито виказують свої претензії на рахунок країни-агресора.

Зокрема свою думку висловила політикиня Елахе Кулаї, заявивши, що припущення про те, що Росія дбає про інтереси Ірану, повністю суперечать реаліям міжнародних відносин.

"Росіяни ніколи не враховуватимуть інтереси Ірану у своїх відносинах з Іраном чи будь-якою іншою країною", — сказала вона.

Ексзаконодавець Алі Мотахарі зауважив, що "РФ розуміє, що Іран був ізольований через його радикальну антизахідну політику, і йому потрібна підтримка Росії".

"Поведінка Росії була фактично ще одним попередженням Ірану та його проросійським політикам припинити свою просхідну політику та повернутися до ідеї "ні Сходу, ні Заходу", що було її зовнішньополітичним гаслом після революції 1979 року (в Ірані — ред.)", — сказав Алі Мотахарі.

Іранські політичні експерти зазначають, що таким чином РФ прагне покласти край своїй ізоляції, пожертвувавши інтересами Ірану.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні і цивільні обʼєкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати дрони-камікадзе з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research — групи, що вивчає зброю, яка застосовується під час різних військових конфліктів повідомили, що Росія модифікувала іранські дрони "Shahed-131", переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

6 липня заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України бригадний генерал Олексій Громов заявив, що з початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія отримала від Ірану близько 1800 безпілотників типу "Шахед".

На початок