На Херсонщині в ході археологічних розкопок знайшли артефакти Середньовіччя

На Херсонщині в ході археологічних розкопок знайшли артефакти Середньовіччя

На Херсонщині в ході археологічних розкопок знайшли артефакти Середньовіччя Світлина: Суспільне Херсон

На Херсонщині у Бериславському районі тривають археологічні розкопки на території фортеці Тягін. Роботи проводять у рамках Південної археологічної експедиції НАН України.

Роботи на території фортеці археологи розпочали 27 липня, за кілька днів від початку розкопок вдалося знайти частину фортифікаційної споруди, розповідає учасник експедиції Ким Гуленко. За його словами, археологи приїжджають сюди не вперше:

"Обирали місце на удачу. Ми заклали розкоп – 5 на 5 метрів, повернулися наступного року, заклали ще один квадрат. В цьому місці на глибині 1 метр 85 сантиметрів розкопали дивний предмет. Він був схожий на хрестик, але з якимись заклепками. Було зрозуміло, що це унікальний предмет і не має відношення до Золотої Орди. Було зрозуміло, що він європейський, середньовічний".

Предмет, про який розповідає Ким Гуленко - це литовська накладка на сумку-калиту. Знахідка виявилась сенсаційною, адже вперше на території України знайшли середньовічний литовський предмет.

Олівія Лєто - волонтерка, приїхала на розкопки із Запоріжжя. Фінансування археологічних робіт бракує, проте ентузіазму багато, говорить дівчина. Олівія на розкопках вже п’ятий рік. Розповідає, що знайшла на розкопках уламки глиняного посуду.

На Херсонщині в ході археологічних розкопок знайшли артефакти СередньовіччяСвітлина: Суспільне Херсон

З окремих уламків можна чи не повністю відтворити стародавній посуд

"Ця фортеця була побудована, коли була створена велика федеративна держава – Велике князівство Литовське і Руське, куди входили наші українські землі. Таким чином – це продовження Київської Русі, її історії у федеративному руслі. У нас є план фортеці, який ми зробили завдяки аерофотозйомці, тож ми знаємо, де саме ідуть ці стіни. Зараз у нас дослідження іде по периметру фортеці", - розповідає керівниця експедиції Світляна Біляєва.

Це важливі кроки у дослідженні спільної історії України та Литви, додає керівниця громадської організації "Культурний центр Україна-Литва" Наталія Бімбірайте:

"Лише 3 роки тому вчені тут знайшли литовські артефакти. 2 роки тому відкопали рештки фортеці. Зараз тут можна побачити литовську фортецю з великою кам’яною спорудою, дуже схожою на Тракайську фортецю, колишню столицю Литви. Цей факт спростовує міфи про цивілізаційну роль Катерини Другої, про якусь Малоросію чи Новоросію. Донині ніхто не міг показати, де проходили кордони князівства Литовського, а ми тепер можемо сказати, що вони ось тут проходили".

На Херсонщині в ході археологічних розкопок знайшли артефакти СередньовіччяСвітлина: Суспільне Херсон

Археологічні знахідки тут відкопують чи не щодня

Остання знахідка буда розкопана пізно ввечері 31 липня. Це камінь з вирізьбленим малюнком. Скільки йому років, можна буде дізнатися після експертизи. Швидше за все камінь зберігся з XIV століття, говорять археологи.

Олена Протопопова, Владислав Купрєєв.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди