Штучне "сонце". Фізик розповів, чи зробить революцію найбільший у світі термоядерний реактор

Штучне "сонце". Фізик розповів, чи зробить революцію найбільший у світі термоядерний реактор

Штучне "сонце". Фізик розповів, чи зробить революцію найбільший у світі термоядерний реактор АР

У французькому центрі атомної енергетики офіційно розпочалося будівництво найбільшого в світі експериментального термоядерного реактора International Thermonuclear Experimental Reactor. Як готувався проєкт, чи зможе він екологічно розв'язати енергетичну проблему світу розповів доктор фізико-математичних наук Володимир Висоцький.

"Проєкт розпочався в 2005 році. Потім його переносили на різні терміни. То його вартість була 5 мільярдів євро. На сьогодні вже планова вартість – 19-ть мільярдів. Спочатку, його планували ввести в 20-му році, потім – відтерміновували. Зараз, нібито планують перенести на 25-й рік, чи то рік закінчення будівництва, а ввід в експлуатацію в 2035 році", - розповів Висоцький в ефірі Українського радіо.

Науковець вважає, що це дуже цікавий проєкт для дослідників, але, з точки зору практичного результату – “дуже красива мильна бульбашка”:

“Уявіть собі, оцей “монстр”, який будується з 2007 року, і будуть будувати фактично до 30-го року, уявіть його вартість. Так, зорі світять завдяки таким же термоядерним процесам, – але в чому відмінність? Тому що на Сонці це все відбувається автоматично, там є сила гравітації, яка все там стискає, і зігріває, і утримує і все забезпечує. А на Землі ми хочемо створити маленьке Сонце, але без гравітації. Тобто, нам треба оту розпечену плазму (а там температура близько 100 мільйонів градусів) утримувати досить довгий час. То така імпульсна робота – 400 секунд він працює, а потім все припиняється, потім знову запускається. Там тільки 75 мегават буде витрачатися на оці короткочасні запуски і 500 мегават в 2035 році буде отримано”, - наголосив він.

При цьому професор Висоцький переконаний, що у проєкту дуже сумнівні показники щодо забезпечення електроенергією усієї Європи і всього світу:

“Сам принцип отримання термоядерного синтезу дуже красивий – бомба вибухає, Сонце світить, тобто, принцип працює, але, поки що дуже важко уявити, як це організувати практично. Уявіть собі – сто мільйонів градусів температура, тиск – мільйон атмосфер… Оцю розпечену плазму треба утримувати під контролем досить довго – 400 секунд. Це мають робити надзвичайно сильні магнітні поля. Там – колосальні системи. Тисячі тонн – тільки одні магнітні катушки”.

У реалізації цього проєкту беруть участь 35 країн Європи.

Нині, каже доктор фізико-математичних наук, усі країни будують і працюють в цьому напрямку. “Але жодна з них ще не побудувала реактор, який би видобував – електроенергії більше, аніж витрачав”.

Що відомо

  • Уранці 28 липня у французькому дослідницькому центрі Кадараш розпочалось будівництво найбільшого термоядерного експериментального реактора ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), який має продемонструвати можливість застосування керованого ядерного синтезу у промисловому масштабі.
  • Харківський фізико-технічний інститут отримав дозвіл на запуск ядерної підкритичної установки "Джерело нейтронів", яку побудували для проведення наукових досліджень.
  • Наприкінці 2019 року в Амстердамі закрили одну з останніх у Нідерландах електростанцій "Хемвег", що працює на вугіллі.
  • В Україні випустили другу збірку документів про катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди