СБУ розсекретила архів про аварію на ЧАЕС: опубліковано понад 400 документів

СБУ розсекретила архів про аварію на ЧАЕС: опубліковано понад 400 документів

СБУ розсекретила архів про аварію на ЧАЕС: опубліковано понад 400 документів фото УІНП

В Україні випустили другу збірку документів про катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції. У ній опубліковані документи від початку будівництва ЧАЕС до введення в експлуатацію об'єкту "Саркофаг" після катастрофи. Загалом зі 229 документів 190 — публікуються вперше.

Під час презентації книги 22 червня голова УІНП Антон Дробович зазначив, що робота над книгою "Чорнобильське досьє КҐБ" розпочалася задовго до виходу відомого серіалу HBO "Чорнобиль".

"У цих матеріалах можна знайти багато інформації, що допоможе поглибити розуміння трагедії, зокрема передумови катастрофи, рапорти і матеріали, які свідчать про маленькі аварії, що сталися на ЧАЕС і були приховані", — наголосив він.

"Це дозволить не тільки Україні, а й усьому світові розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи, загалом про цю катастрофу і про те, що людство має засвоїти правильні уроки", — вважає Дробович.

Директор УІНП додав, що ці документи дозволяють зробити висновок щодо роботи спецслужб і зрозуміти, чи потрібні країні спецслужби, які діють "на політичне замовлення", а не служать суспільству і гарантують безпеку.

Перша книга із серії була опублікована навесні 2019 року. До збірки увійшли 210 документів.

Обидві книги надруковані за бюджетний кошт і поширюються безкоштовно, тож всі охочі зможуть ознайомитися з документами.

Директор Галузевого державного архіву Служби безпеки й один з упорядників видання Андрій Когут розповів, що спочатку планувалась одна книга, але згодом з'ясувалося, що матеріалів дуже багато, тож їх розбили на дві теми з 1986 року до 1991 і другий масив — будівництво і сама аварія.

"Так, серед документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС в ніч аварії 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування аварії та будівництва "Саркофагу", — пояснив Когут.

Наприклад, у збірці розповідається про те, як співробітники КДБ блокували телефонні дзвінки, щоб не допустити витоку інформації про аварію на ЧАЕС.

"У суботу 26 квітня 1986 року о 1-й годині 25 хвилин на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС сталися вибухи. Реактор було зруйновано. Будівля енергоблоку, покрівля машинного залу частково обвалилися. З розвалу 4-го енергоблоку в атмосферу стали проникати величезні обсяги радіоактивних речовин. Відразу на станцію прибув оперативний склад Прип'ятського міськвідділу КДБ. У той самий час співробітник органів держбезпеки М. Мальцев отримав завдання завадити витоку несанкціонованої інформації про аварію, поширенню паніки шляхом блокування телефонних дзвінків на місцевому вузлі зв'язку", — йдеться у книзі.

Що відомо

  • У ніч на 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух із викидом радіоактивних речовин. Хмара радіації простяглася над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Близько 200 тисяч людей було евакуйовано із зон забруднення.
  • Радянська влада приховувала інформацію про катастрофу на ЧАЕС.

Читайте також: П'ять фактів до 34 роковин Чорнобильської трагедії

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше