Під час окупації у Херсонському ізоляторі армія РФ створила "жіночі камери", де утримувала щонайменше тридцять українок

Під час окупації у Херсонському ізоляторі армія РФ створила "жіночі камери", де утримувала щонайменше тридцять українок

Херсон. Одна з катівень армії РФ в ізоляторі тимчасового тримання
Херсон. Одна з катівень армії РФ в ізоляторі тимчасового тримання Фото: сайт ZMINA

У херсонському ізоляторі тимчасового тримання, де російські військові тримали та катували цивільних, окупанти облаштували так звані жіночі камери. В різний час в ІТТ перебували щонайменше тридцять жінок.

Про це повідомила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.

За інформацією Онисії Синюк, затриманих протягом літа 2022 року жінок утримували в ізоляторі до кінця жовтня перед тим, як почати відступ з правобережжя Херсонщини.

“Жінок тримали в ізоляторі від години до майже трьох місяців. Вік цих жінок, за офіційними даними, від 32 до 58 років. За їх свідченнями, наймолодшій із жінок, що перебувала в ІТТ довший час, був 21 рік. При цьому серед затриманих, які перебували в ІТТ недовго, за свідченнями, були й неповнолітні”, — розповіла Онисія Синюк.

Затриманих жінок підозрювали, зокрема, в партизанській діяльності та допомозі Збройним силам України. Цілеспрямовано затримували співробітниць правоохоронних органів України, та жінок, яких РФ підозрювала у родинних зв’язках із представниками правоохоронних органів України, ЗСУ чи руху спротиву на тимчасово окупованих територіях Херсонщини.

Під час окупації у Херсонському ізоляторі армія РФ створила "жіночі камери", де тримала щонайменше тридцять українок
Херсон. Будівля ізолятора тимчасового тримання Фото: сайт ZMINA

Серед жінок, яких тримали в ІТТ, були колишня волонтерка "Правого сектору", яка допомагала у військовому госпіталі, працівниця Херсонської обласної комунальної аварійно-рятувальної служби, працівниця відділу кадрів воєнізованої охорони, домогосподарка, курсантка Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, співробітниця Управління патрульної поліції, а також заступниця директора гімназії.

"Під час затримання представники РФ психологічно тиснули на людей та навіть застосовували фізичну силу — одну жінку в ІТТ привезли вже з крововиливом під оком та гематомами на голові. Умови в ізоляторі, де тримали жінок, не були належними: камери були двомісні та тримісні, однак у них одночасно перебувало від п’яти до дев’яти людей. Також перші три тижні затримані не мали можливості повноцінно митися взагалі. Харчування також було поганим, їжу часто давали зіпсованою і її не вистачало на всіх", — йдеться у повідомленні.

Під час окупації у Херсонському ізоляторі армія РФ створила "жіночі камери", де тримала щонайменше тридцять українок
Херсон. Катівня російської армії для українців в ізоляторі тимчасового тримання Фото: сайт ZMINA

У звіті Онисія Синюк говорить що армія РФ також катувала українок, зокрема тих, хто працював у правоохоронних органах України, ЗСУ або підозрюваних у зв’язках з українським рухом спротиву. Найчастіше їх катували електричним струмом, водою, а також били їх. Відомо також про випадок сексуалізованого катування — постраждалу били струмом по грудях. Також погрожували насильством.

"Експатрульну Ольгу Гончевську понад 1,5 місяця незаконно утримували в ІТТ. Її затримали разом з цивільним чоловіком, теж колишнім правоохоронцем. Ольгу та інших жінок в ізоляторі годували раз на день, милися вони переважно з-під пляшок. Ще одну постраждалу — курсантку Наталію Сосмій звинуватили в тому, що вона “веде подвійне життя і співпрацює з СБУ”. Щойно жінку привезли до ІТТ, в холі її оточило приблизно 15 окупантів та почали змушувати роздягнутися для "огляду". Вони також казали, що зґвалтують її та її неповнолітню доньку. Згодом жінку почали бити під час допитів", — говорить Онисія.

Радниця з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова заявляє, що є підстави вважати, що представники РФ вчиняють не лише воєнні злочини, а й злочини проти людяності.

“Ми передамо СБУ та Офісу Генпрокурора, а також плануємо передати до Міжнародного кримінального суду дані від всіх жінок, які дали на це згоду, щоб максимально сприяти належному розслідуванню всіх інцидентів, про які говориться у звіті”, — каже Охотнікова.

Раніше Офіс Генпрокурора повідомив, що за організацію катівні у Херсоні в будівлі захопленого окупантами ізолятора тимчасового тримання судитимуть заступника начальника управління росгвардії по Ростовській області та ще трьох військовослужбовців РФ.

Що відомо про російські катівні на Херсонщині

Під час окупації Херсона у місті "працювали" близько 20 катівень, куди забирали та піддавали тортурам українських активістів. Скільки людей утримували в них остаточно не відома, але близько 400 — вважають безвісти зниклими.

За даними поліції станом на 14 січня 2023 року російські окупанти облаштували дві катівні в одному з сіл тимчасово окупованого Скадовського району.

3 січня 2023 року у Херсоні в підвальному приміщенні будівлі головного управління поліції Херсонської області спеціалізована слідчо-оперативна група виявила катівню, яку облаштували російські окупанти.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок