Ердоган пов’язав рух Швеції до Альянсу з приєднанням Туреччини до ЄС

Ердоган пов’язав рух Швеції до Альянсу з приєднанням Туреччини до ЄС

Ердоган пов’язав рух Швеції до Альянсу з приєднанням Туреччини до ЄС
Президент Туреччини Реджеп Ердоган під час передвиборчої кампанії, 13 травня 2023 року, фото: AP

Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Туреччина готова підтримати вступ Швеції до НАТО, якщо Європейський Союз сприятиме приєднанню Анкари до блоку.

Як передає Daily Sabah, відповідну заяву він зробив перед вильотом на саміт Північноатлантичного альянсу, що пройде у Вільнюсі 11-12 липня.

"Я звертаюся до тих країн, які змушують Туреччину вже понад 50 років чекати перед дверима Євросоюзу. Спочатку відкрийте шлях для Туреччини до ЄС, а потім ми відкриємо шлях для Швеції до НАТО, як це зробили для Фінляндії", — сказав Ердоган.

Президент Туреччини додав, що членство Швеції в НАТО залежить від виконання усіх вимог, зазначених у тристоронньому меморандумі (Туреччина — Швеція — Фінляндія).

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, коментуючи це, зазначив, що підтримує прагнення Туреччини приєднатися до ЄС. Водночас він наголосив, що це не має стосунку до приєднання Швеції до Північноатлантичного альянсу.

The Guardian пише, що Німеччина також наголосила, що ці два процеси не є пов’язаними.

У червні 2022 року глави МЗС Туреччини, Швеції та Фінляндії підписали тристоронній меморандум. В документі, зокрема мовиться про повну співпрацю з Туреччиною у боротьбі проти Робочої партії Курдистану та її відгалужень, прояв солідарності з Туреччиною у боротьбі з тероризмом у всіх його формах, зобов'язання не підтримувати курдські збройні формування та рух Фет Гюлена, не нав'язувати обмеження щодо оборонної промисловості, розширювати співпрацю.

Вступ Швеції до НАТО

Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України у 2022 році Швеція та Фінляндія висловили бажання вступити до НАТО.

28 червня Туреччина погодилася схвалити приєднання північних країн до Альянсу. Наступного дня на саміті в Мадриді члени НАТО офіційно "запросили" їх вступити в Альянс.

Однак 23 січня 2023 року Ердоган сказав, що Туреччина не підтримає заявку Швеції на вступ у НАТО через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

До слова, Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені Туреччині, та вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом.

6 липня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що позитивне рішення щодо членства Швеції в НАТО цілком можливе на Вільнюському саміті.

На початок