Кабінет міністрів на засідання призначив головою Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) Олену Думу.
Про це повідомив представник уряду у парламенті Тарас Мельничук у своєму телеграм-каналі.
"Призначено Думу Олену Олексіївну головою Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів", — зазначив він.
"Попри весь "двіж"з відкликанням голосу і все таке...Кабмін тільки що на засіданні призначив нову Голову АРМА — Олену Думу", — написав у Телеграм нардеп Ярослав Железняк.
Transparency International Ukraine висловила обурення таким рішенням уряду. В організації вважають, що призначення Дум головою АРМА може зіграти фатальну роль для майбутнього Агентства.
"Рішення щодо призначення Думи точно позначиться на майбутньому АРМА. І, на жаль, скоріше за все, у негативному світлі. Створення і належне функціонування Агентства — це одна з вимог безвізу. Тому невміле, і тим більше політично заангажоване управління АРМА може вплинути не тільки на сам орган, але і на євроінтеграційний процес", — зазначив виконавчий директор TІ Ukraine Андрій Боровик.
TІ Ukraine обіцяє й надалі моніторити роботу Агентства і його нової очільниці Олени Думи та заявляти про всі порушення в її роботі.
В організації наголосили, що напередодні TІ Ukraine, інші громадські організації та фахова спільнота виступили категорично проти обрання Думи головою АРМА.
"Ми наголошували на тому, що Олена Дума не відповідає вимогам, які ставляться до очільника АРМА. Щобільше — деякі факти з біографії Думи становлять пряму загрозу для майбутньої діяльності органу", — йдеться у повідомленні.
Перед засіданням Кабміну голова ЦПК Віталій Шабунін наголосив, що через відкликання голосу одного з членів конкурсної комісії Дума не отримала необхідної кількості голосів на конкурсі і затвердження її кандидатури урядом є незаконним.
"Кабмін сьогодні спробує НЕЗАКОННО призначити головою АРМА Олену Думу. Незаконним це призначення є тому, що під час конкурсу вона НЕ отримала необхідної кількості голосів. Нагадаю, вчора член конкурсної комісії Остапенко відкликав свій (вирішальний) голос за Думу і офіційно проінформував про це КМУ. Це означає, що з шести необхідних для перемоги голосів, Дума отримала лише пʼять", — написав він у Facebook.
Посли G7 також повідомили, що зважили на занепокоєння громадськості щодо призначення Олени Думи і закликали дотримуватися всіх процедур обрання голови АРМА.
"G7 уважно стежила за процесом призначення голови AРMA та зауважила занепокоєність громадянського суспільства щодо вжитих процедур. Важливо дотримуватись належних процедур, щоб зміцнити довіру до AРMA", — йдеться у повідомленні.
Що відомо про призначення голови АРМА
29 липня 2021 року в.о. голови АРМА, його заступника та начальника управління установи відсторонили від посад та відправили під домашній арешт. Їх викрили на привласненні понад 400 тисяч доларів, які були передані в управління агентства.
4 серпня 2021 року Кабмін призначив тимчасовим головою Агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) Дмитра Жоравовича.
28 червня у конкурсі на посаду нового керівника АРМА перемогла ексзаступниця голови Чернігівської обласної державної адміністрації Олена Дума. Як зазначили у Transparency International Ukraine, за це рішення проголосували шестеро із восьми членів конкурсної комісії.
Transparency International Ukraine закликало Кабмін не голосувати за призначення Думи.У ТІ зазначають, що у Думи немає необхідного професійного досвіду, є тісні політичні зв’язки, ймовірно має ділові контакти з держзрадниками та підозрюваними у співпраці з Росією.
29 червня член конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду голови АРМА Дмитро Остапенко відкликав свій підпис за переможницю конкурсу Олену Думу.
Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) почало функціонувати з жовтня 2017 року. Основними завданнями цього органу є виявлення, розшук та/або управління активами, одержаними від злочинів. Такі активи поділяються на підгрупи:
- активи, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні;
- активи, на які вже накладено арешт;
- активи, які були конфісковані у кримінальному провадженні;
- активи, які підлягають стягненню в дохід держави у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх витребування.
Таким чином, АРМА є спеціальним органом, який допомагає правоохоронцям відшукати майно, а також управляти ним після арешту.