Навчання Sea Breeze допомагають стримувати російську агресію – віцеадмірал Сергій Гайдук

Навчання Sea Breeze допомагають стримувати російську агресію – віцеадмірал Сергій Гайдук

Ексклюзивно
Навчання Sea Breeze допомагають стримувати російську агресію – віцеадмірал Сергій Гайдук
Sea Breeze exercise / Facebook

В Україні завершилися міжнародні навчання Sea Breeze, які у зв'язку з пандемією коронавірусу, проходили лише в морській та повітряній компоненті. Всього до навчань було залучено 2000 осіб з восьми країн, 20 кораблів, а також літаки та гвинтокрили. Крім України та Сполучених Штатів, в навчаннях брали участь військові Болгарії, Грузії, Норвегії, Румунії, Іспанії та Туреччини. Віцеадмірал, командувач військово-морських сил Збройних Сил України 2014-2016 років Сергій Гайдук розповів в ефірі Українського радіо, як навчання допомагають стримувати російську агресію на морі.

“Корективи в зв’язку з коронавірусом були очевидними, ми не мали берегової фази в ході навчань, яка проводилась до цього щорічно. Були також обмеження, пов'язані з роботою штабу керівництва, які працювали в режимі відеоконференції”, – розповів Сергій Гайдук.

Особливістю цьогорічних навчань була спільна дистанційна робота двох штабів: один знаходився в Одесі, а інший - в Роті, Іспанія. Також під час виконання спільних дій вперше було відпрацьовано елемент практичних стрільб зі знищення морських цілей із застосуванням озброєння вертольота.

“Зазначу, що для того, щоб безперервно стримувати Росію, потрібні системні заходи і навчання класу Sea Breeze є одним з невеликих кроків, які дійсно стримують російське панування в Чорному морі. Навчання із застосуванням морської авіації по маломірних швидкохідних цілях є дуже актуальним для виконання завдань в Азовському морі. Дуже приємно, що кожен сценарій Sea Breeze вносив певні корективи, в тому числі й з урахуванням тих викликів, які є в ході протистояння російській агресії”, – зазначив віцеадмірал.

Що стосується Чорного моря, як підкреслив Сергій Гайдук, то Україна повинна чітко розуміти, що дії Чорноморського флоту Російської Федерації як елемент зовнішньої політики направлені більше на східний фланг НАТО: “Україна в даній ситуації є тим "поребриком", який існує між НАТО і Росією”.

Також експерт торкнувся питання розбудови ВМС в України, наголосивши, що в Україні практично відсутня державна морська політика: “Відповідно, кроки щодо ситуації, яка складається в Чорному та Азовському, є ситуативними, а не системними”.

“Перш за все, потрібна політична воля президента: він повинен сказати, що Україна – це морська держава. Відповідно до цього всі законодавчі і виконавчі структури почнуть рухатись.

По-друге, треба сформувати орган з питань державної морської політики, якого в Україні, на жаль, немає. Відповідно йдеться про програму кораблебудування та нарощення засобів в акваторії Чорного та Азовського морів”, – підсумував Сергій Гайдук.

Що відомо

  • Міжнародні навчання серії Sea Breez проводяться з 1997 року, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння і співробітництво в галузі оборонних та військових відносин між Міноборони США і Міноборони України.
  • За домовленістю, Україна надає військову і цивільну інфраструктуру чорноморського узбережжя, а США підтримують навчання фінансово, надають поміч в техніці та обладнанні.
На початок