Правозахисники розповіли про обставини вбивства підлітків окупантами у Бердянську

Правозахисники розповіли про обставини вбивства підлітків окупантами у Бердянську

Правозахисники розповіли про обставини вбивства підлітків окупантами у Бердянську
Фото: Медійна ініціатива за права людини

Громадська організація "Медійна ініціатива за права людини" оприлюднила заяву, в якій засудила вбивство двох українських підлітків в окупованому Росією Бердянську та назвала ймовірні обставини їхньої загибелі.

Про це повідомляється на офіційному сайті організації.

В МІПЛ зазначили, що аналізують ситуацію протягом кількох днів та думають над тим, що вони могли зробити спільно з державою та міжнародною спільнотою, аби запобігти цій трагедії.

"Поки що у нас немає відповіді на це питання. Більше того, нам досі невідомі всі обставини, що призвели до загибелі хлопців. Окупаційна влада Бердянська стверджує, що їх вбивство нібито сталося внаслідок нападу на "поліцейських", який здійснили Тігран та Микита. Інформація з відкритих джерел та власні джерела МІПЛ підтверджують, що перестрілка в Бердянську ввечері 24 червня справді була. Проте наразі жодних підтверджень про постраждалих серед цивільних, на чому наголошують окупанти, ми не знайшли. Цей інцидент потребує додаткового розслідування і з’ясування всіх обставин", — наголосили в організації.

У МІПЛ зазначили, що із вересня 2022 року Тігран та Микита разом з їхніми родинами переслідувалися російською окупаційною владою.

"Тіграна викрадали з дому, впродовж п’яти днів катували та знущалися з нього. Його відпустили лише після розголосу про зникнення дитини, до якого вдалися батьки. Також сім’я намагалася вивезти Тіграна з окупації, проте окупанти заарештували хлопця та батьків і повернули їх в окупований Бердянськ", — зазначається в дописі.

Упродовж пів року діти перебували під жорстким пресингом окупантів, при цьому в останні кілька тижнів тиск посилився, стверджують в організації.

"Слідчі оголосили обвинувачення підліткам у підготовці диверсії та запланували передачу справи до суду. За кілька днів до вбивства додому до Тіграна приїхав слідчий із озброєним конвоєм, проте Тігран разом із Микитою втекли з дому і переховувалися від окупаційної поліції", — пишуть правозахисники.

Вранці у день трагедії Микита і Тігран повернулися додому, після чого до них приїхав слідчий, з яким, за інформацією МІПЛ, вони мали довгу розмову. Зміст розмови правозахисникам не відомий. Увечері хлопці вийшли на прогулянку містом, при цьому мати Тіграна встигла поговорити із сином за пів години до того, як з’явилися повідомлення про перестрілку — хлопець був спокійний і сказав, що о 21:00 планує бути вдома.

"Як розгорталися подальші події, нам достеменно невідомо. Проте ми можемо впевнено припустити, що Тігран та Микита були доведені до відчаю тиском та знущанням окупаційної влади та, як їм здавалося, безвихідною ситуацією, в якій вони опинилися", — йдеться у повідомленні.

Правозахисники не виключають, що окупаційне слідство могло залякувати хлопців, аби спровокувати їх на втечу і збройне затримання. При цьому МІПЛ вважає, що хлопців могли вбити навмисно. За даними організації, обидва підлітки були вбиті кулями снайперів.

"Медійна ініціатива за права людини вважає відповідальними за вбивство Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова окупаційну владу Бердянська, конкретно старшого слідчого другого відділу з розслідування особливо важливих справ слідчого управління Слідчого комітету Російської Федерації Хусаінова І. Р., а також керівництво Слідчого комітету РФ, яке, на наше переконання, сприяє злочинам своїх співробітників проти дітей, та вище військово-політичне керівництво Російської Федерації, для якого терор і знущання із цивільного населення є основою державної політики та окупаційних практик", — наголосили в МІПЛ.

Також правозахисники підкреслили, що не знімають відповідальності з міжнародних організацій, Міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН, до яких напередодні у своїй резолюції звертався Європейський парламент із закликом втрутитися у ситуацію навколо підлітків та сприяти їхньому виїзду на територію, контрольовану урядом України. Жодної реакції на цей заклик не відбулося, зазначається в повідомленні.

Правозахисники очікують на посилення тиску і переслідувань близьких Тіграна та Микити з боку окупантів, відтак втручання міжнародної спільноти, зокрема МКЧХ, залишається актуальним, переконані вони.

Що відомо про вбивство Оганнісяна та Ханганова

Раншіе стало відомо, що у тимчасово окупованому місті Бердянськ у Запорізькій області, російські військові, ймовірно, вбили двох підлітків, які нібито займалися партизанською діяльністю. Про це повідомила "Служба розшуку дітей Магнолія" та координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова у Facebook.

"Ми глибоко шоковані новиною про ймовірне вбивство росіянами в окупованому Бердянську двох українських підлітків, серед яких нібито 16-річний Тігран Оганнісян", – йдеться в повідомленні "Служби розшуку дітей Магнолія".

Хлопцям загрожувало до 20 років ув’язнення. Росіяни стверджували, що нібито він та його також 16-річний товариш готували диверсію на мелітопольській залізниці. Зазначається, що обвинуваченню передували знущання, затримання та жорстокі катування дітей та їхніх рідних.

Про вбивство підлітків також заявив представник окупантів на захопленій частині Запорізької області Володимир Рогов.

Рогов повідомив, що приблизно о 19-й годині, коли населення відпочивало із сім'ями на міській набережній, "двоє бойовиків відкрили вогонь з автоматів".

"У результаті злагоджених та оперативних дій правоохоронних органів терористів було блоковано та знищено. Нині відомо, що одним із них був раніше затримуваний за антиросійську діяльність Тігран Оганнісян", — йдеться у дописі Рогова.

Координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова зазначила, що кілька днів тому за хлопцями приїжджав слідчий з озброєним конвоєм, але тоді їм вдалося втекти. Та в день перед вбивством вони відмічались в окупаційній поліції. Росіяни кажуть, що хлопці напали на поліцейських і внаслідок перестрілки їх убили.

Вона зауважила, що українські правоохоронці порушили кримінальне провадження за фактом вбивства дітей.

26 червня міська військова адміністрація тимчасово окупованого Бердянська підтвердила, що Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова вбили росіяни.

На початок