ЄС ухвалив 11-й пакет санкції проти Росії

ЄС ухвалив 11-й пакет санкції проти Росії

Важливо
Брюссель, штаб-квартира Ради ЄС
Брюссель, Бельгія — 18 вересня: штаб-квартира Ради ЄС. Фото: Getty Images

Рада Європейського союзу ухвалила 11 пакет економічних та індивідуальних санкцій проти Росії, спрямованих на посилення наявних обмежень ЄС і припинення їхнього обходу.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Ради ЄС.

Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель зазначив, що санкції ЄС вже мають високу ціну для російської економіки та для спроможності Кремля фінансувати свою агресію.

"Сьогоднішній пакет збільшує наш тиск на Росію та на воєнну машину Путіна. Перериваючи шляхи для обминання, ми доведемо до максимуму тиск на Росію, надалі позбавляючи її ресурсів, яких вона відчайдушно потребує для продовження своєї злочинної війни проти України", — сказав він.

Боротьба з обходом санкцій

Щоб боротися з обходом санкцій, ЄС посилює двосторонню і багатосторонню співпрацю з третіми країнами й технічну допомогу. У ситуаціях, коли співпраця не допоможе досягти результату, ЄС вживатиме "швидких, пропорційних і цілеспрямованих дій", які спрямовані виключно на те, щоб позбавити РФ ресурсів, які дозволяють їй продовжувати війну проти України "у формі відповідних індивідуальних заходів у відповідь на участь операторів третіх країн в обході санкцій".

Як крайній захід боротьби з обходом санкцій ЄС може обмежити продаж, постачання, передачу чи експорту товарів і технологій, які вже заборонено ввозити до Росії, зокрема тих, що можуть використовуватися для ведення війни, до третіх країн, щодо яких спостерігають "постійний і особливо високий ризик" використання для обходу санкцій.

Заборона транзиту

Для мінімізації ризику обходу санкцій ЄС заборонив транзит через територію Росії більшої кількості товарів і технологій, які можуть використовуватися для військових потреб, авіації чи космічної індустрії та авіаційного і ракетного пального – для товарів, які експортуються з ЄС до третіх країн.

Імпортно-експортний контроль та обмеження

Рада ЄС внесла ще 87 компаній до переліку суб’єктів, які безпосередньо підтримують ВПК Росії у війні проти України. Вони підлягатимуть суворішим експортним обмеженням щодо товарів і технологій подвійного використання .

До списку входять чотири іранські компанії , які виробляють безпілотники і постачають їх Росії, компанії третіх країн, які беруть участь в обході торговельних обмежень, а також деякі російські організації, які займаються розробкою, виробництвом і постачанням електронних компонентів для російського ВПК.

Також ЄС розширив список заборонених товарів, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки, включаючи електронні компоненти, напівпровідникові матеріали, обладнання для виробництва та тестування електронних інтегральних схем і друкованих плат, прекурсори енергетичних матеріалів та прекурсори хімічної зброї, оптичні компоненти, навігаційні прилади, метали, що використовуються в оборонному секторі та морське обладнання.

Санкції проти медіа

Рада ЄС зупинила ліцензії на мовлення ще на п’ять медіа як такі, що прямо або опосередковано підконтрольні РФ і використовуються для маніпулятивного подання інформації: RT BalkanOriental ReviewTsargradNew Eastern Outlook і Katehon.

Транспортні санкції

ЄС поширив заборону на перевезення вантажів до ЄС автомобільним транспортом на причепи та напівпричепи, зареєстровані в Росії , у тому числі на вантажівки, зареєстровані за межами Росії.

Крім того, з огляду на різке збільшення випадків оманливої ​​практики суден, що транспортують сиру нафту та нафтопродукти, Рада ЄС вирішила заборонити доступ до портів і шлюзів ЄС будь-яким суднам , які здійснюють перевалку з судна на судно, якщо у компетентних органів є достатні підстави підозрювати, що судно або порушує заборону на імпорт російської сирої нафти та нафтопродуктів морським транспортом до ЄС, або транспортує російську сиру нафту чи нафтопродукти, придбані дорожче, ніж визначена союзниками гранична ціна.

Така ж заборона буде застосовуватися до суден, якщо у компетентних органів є вагомі підстави підозрювати, що є незаконне втручання у навігаційну систему під час перевезення російської нафти і нафтопродуктів.

Енергетика

Припиняється дія тимчасового винятку із санкцій для Німеччини та Польщі щодо постачання сирої нафти з Росії через північну секцію нафтопроводу "Дружба". Водночас, цим шляхом можна буде прокачувати нафту з Казахстану чи інших третіх країн.

Персональні санкції

Запроваджуються також персональні санкції проти низки фізичних та юридичних осіб.

Відповідні акти невдовзі опублікують в Офіційному журналі ЄС.

Як відреагували в Україні на новий пакет санкцій

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак зазначив, що в 11 пакет санкцій ЄС увійшла низка кроків, які запропонувала група Макфола-Єрмака.

"За допомогою цього механізму планується обмежити продаж та передачу чутливих технологій і продуктів подвійного призначення іншим країнам, які допомагають росіянам обходити санкції", – написав Єрмак.

За його словами, це має негативно вплинути на російський ВПК та їхню здатність виробляти ракети.

"Допомога в обході санкцій має стати невигідною для інших. Також пакет містить індивідуальні обмеження. Група Макфола-Єрмака пропонувала низку кроків, які увійшли до санкційного пакету", – зазначив він.

21 червня Посли Європейського Союзу сьогодні 21 червня погодили новий одинадцятий пакет санкцій проти Російської Федерації.

На початок