Безробітні в Україні: чому вища освіта не гарантує роботу та високі статки

Безробітні в Україні: чому вища освіта не гарантує роботу та високі статки

Ексклюзивно
Безробітні в Україні: чому вища освіта не гарантує роботу та високі статки УНІАН / Гонтар Владимир

За даними Державної служби статистики, в Україні за 1 квартал 2020 року зафіксовано 530 тисяч офіційно зареєстрованих безробітних працездатного віку. Приблизно половина усіх безробітних – це люди з вищою освітою. Про те, як рівень освіти впливає на доходи українців, в ефірі Українського радіо розповіла завідувачка відділу дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України Людмила Черенько.

Дані Держстату засвідчили нову цікаву тенденцію – від початку карантину 54% людей знайшли роботу у сфері сільського господарства, хоча раніше частина цих людей працювала у торгівлі. Водночас, ці ж дані підтвердили традиційну картину, яка спостерігається вже кілька років. Приблизно половина усіх безробітних – це люди з вищою освітою.

Людмила Черенько коментує ситуацію: "Треба дочекатися кінця року, щоб проаналізувати, що відбулося і що буде далі. Безробіття має певну сезонність. 500 тисяч – це невелика кількість. Проблема в українській економіці не в тому, що не можна знайти будь-яку роботу, а в тому, що всі вакансії низькооплачувані. Люди їх не хочуть та відмовляються. Вони прагнуть знайти роботу з високим заробітком, шукають її та не знаходять".

На думку експертки, категорію безробітних з вищою освітою можна розділити на дві.

Читайте також: Хто і як може отримати допомогу по безробіттю в період карантину

"Перша, про людей, які дійсно отримали освіту в плані знань, а диплом був лише офіційним сертифікатом цих знань. І зовсім інша справа, коли люди практично не вчаться, а лише отримують диплом. Це стало ознакою останніх років. Це цілий сегмент отримувачів дипломів без відповідних знань і, на жаль, це відбувається і на рівні вищої освіти, оскільки в суспільстві немає запиту на знання, а є запит на дипломи", — каже Черенько.

Вона додала, що згодом "люди будуть шукати інші шляхи для отримання кваліфікації та навичок".

"Навіть якщо людина не працює за набутою спеціальністю, однаково, вона має більше шансів заробити. Навіть сім’я, у якій є хоча б одна людина із вищою освітою, має нижчі ризики бідності. Можливо, це частіше можна пояснити кращою адаптивністю осіб, які все-таки отримали якусь освіту. Вони краще реагують на зміни в середовищі, їм легше орієнтуватися в пошуку роботи і, звичайно, роботодавці віддають перевагу людям з вищою освітою", — зазначила соціологиня.

Втім, Черенько додає, що ризики бути бідними у людей, які працюють та не працюють, практично однакові. Бідність не визначається за основним джерелом доходів. Сумуються всі доходи. А в такому суспільстві, як наше, де у людей є дві реальності — світла й темна, частіше доходи, які є основними за офіційним статусом, дають людям лише можливість виживати.

Що відомо

  • В Україні у червні 2020 р. зросла середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій до 11 579 гривень, що у 2,5 раза вище рівня мінімальної заробітної плати — 4723 гривень.
  • За даними Державної служби статистики, українці витрачають на продукти й комуналку більшу частину бюджету.
  • За даними Мінекономіки, рівень безробіття в Україні є одним з найвищих у порівнянні з іншими європейськими країнами.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди