Фестивальний дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY

Фестивальний дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY

Фестивальний дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Перший український квір-кінофестивль SUNNY BUNNY відбудеться у Києві з 22 по 28 червня 2023 року. Глядачі зможуть побачити понад 60 показів фільмів з тематикою ЛГБТІК+, усі — у столичних кінотеатрах “Жовтень” та KINO42. Фото: sunnybunnyfest/Instagram

Перший український квір-кінофестивль SUNNY BUNNY відбудеться у Києві з 22 по 28 червня 2023 року. Глядачі зможуть побачити понад 60 показів фільмів з тематикою ЛГБТІК+, усі — у столичних кінотеатрах "Жовтень" та KINO42.

Режисер SUNNY BUNNY Богдан Жук, що співпрацює з "Молодістю" з 2014 року, куруючи квір-кіно, в інтерв’ю прокоментував рішення про запуск фестивалю у воєнний період, адже сьогодні як ніколи виникає потреба говорити про права людини, зокрема права ЛГБТІК+, особливо під час війни.

Від квір-версії шекспірівського сонета до африканського футуризму: Суспільне Культура виокремлює низку найяскравіших фільмів, які обов’язково варто переглянути в межах фестивалю.

"Орландо: моя політична біографія"

Саме ця документальна стрічка стане фільмом-відкриттям на кінофестивалі. Кіно зняте за мотивами роману "Орландо" Вірджинії Вульф: воно резонує голосами небінарних та трансгендерних людей. У центрі історії — персонаж, створений за прототипом коханки Вульф Віті Секвіл-Вест.

Твір французького режисера Поля Б. Пресіадо набув чималої популярності на цьогорічному Берлінському Міжнародному фестивалі. Він виборов низку важливих нагород: Teddy Award за найкращий документальний/есеїстичний фільм, спеціальний приз журі конкурсу Encounters, спеціальну відзнаку журі "Берлінале" за документальний фільм. Окрім цього — ще й нагороду читацького журі Tagesspiegel.

Дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Стрічка "Орландо: моя політична біографія" режисера Поля Б. Пресіадо. Facebook

"Шавка"

Сюжет розгортається навколо Фена — трансгендерного юнака, що мешкає у Нью-Йорку. Всього за добу його звичне життя перевернулося догори дригом: у нього раптово вривається батько-іноземець, зведена сестра-підліток та колишній хлопець. Фен втратив зв’язок з ними всіма після гендерного переходу, тож тепер йому доведеться наново вибудовувати стосунки, балансуючи між минулим та теперішнім.

Це повнометражний дебют режисера Вука Лунгулова-Клотца.

Сценарій для "Шавки" Вук Лунгулов-Клотц написав ще шість років тому як дипломну роботу. "Я намагався втілити всі свої страхи в цьому фільмі, а також спробував побачити своє відображення в людях, які найбільше боялися того, що я трансгендер… І я зрозумів, що навколо мене велика підтримка і любов. Цей фільм здебільшого про емпатію", — ділився своїми переживаннями митець.

Прем’єра відбулася цьогоріч на кінофестивалі "Санденс", а міжнародна прем'єра — на кінофестивалі "Берлінале". За цю стрічку режисер здобув нагороду міжнародного журі програми Generation 14plus за найкращий фільм.

Дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Кінострічка "Шавка" Вука Лунгурова-Клотца. Facebook

"Чи ж порівняти тебе із літнім днем?"

Цей поетичний фільм — сучасне переосмислення однойменного вісімнадцятого сонета Шекспіра. Режисер Мохаммад Шавкі Гассан у своїй стрічці неодноразово звертається до алюзій на останній рядок твору: "Аж доки дишуть люди, бачить зір — в моїх словах ти житимеш, повір!".

Ця стрічка зачаровує антуражем, у якому чари східних казок переплітаються з сучасною попкультурою.

Історія описує мимовільну зустріч двох хлопців у барі. Між ними блискавично з’являється іскра пристрасті, тож юнаки проводять ніч разом. З плином затишних та відвертих сутінкових розмов стає зрозуміло: їм буде дуже складно побудувати спільне майбутнє, поєднуючи в ньому і майбутню вірність, і досвід минулого. Розвиток стосунків між персонажами відбувається паралельно зі знайомствами з "поліаморним хором коханців".

Світова прем’єра фільму "Чи ж порівняти тебе із літнім днем?" відбулася в межах "Берлінале-2022".

Дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Кінострічка "Чи ж порівняти тебе із літнім днем?" режисера Мохаммада Шавкі Гассана. Facebook

"Синій каптан"

У Марокко одностатеві стосунки вважаються кримінальним злочином. Проте це не стало перешкодою для головних героїв стрічки Мар’ям Тузані.

Історія починається зі знайомства з подружжям Халіма та Міни. Вони торгують автентичними каптанами в старовинній мечеті. Одного разу герої вирішують найняти помічника — здібного хлопчину Юзефа. Халім навчав нового працівника своєму ремеслу, і в ході тісного спілкування їхні стосунки набули пікантніших відтінків. Це не проходить повз увагу дружини Халіма. Міна постає перед дилемою: звільнити Юзефа та розірвати стосунки зі зрадливим коханим чи зберегти шлюб.

Цікава деталь: традиційний марокканський каптан, який презентують глядачам у фільмі, був створений за референсом. Ця копія каптану, що належав матері режисерки, стала образом-символом традицій: деякі потрібно берегти та цінувати, водночас від інших краще відмовитись назавжди.

Дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Кінострічка "Синій каптан" режисерки Мар'ян Тузані. Facebook

"Небайдужий громадянин"

Ця сатирична притча ізраїльського режисера Ідана Хаґуеля розповідає про Бена — хлопця, що мріє про батьківство.

Бен мешкає зі своїм хлопцем у шикарній квартирі посеред курортного Тель-Авіва, проте не почуває себе щасливим. Для ідеального життя йому не вистачає дитини. Саме цю мету переслідує герой протягом усього фільму. Окрім цього, одного разу він вирішує зробити вклад у покращення свого рідного району: висаджує симпатичне деревце. На диво, благородний вчинок призвів до несподівано поганих наслідків. За дивним збігом обставин саме він стає причиною жорстокого арешту поліцією іммігранта з Еритреї.

Бен страждає від почуття провини, і на фоні цих виснажливих думок починає інакше сприймати себе як суб’єкт суспільства.

Головні ролі у фільмі зіграла реальна одностатева пара. Коли фільм презентували на "Берлінале", режисера розпитували, як працювати з акторами, які перебувають у стосунках і в кіно, і поза кадром. На це Ідан Хаґуель відповів: "Я якраз цього і хотів, і шукав. Я сподівався, що знайду пару, тому що не уявляв себе на парній динаміці з акторами. Я не хотів бути в такому становищі, і я не хотів фальшивої динаміки. Мені хотілося справжнього… Чогось справді безтурботного. Пари, які разом протягом тривалого часу, мають хімію та близькість, які дуже важко спрямувати та відтворити на знімальному майданчику. Гадаю, можна, але вам знадобиться багато часу".

"Небайдужого громадянина" номінували на Teddy, а також Panorama Audience Award за найкращий повнометражний фільм на "Берлінале-2022".

Дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Кінострічка "Небайдужий громадянин" режисера Ідана Хаґуеля. Facebook

"Нептун Фрост"

На SUNNY BUNNY з’явиться й взірець наукової фантастики. Ця афрофутуристична кінокартина Анісії Узейман та Сола Вільямса описує історію утікачів з шахти, що об’єдналися в антиколоніальне угрупування комп’ютерних хакерів. Коаліція влаштовує повстання проти авторитарного режиму, аби змінити політичний устрій в Бурунді.

Режисерка Анісія Узейман заявила, що до створення "Нептуна Фрост" її спонукало становище, у якому зараз перебуває світ і її країна зокрема. "Нам потрібне мистецтво, яке не боїться кинути виклик", — заявила творчиня.

Цінність цього фільму полягає не лише в унікальному сюжеті, а й у застосуванні інноваційних художніх методів. Саунд-супровід композитора Сола Вільямса надає фільму нотку панк-мюзикла з легким квір-флером.

Дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Кінострічка "Нептун Фрост" режисерки Анісії Узейман. Facebook

"Видимі"

На першому українському квір-кінофестивалі відбудеться й допрем'єрний показ фрагментів з документальної стрічки Суспільного.

"Видимі" — це проєкт, що містить 10 документальних історій про єдність українців під час війни. Вони всі борються, кожен на своєму місці: волонтерять, воюють, наполегливо працюють, творять та відстоюють право залишатися собою.

Олександра Чернова, директорка департаменту цифрового контенту та соцмереж Суспільного, прокоментувала показ фільму на SUNNY BUNNY: "Для нашої команди показ кількох епізодів на першому квір-кінофестивалі — це чудова можливість показати проєкт для аудиторії, яка готова сприймати і проговорювати актуальність теми рівності прав у демократичній розвиненій країні. Побачити усі 10 серій можна буде вже у серпні. Поки ми на етапі активного виробництва, але вже з нетерпінням чекаємо того часу, коли покажемо всі історії й познайомимо глядачів із нашими героями та героїнями".

Дебют квір-кіно в Україні: що переглянути на SUNNY BUNNY
Документальний проєкт Суспільного "Видимі". Суспільне

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок