В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако розповів, чиїм коштом їздив у США та про що там домовлявся

В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако розповів, чиїм коштом їздив у США та про що там домовлявся

В.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако розповів, чиїм коштом їздив у США та про що там домовлявся
ФОТО: Суспільне Чернігів

12 червня депутатка Чернігівської міськради та голова фракції "Європейська солідарність" Марина Рейко на своїй Facebook-сторінці опублікувала інформацію про відрядження протягом 9-21 червня 2022 року секретаря міськради Олександра Ломака до Вашингтона, США, яку вона отримала у відповідь на депутатський запит. У повідомленні йдеться про витрачені кошти з міського бюджету на це відрядження, тих, хто запрошував Ломаку у Вашингтон та про сумніви депутатки чи взагалі була ця поїздка до США.

У коментарі Суспільному Олександр Ломако розповів на запрошення яких організацій він їхав у Вашингтон, які витрати оплачувала сторона, яка приймала, а які міський бюджет Чернігова, про що домовлявся в США та чи звітувався після повернення до Чернігова.

Хто запрошував у Вашингтон

Рейко у своєму дописі стверджує, що жодних документів, які підтверджували б запрошення Ломака у Вашингтон, вона не отримала. У відповідь на свій запит вона отримала інформацію щодо відвідування секретарем міськради Агентства США з міжнародного розвитку, Держдепу та Білого дому, а також зустрічі з конгресменами США.

Офіційні візити до вищезазначених установ та зустрічі з конгресменами США підтвердив і Ломако та повідомив, що їздив у відрядження на запрошення одразу трьох організацій.

Лист-запрошення від Національного демократичного інституту США
Лист-запрошення від Національного демократичного інституту США. ФОТО: Олександр Ломако
"Я на запрошення трьох організацій «Національного демократичного інституту США», Ukraine Victory та «Української школи політичних студій» в червні 2022 року відвідав місто Вашингтон. Тиждень я був там з відрядженням (з 9 по 21 червня з урахуванням дороги, — ред.), в якому у мене було кілька функцій, одна стосувалася міста Чернігова. На різних рівнях я робив презентацію Чернігова, розповідав про наші показники до 24 лютого 2022 року, в якому ми стані були на той момент, і детально обговорювали ці питання для того, щоб знайти механізм залучення коштів і благодійних організацій, і держструктур США для відновлення міста Чернігова", — каже Ломако.

Скільки витратили на відрядження

У відповідь на запит Марина Рейко отримала інформацію, що з міського бюджету на відрядження секретаря міськради витратили понад 55 тисяч гривень. У цю суму входить повне або часткове відшкодування квитків на шляху до німецького Франкфурта, а також добові на час перебування в Україні, Польщі, Німеччині та США.

Компенсації витрат з міського бюджету на відрядження секретаря Чернігівської міськради Олександра Ломаки у США
Компенсації витрат з міського бюджету на відрядження Олександра Ломаки у США. ФОТО: Марина Рейко

На думку Рейко, секретар міськради Ломако міг дістатися Франкфурта напряму з Варшави, чим зекономити гроші міського бюджету. Водночас Ломако щодо свого маршруту в Європі, у коментарі Суспільному сказав так:

"Маршрут я вибирав рік тому. Я не пам'ятаю, яка була логістика. Знаю, що брав квитки в день вильоту. Можливо не було тоді інших квитків. Я був не сам, зі мною була Вікторія Войціцька (народна депутатка України VIII скликання від фракції «Самопоміч»). Ми разом з нею летіли з Варшави. Не факт, що воно було б дешевше. Я летів «Варшава-Берлін», далі я не відшкодовував взагалі квитки з міського бюджету. «Берлін-Франкфурт» я відшкодував тільки наполовину до Вольсфбурга, бо в мене там була зустріч, а назад я не компенсовував переїзд «Франкфурт-Берлін»".
Секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако та народна депутатка України 8-го скликання Вікторія Войціцька у Деждепартаменті США
Олександр Ломако та Вікторія Войціцька у Деждепартаменті США. ФОТО: Олександр Ломако

Оренда будинку та квитки "Франкфурт-Вашингтон-Франкфурт" не оплачувались коштом міської ради, каже Ломако.

"Вони оплачувались шляхом залучення коштів сторони, яка приймала, а також і моїх особистих коштів, які мені ніхто не компенсував. Якщо подивитися, що квиток «Франкфурт-Вашингтон-Франкфурт» на той час коштував десь 2000-2500 доларів і плюс тиждень проживання у Вашингтоні, то міський бюджет витратив у два рази менше, ніж сторона, яка приймала. Вся поїздка могла коштувати десь 250 тисяч гривень, з яких приблизно 50 тисяч — кошти міського бюджету. У мене є детальний опис та звіт, який я подавав міському голові та звітував публічно про цю поїздку перед всіма працівниками на нараді у міській раді. Пресу тоді на наради не запрошували, бо обговорювали багато питань, які стосувались критичної інфраструктури".

Про що домовлялися у США

Зі слів Ломака, за результатами відрядження у Вашингтон, був досягнутий ряд більш-менш конкретних домовленостей щодо підтримки Чернігова. Їх можна поділити на дві частини.

"Підтримка зараз, зокрема придбання та передача комунальної техніки й генераторів, а також довготермінові проєкти, в першу чергу зі Світовим банком. У них політичне було рішення щодо нефінансування великих проєктів у прикордонних з РФ регіонах під час війни. Також тоді обговорювали підхід до відновлення України, зокрема ми про це говорили у Білому домі на зустрічі з представниками комісії по нацбезпеці США та в Держдепартаменті. Тому що, була тоді дискусія чи повинні всі кошти йти через уряд, чи мають створюватись тут фонди".

Також Ломако додав, що у Вашингтоні він лобіював питання місцевого самоврядування в цілому по Україні, та говорив, що міста через Асоціацію міст мають бути залучені до визначення пріоритетів з фінансування відновлення України.

"Спільно з Ukraine Victory це були питання підтримки України, зокрема зброєю. Була зустріч з двома конгресменами від Республіканської партії, які уважно слухали наші потреби та потім під час голосувань підтримували Україну. Були зустрічі з журналістами, представниками неурядових громадських організацій, колишніми послами в Україні. Це була напружена тижнева поїздка".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок