Більшість українців вважають, що відбудова України триватиме до 10 років та більше — опитування

Більшість українців вважають, що відбудова України триватиме до 10 років та більше — опитування

Кривий Ріг, ракетний удар
Наслідки ракетного удару по п`ятиповерхівці у Кривому Розі, 13 червня 2023 року. Суспільне Дніпро

Більшість українців та представників бізнесу вважають, що відбудова України триватиме до 10 років та більше. Вони також назвали, якими мають бути основні принципи відбудови.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження, яке провела агенція Info Sapiens за підтримки Проєкту USAID "Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні "ВзаємоДія" на замовлення Transparency International Ukraine.

Очікування населення та бізнесу від процесу відбудови
Очікування населення та бізнесу від процесу відбудови. Інфографіка Transparency International Ukraine

Основними принципами відбудови, на думку переважної більшості опитаних, мають бути:

  • Децентралізація надходження коштів. Кожна постраждала громада має власну специфіку, тож плани мають бути окремі для кожної громади. З такою думкою погодились 76% українців та 78% представників бізнесу. Відповідно, бюджети також треба спрямовувати на кожен проєкт, а не розподілятися централізовано —  так вважають 50% українців і 68% бізнесу.
  • Завчасна стратегія відбудови. Україна має готувати плани та стратегії відбудови уже зараз, щоб не гаяти час після перемоги. З такою думкою погодились 86% українців та 81% представників бізнесу.
  • Прозорість та відкритість відбудови. 79% населення і 62% бізнесу  вважають, що всі процеси та етапи відновлення країни мають відбуватися максимально прозоро і відкрито, наприклад, із застосуванням системи Prozorro. Опитаних також цікавить доступ до даних про відповідальних осіб, результати контролю виконання робіт, контроль надходжень та витрат коштів.
  • Залучення громадян і бізнесу. Респонденти наполягають, що у процесах відбудови влада має консультуватися з громадськістю та бізнесом — таке прагнення демонструють 94% населення та 91% підприємців.
  • Якість робіт як пріоритет. Населення виразно підтримує ідею, що відбір виконавців робіт з відбудови має базуватися на принципі "краще довше/дорожче, але краще". Більше ніж половина респондентів серед основних критеріїв називає високу якість робіт, репутацію (гарні відгуки) та досвід виконання проєктів. А хоча б один із цих критеріїв згадали 93% опитаних. Бізнес повністю підтримує населення в прагненні спиратися на репутаційні критерії при виборі виконавців робіт з відбудови, а також на фактори досвіду та підтвердженої якості. Щобільше, схильність спиратися на репутаційні критерії серед представників бізнесу є значущо вищою, ніж серед населення — 71%-73% серед бізнесу проти 56% серед населення.

Майже 100% українців основними проблемами України вважають війну, корупцію, руйнування та безробіття.

За даними опитування соціологічної групи "Рейтинг" більшість українців відчули погіршення власного економічного становища за останні пів року, однак третина українців очікують покращення економічної ситуації в країні та власного добробуту наступного року.

На початок