Число вимушено переміщених осіб у світі сягнуло рекордних 110 млн — ООН

Число вимушено переміщених осіб у світі сягнуло рекордних 110 млн — ООН

Біженці з України на переході Шегині-Медика, зі сторони Польщі, 3 квітня 2022
Біженці з України на прикордонному переході Шегині-Медика, зі сторони Польщі, 3 квітня 2022 року. Фото: АР

Рекордні 110 мільйонів людей у світі зараз вимушено переміщені через війни і переслідування. Про це у середу, 14 червня, повідомило Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН).

“Повномасштабна війна в Україні, а також конфлікти в інших країнах і кліматичні потрясіння призвели до того, що минулого року більше людей, ніж будь-коли, були змушені покинути свої домівки, що посилює нагальність негайних колективних дій для пом'якшення причин і наслідків переміщення”, — наголошують у Агентстві ООН у справах біженців.

У головному щорічному звіті УВКБ ООН "Глобальні тенденції у сфері вимушеного переміщення у 2022 році" зазначається, що на кінець 2022 року кількість людей, переміщених внаслідок війни, переслідувань, насильства та порушень прав людини, склала рекордні 108,4 мільйона людей. Це на 19,1 мільйона більше, ніж роком раніше, і є найбільшим зростанням за всю історію спостережень.

Висхідна траєкторія глобального вимушеного переміщення не показала жодних ознак уповільнення у 2023 році, оскільки спалах конфлікту в Судані спровокував новий відтік людей. Це призвело до того, що до травня загальна кількість переміщених осіб становила приблизно 110 мільйонів.

"Ці цифри показують нам, що деякі люди надто поспішають вступати в конфлікт, і надто повільно шукають рішення. Наслідком цього є спустошення, переміщення і страждання кожного з мільйонів людей, насильно вирваних з рідних домівок", - заявив Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді.

За даними ООН, із загальної кількості 35,3 мільйона є біженцями, тобто людьми, які перетнули міжнародний кордон у пошуках безпеки. Водночас більша частина — 58 відсотків, а це 62,5 мільйона людей — були переміщені у своїх країнах через конфлікти і насильство.

Війна в Україні була головною причиною переміщення у 2022 році. Кількість біженців з України стрімко зросла з 27 300 наприкінці 2021 року до 5,7 мільйона наприкінці 2022 року — це найшвидший відтік біженців з часів Другої світової війни.

Оцінки кількості біженців з Афганістану різко зросли на кінець 2022 року завдяки переглянутій оцінці кількості афганців, розміщених в Ірані, багато з яких прибули в попередні роки. Аналогічним чином, у звіті відображено перегляд Колумбією і Перу в бік збільшення кількості венесуельців, які в основному належать до категорії "інші особи, які потребують міжнародного захисту", розміщених у цих країнах.

Звіт "Глобальні тенденції" опублікували за півроку до другого Глобального форуму з питань біженців. Це велике зібрання в Женеві, що об'єднує низку учасників для пошуку нових рішень і зміцнення солідарності з людьми, які були змушені тікати, та сторонами, що їх приймають.

Що відомо про кількість українських біженців за кордоном

Понад 6,2 мільйона українців загалом стали біженцями з моменту повномасштабного вторгнення Росії, це свідчать дані Агентства ООН у справах біженців станом на 6 червня. В ООН зазначили, що понад 5 мільйонів з українських біженців подали заяви на отримання статусу тимчасового резидента в сусідніх західноєвропейських країнах.

На початок