На Чернігівщині у лісах побільшало тварин через заборону полювання: яких найбільше

На Чернігівщині у лісах побільшало тварин через заборону полювання: яких найбільше

Уточнено
На Чернігівщині у лісах побільшало тварин через заборону полювання: яких найбільше
ФОТО: Gettyimages

Після повномасштабного вторгнення на Чернігівщині фіксують збільшення популяції тварин. Це пов'язано із забороною полювання та відвідування лісів. Нагадаємо, 20 квітня 2022 року начальник Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус видав розпорядження в якому йшлося, що ходити до лісу на період воєнного стану заборонено.

Які дикі тварини водяться на Чернігівщині, яка популяція Популя́ція — це загальна кількість особин певного виду, які мешкають на певній території.звірів, як живуть тварини в умовах бойових дій? Про це та інше говорили в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля" з зооволонтеркою Христиною Литвиненко, завідувачем кафедри екології та охорони природи Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Тараса Шевченка Юрієм Карпенком, начальником відділу державного екологічного нагляду тваринного світу та біоресурсів Державної екологічної інспекції в області Артемом Коломійцем та викладачем кафедри біології НУ "Чернігівський колегіум" імені Тараса Шевченка Олександром Федуном.

На Чернігівщині у лісах побільшало тварин через заборону полювання: яких найбільше
З ліва на право: Юрій Карпенко, Христина Литвиненко, Артем Коломієць. ФОТО: Суспільне Чернігів

Які дикі тварини водяться на Чернігівщині

Начальник відділу мисливського господарства, полювання та рекреації Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Микола Пиріг розповів, що в області нарахували:

  • 1 291 лося;
  • 991 оленя європейського;
  • 62 оленя плямистого;
  • 13 277 козуль;
  • 2 173 диких кабанів;
  • 47 748 зайців-русаків;
  • 25 211 сірих куріпок.

Такі дані станом на лютий 2023 року. Також в області водяться білки, вовки, американські норки, видри, лісові куниці, тхори, рисі та горностаї.

Популяція звірів

Результати обліку свідчать, що кількість основних видів диких тварин залишається стабільною, а по окремих видах навіть збільшилась.

Зі слів Артема Коломійця, на Чернігівщині збільшилася популяція козуль, а кабанів зменшилася.

"У природі кабан – це тварина всеїдна. Тобто, часто, коли кабана була велика популяція, він, на жаль, підбирав дитинчат козулі. Тому їхня популяція дещо була нищою, але зараз, природа знову ж таки внесла свої корективи, та ж сама Африканська чума свиней, дуже підкосила ряди дикого кабана, і це дало змогу збільшитись популяції козулі".
На Чернігівщині у лісах побільшало тварин через заборону полювання: яких найбільше
Фото козулі, зроблене на фотопастку. ФОТО: Суспільне Чернігів

Юрій Карпенко розповідає, збільшилася популяція і лосів.

"Тобто, фактично, для тварин ситуація, де не є активні бойові дії, або не відбуваються фактори військового впливу, сьогодні позитивна. Тобто, тварини в природі згідно з своїм циклом розвитку поновлюють своє потомство, харчова база достатня, достатня кількість ресурсів, яка дозволяє їм існувати".

Лосі на Чернігівщині
Фото лося, яке зроблено фотопасткою.
"І зі слів співробітників національних парків, популяція вовків збільшується, що дуже радує. Я поки бачила тільки сліди. У цьому році теж люди доволі близько їх бачили. Попри те, що поля заміновані, все одно дослідження певні проводити треба. Поки що не там, де небезпечно. У Міжрічинському парку, більша його частина безпечна для відвідувань і дозволено там ходити", — розповіла Христина Литвиненко.

Як вплинули бойові дії на тварин

Зі слів Юрія Карпенка, через бойові дії, в області багато тварин загинуло.

"Дійсно, військова агресія Російської Федерації зробила свій негативний внесок на природне середовище нашої області. Поруйновані були і лісові території прикордоння, були знищені ті прикордонні види, які існували в системі. Якщо говорити конкретно, то тварини намагаються уникнути тих впливів, які несе війна. Це вибухи, це території обмеженого користування".

Юрій Карпенко каже, позитивним є те, що через заборону полювання та відвідування лісів, популяція тварин в області збільшилася.

"Основна проблема для тварини – це людина. Та ж сама військова агресія – це дії певних людей. Тому я хочу сказати, що чим менше людина втручається, тим краще. Тварина сама в більшості випадків здатна себе врятувати", — каже Юрій Карпенко.

"Дуже страждали, наприклад, лиски. У нас вони катастрофічно знизилися. Одна із причин – це полювання. Ми сподіваємось, що все-таки ці речі (заборона відвідування лісів, полювання, — ред.) позитивно вплинуть на динаміку", — сказав Олександр Федун.

Зі слів Артема Коломійця, оцінити маштаби руйнувань від лісових пожеж, які виникли через обстріли, поки не можливо. Через те, що ця територія наближена до кордону, туди не можливо потрапити.

"Ми не можемо наразі оцінити яких руйнувань завдали ці пожежі. Туди навіть лісову охорону близько не допускають. Тому про наслідки всіх цих руйнувань, ми дізнаємось лише після того, як будуть звільнені повністю території".

Як вплинуло водопілля на поведінку птахів та плазунів

Олександр Федун розповідає, через водопілля змії підбиралися до осель людей, тому їх частіше почали бачити. Про те, це не означає, що їх стало більше, каже Федун.

"Чисельність їх не збільшилася взагалі. Просто на певних ділянках їх побільшало і візуально, людям частіше траплялися на очі. Ось і вся причина".

У зв'язку з водопіллям на Чернігівщині спостерігали більше водоплавних птахів, говорить Христина Литвиненко. Також в області бачили лелеку чорного, який занесений до Червоної книги.

Те, що зайці та лисиці частіше почали з'являтися поблизу будинків людей, експерти також пов'язують з водопіллям.

"Їхнє природне середовище затоплено, вони зміщуються в більш безпечні місця і десь знаходять прихисток у покинутих хатах. Наприклад, дуже часто зустрічають тих же самих лисенят. Ну зайці, це взагалі не секрет, що вони там біля сіл, біля будівель. Тобто, людина і тварина взагалі дуже тісно взаємопов'язані і те, що часто ми можемо їх не бачити, це не означає, що їх немає поруч", — розповів Артем Коломієць.

Що робити, якщо побачили диких тварин

Артем Коломієць радить уникати контактів з дикими тваринами.

"Дика тварина, як правило, ніколи на людину не нападає, вона завжди старається уникати зустрічі, тому, якщо ви бачите, що тварина поводиться неадекватно, то тоді краще дійсно уникнути контакту з нею і зателефонувати, або ветеринарній службі, або рятівникам. А якщо просто побачили тварину, то краще її не чіпати, вона сама піде своїм шляхом".

"Тварини – це частина природного середовища, людина повинна поважати права тварин", — сказав Карпенко.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок