Тетяна Бацуца, після рокіровки, повернулася у крісло голови Хмельницького міськрайонного суду

Тетяна Бацуца, після рокіровки, повернулася у крісло голови Хмельницького міськрайонного суду

Тетяна Бацуца, після рокіровки, повернулася у крісло голови Хмельницького міськрайонного суду
Колаж: Суспільне Хмельницький.

Головою Хмельницького міськрайонного суду сьогодні, 2 червня, уже втретє було обрано Тетяну Бацуцу. Вона повернулася у крісло голови суду після рокіровки та майже двомісячної перерви. Також на зборах судді обрали двох нових-старих заступників голови суду – Валерія Слободяна та Олександра Палінчака.

Збори суддів розпочалися із затвердження заяв про дострокове звільнення голови суду Бориса Продана та його заступників – Олега Антонюка та Надії Салоїд, які були обрані на ці посади лише 6 квітня цього року. Усі троє добровільно написали заяви за власним бажанням, аргументуючи тим, що не можуть якісно поєднувати роботу суддів з адміністративними посадами та керуються виключно інтересами колективу.

"На сьогоднішній день з посадою судді і голови суду я не зовсім справляюся, оскільки трошки вік. Для того, щоб ця робота продовжувалася плідно, щоб голова і вів, і розглядав справи, я вважаю, що слід обрати нового керівника. Свою заяву про звільнення я підтримую", — пояснив під час зборів голова суду Борис Продан.

Після служителі Феміди перейшли до обрання нових голови суду та заступників. За результатами таємного голосування за безальтернативну кандидатуру Тетяни Бацуци на посаду голови суду проголосували 24 з 29 присутніх на зборах судді. Обрали також двох заступників.

"До бюлетеня для таємного голосування за заступника голови суду з кримінальних справ було внесено прізвища двох запропонованих зборами кандидатів — Валерія Слободяна, за якого проголосувало 19 суддів, та Олександра Трембача, який набрав при голосуванні 9 голосів. До бюлетеня для голосування за заступника голови суду з цивільних справ також було внесено прізвища двох кандидатів — Олександра Палінчака, який отримав 18 голосів, та Оксани Козак, за яку проголосувало 9 суддів", — зачитала протокол виборів голова лічильної комісії Вікторія Мороз.

Тетяна Бацуца, яку втретє обрали головою Хмельницького міськрайонного суду, нічого дивного в тому не вбачає. Каже, думала, що так воно і буде. Тож навіть не звільняла кабінет, передбачений для голови суду.

"Тих кого обрали два місяці тому, зняли свої кандидатури. Законом це передбачено. Після того, як я стала просто суддею, закон не перешкоджає, аби я була знов обрана головою. Могли висувати інші кандидатури, ніхто не забороняв. В принципі, те що висували мене, я не заперечую. Десь теж думала про те, що так буде", — прокоментувала своє обрання Тетяна Бацуца.

Координаторка проєкту "PROSUD" Катерина Будко вважає, що ситуація, яка сьогодні склалася у Хмельницькому, насправді є досить ганебною практикою. Хоч і не поодинокою, адже її зараз усе частіше використовують українські судді в деяких судах.

"За законом, суддя не може займати посаду голови суду протягом більш, ніж двох разів поспіль. Однак, судді знайшли "лазівку". Вона виглядає так: після того, як якийсь суддя два рази обирався на посаду голови, обирають іншого кандидата, який не був ще головою до цього, і через деякий час, дуже короткий проміжок часу, проводять знову вибори, і знову обирають ту людину, яка до цього два рази поспіль уже займала крісло голови суду. Таким чином, вони обходять законодавчу заборону займання цієї посади два рази поспіль, але, очевидно, що така практика не є доброчесною і використовується виключно для того, щоб обхитрити закон. Однозначно, такі дії суддів має також оцінювати і Вища рада правосуддя, зробити такий висновок, чи можливо суддям використовувати ось такі "лазівки", тому що така практика використовується не лише в Хмельницькому, але й в інших судах, і вона набуває усе більшої популярності. Це, насправді, сумно, тому що це говорить про те, що судді замість того, щоб відповідати закону, шукають "лазівки", щоб його обійти", — каже Катерина Бутко.

Що відомо про суддівські вибори

  • Попередні збори суддів Хмельницького міськрайонного суду відбулися 6 квітня цього року. Тоді на посади голови суду та його заступників, шляхом таємного голосування, були обрані судді Борис Продан, Олег Антонюк та Надія Салоїд.
  • Борис Продан змінив на посаді голови суду Тетяну Бацуцу, яка керувала Хмельницьким судом з 2009 року та уже двічі обиралася головою Хмельницького міськрайонного суду — в 2017 та 2020 роках.
  • Олег Антонюк та Надія Салоїд змінили на посадах заступників голови суду Валерія Слободяна та Олександра Палінчака, які теж уже двічі були обрані заступниками голови суду - в тих же 2017 та 2020 роках.

На початок