На Полтавщині розкопали поховання, якому понад 2 тисячі років. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Полтавщині розкопали поховання, якому понад 2 тисячі років. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Полтавщині розкопали поховання, якому понад 2 тисячі років. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
Суспільне Полтава

Скіфський могильник, рештки прикрас та посуду знайшли археологи у Більську Котелевського району. Розкопки там здійснюють працівники заповідника "Більськ" та експедиція Національної академії наук. Працюють, зокрема, дослідники із Києва, Харкова та Дніпра.

Лопатами та щітками розчищають ґрунт на Барвінковій горі у Більську. Археологи тут досліджують територію у понад три сотні квадратних метрів.

"Далі ви бачите відвали першої траншеї, це – ще дві і невеличкі прирізки. У нас дві зміни по 15 людей, щоб у нас і соціальна дистанція була, і все інше. Це представники різних міст, інституцій. Здебільшого це археологи, студенти, магістранти і випускники", − розповідає начальник експедиції Інституту археології НАН України Денис Гречко.

Біля "Більського городища" організовують розкопки
Біля "Більського городища" організовують розкопки. Суспільне Полтава

На цій території близько 5-4 століття до нашої ери було поселення. Нині виявили 7 поховань.

"В основному скіфи ховали своїх небіжчиків у курганах. А куди вони дівали інших своїх небіжчиків – ми не знаємо нормально. І ось це один із небагатьох могильників, які відомі. Тут дуже погана збереженість кісток, ми розчищаємо ось. Нижня щелепа, а це, швидше за все, кістка велика гомілкова. І, ймовірно, тут верхня щелепа йде", − розповідає про знайдену під час розкопок людину учасник експедиції Олексій Потоцький.

Це могили звичайного населення, бо еліту ховали під курганами, каже археолог Денис Гречко.

"Робився такий підбій у стінці і туди вже клався небіжчик. Тут було виявлене поховання дитини. Прямо у самій глибині цієї камери. Скоріше за все це дівчина, бо на шиї було намисто. Можливо це був все-таки більш престижний якийсь поховальний обряд серед цього рядового населення. Другий тип поширений на цьому некрополі – це поховання у звичайних ґрунтових ямах. Фактично, сучасний поховальний обряд", − каже начальник експедиції Інституту археології НАН України Денис Гречко.

Археологи працюють над розкопками в "Більському городищі"
Археологи працюють над розкопками в "Більському городищі". Суспільне Полтава

Знайдені кістки відправлять на антропологічні дослідження. Вони можуть показати вік, стать, хвороби чи причини смерті людей, каже Денис Гречко. У таких похованнях виявляють також прикраси, інструменти чи посуд.

"В орному шарі було знайдено ось цей наконечник стріли, який є одним із хроноіндикаторів. З найцікавіших знахідок сезону можу показати дві мушлі каурі, які належать до дитячого поховання. Це є великою рідкістю і це дуже далекі імпорти", − розповідає учасниця експедиції Софія Ржевуська.

Поруч із похованнями у поселенні – господарські ями. Одну з них розкопують тут.

"Спочатку вона могла бути, наприклад, зерновою, як зерносховище. Але наприкінці її існування, ймовірно, використали як сміттєву. А сміття в той час це, в першу чергу, фрагменти ліпного посуду – того, що зроблений від руки, обпалений на вогнищі", − каже начальник експедиції Інституту археології НАН України Денис Гречко.

Територія розкопок на "Більському городищі"
Територія розкопок на "Більському городищі". Суспільне Полтава

Залишки посуду знаходять і поруч – у цих п’яти розкопах. Тут працюють дослідники із заповідника "Більськ".

"У цьому розкопі ми виявили залишки якогось об’єкта. Можливо, це господарська яма, можливо це частина житла. Так точно сказати не можна. Ось ми бачимо фрагмент денця ліпного горщика, скіфський час. Тут також є частина амфори привезеної грецької. Стіночки невеличкі, ось якісь кісточки", − розповідає працівник заповідника «Більськ» Олег Шапорда.

Знахідки із Барвінкової гори везуть на спеціальну обробку.

"Жодного мила, жодних абразивних речовин не використовуємо. Ось так акуратно щіточкою, щоб не пошкодити, де дуже багато землі. Артефакти помиті, вони тут висихають і в подальшому будуть описуватися. Дуже важливо не переплутати ці всі пакетики з написами, бо це локалізація", − каже працівниця заповідника «Більськ» Оксана Дорошенко.

Територія розкопок на "Більському городищі"
Територія розкопок на "Більському городищі". Суспільне Полтава

Розкопки на Барвінковій горі на території колишнього Більського городища стартували на початку липня. Це перше дослідження території цього року. Знахідки зберігатимуть у фондах заповідника "Більськ" та експонуватимуть.

Нагадаємо, Більське городище – це укріплене поселення скіфського часу, розташоване поблизу села Більськ Котелевського району. Його датують кінцем 8 – початком 3 століть до нашої ери. Городище складалося з трьох укріплених поселень, об'єднаних фортечною стіною. Його загальна площа – майже 4,5 тисячі гектарів. Деякі дослідники ототожнюють Більське городище з літописним містом Гелон, яке згадував у своїх працях давньогрецький історик Геродот.

На початок