Президент Польщі підписав закон про розслідування впливу Росії на країну

Президент Польщі підписав закон про розслідування впливу Росії на країну

Президент Польщі Анджей Дуда
Президент Польщі Анджей Дуда, 2 червня 2022 року, фото: AP

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підписав законопроект про створення Державної комісії з розслідування російських впливів в Польщі у 2007-2022 роках. Документ вже відправлено на розгляд Конституційного суду країни.

Про це повідомляє польське радіо RMF 24, посилаючись заяву президента Польщі, яку він зробив на пресконференції у Варшаві.

Дуда наголосив, що він вирішив підписати закон про створення в Польщі Державної комісії з розслідування російських впливів на внутрішню безпеку Польщі. На його переконання, суспільство Польщі повинно знати про вплив РФ на політичне життя в країні за останні двадцять років.

"Тому я вирішив підписати закон, який був нещодавно схвалений парламентом. Він стосується створення спеціальної державної комісії щодо розслідування російського впливу на аспекти, пов’язані з безпекою Польщі протягом останніх двох десятиліть", — сказав Дуда.

За його словами, російські впливи в Європі викликали турбулентність на континенті і їх наслідком стали російська агресія проти України, енергетичні та інші проблеми в регіоні. На його переконання, ці впливи потребують вивчення. Відтак, він попросив прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького, аби він порушив питання щодо розслідування російських впливів у Європі на Європейській раді.

"На мій погляд, таку комісію, орган такого типу слід створити на європейському рівні, щоб розслідувати вплив Росії також у європейських інституціях", — сказав президент Польщі.

Законопроект передбачає, що новостворена комісія проаналізує офіційні документи, випадки передання інформації третім особам та ухвалення "шкідливих рішень" у період з 2007 по 2022 рік.

Комісія також матиме повноваження скасувати адміністративні рішення, ухвалені внаслідок російського впливу, заборонити виконання функцій, пов'язаних із розпорядженням державними коштами, на строк до 10 років, а також анулювати допуск до державної таємниці на 10 років.

Водночас польські опозиційні сили виступили проти створення комісії у такому вигляді, підкреслюючи, що вона буде інструментом тиску і переслідування опозиції. Маршалок Сенату Польщі Томаш Гродзький заявив, що це рішення Анджея Дуди є "скандальним та ганебним" і загрожує демократичному функціонуванню країни.

"Сенат відхилив закон про перевірку російського впливу через його неконституційність. Президент, який має бути охоронцем конституції, підписав цей закон. Це скандальне і ганебне рішення, це початок повзучого державного перевороту та підрив основ демократичної Польщі", – написав він у Twitter.

За словами голови клубу "Громадянська коаліція" Бориса Будки, "страх перед президентом і абсолютна покора" знову перемогли конституційні норми та елементарну порядність. "(п)Резидент", — йдеться в дописі написав Будки.

На думку опонентів, закон про створення комісії з розслідування російського впливу – це закон, покликаний усунути лідера партії "Громадянська платформа" Дональда Туска з політичної сцени перед виборами або принаймні принизити його в очах виборців.

Сам Дональд Туск реагуючи на рішення президента Анджея Дуди запросив його на публічні консультації.

"Пане президенте, запрошую вас на публічні консультації 4 червня. Нас буде добре чути й бачити з вікон вашого палацу. Ви прийдете?" – написав він у Twitter.

На початок