У Великій Британії близько 20 українських пілотів пройдуть початкову підготовку у рамках тренувальної програми на західних літаках-винищувачах. Про це пише Foreign Policy з посиланням на представника британського уряду.
"Це буде наземна базова підготовка українських пілотів, які потім будуть готові до більш специфічної підготовки на F-16 (або інших літаках)", — сказав представник уряду Великої Британії.
Як пише видання, раніше адміністрація американського президента Джо Байдена не відразу дала зрозуміти, де і коли відбудуться навчання на F-16. Речник Пентагону бригадний генерал Патрік Райдер заявив журналістам, що Сполучені Штати та їхні провідні союзники в Європі "опрацьовують" дати, місця і те, яка країна буде проводити навчання. Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен у листі до парламенту наголосила, що військові готові розпочати підготовку українських пілотів якнайшвидше; Норвегія також оголосила про готовність приєднатися до коаліції.
“Але перспектива навчити десятки українських пілотів винищувачів F-16 після трьох десятиліть експлуатації літаків радянських часів є викликом для Британії, Бельгії, Нідерландів, Норвегії, Данії та Сполучених Штатів — шести країн, які очолюють міжнародну коаліцію”, — відзначає Foreign Policy.
За даними видання, досвідчений американський пілот-винищувач, який має досвід ведення бойових дій класу "повітря-земля", може пройти короткий курс навчання на F-16, здійснити 12-16 контрольних польотів і випуститися через три місяці.
Як відзначає видання, щоб прискорити навчання, Україна планує відправити на них курсантів, які добре володіють англійською мовою. Йдеться про роботу, адаптовану з курсу НАТО "Вступ до основ винищувальної авіації", яка буде включати симулятори і реальні тренування.
“У внутрішній оцінці ВПС США, яку вперше побачили Yahoo News, йдеться про те, що українські льотчики можуть завершити підготовку за чотири місяці, виходячи з оцінки двох українських пілотів, які пройшли короткий курс підготовки на F-16 і майже 12 годин тренувань на симуляторах в Арізоні наприкінці лютого і на початку березня. Проте деякі експерти очікують, що крива навчання щодо України буде довшою, ніж зазвичай”, — пише видання.
Журналісти Foreign Policy також відзначають звуження можливостей для навчання, оскільки зараз європейські країни вже придивляються до винищувачів п'ятого покоління F-35.
“І Норвегія, і Нідерланди закрили навчальні центри для підготовки нових пілотів для F-16. Британія навіть не літає на F-16; вона є співрозробником винищувача Eurofighter Typhoon 1990-х років”, — йдеться у матеріалі.
Раніше речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що у США протестували українських пілотів, які будуть опановувати літаки F-16. Це дало змогу зробити висновок про спроможність перенавчити українських бойових льотчиків за чотири місяці.
Польща, Нідерланди, Данія та Норвегія також висловили готовність навчати українських пілотів керувати винищувачами F-16.