П'ять укриттів в Черкасах не можуть передати у комунальну власність. Чому так сталося

П'ять укриттів в Черкасах не можуть передати у комунальну власність. Чому так сталося

П’ятий місяць триває робота з передачі п’яти черкаських сховищ з державної форми власності до комунальної. Попри відсутність там ремонту, вони продовжують працювати, утім черкасці ж віддають перевагу оснащеним сховищам у торговельних центрах, розповіла директорка одного з них Тамара Скалецька. Але там компенсації від держави за водопостачання чи електроенергію не отримують.

Жителька Черкас Неоніла Швидка розповіла, що під час повітряної тривоги йшла до укриття на території стратегічного підприємства. Після обстрілів російськими військами об’єктів критичної інфраструктури, вона ховається в укритті одного з торговельних центрів. Нині воно зачинене, та за перших сигналів тривоги його одразу відчиняють, розповіла пані Неоніла.

"Це єдине укриття, яке я знаю, тут біля мене, воно завжди відкрите, коли повітряна тривога. По своєму графіку зараз зачинене, аби була повітряна, то воно відчиняє свої двері безоплатно. Там мало диванчиків і в основному диванчики займають сім’ї, я беру з собою покривало і просто на боулінгових доріжках, стелимо й лягаємо. Є люди, які приходять з надувними матрацами, двомісними, бо є тривоги, які тривають не годину, а три-чотири", — сказала Неоніла Швидка.

Стан укриттів у Черкасах
Суспільне Черкаси

Торговельні центри взяли на себе значну частку навантаження, говорить директорка одного з них Тамара Скалецька. Коли вночі заклад не працює, укриття продовжує приймати громадян.

"Розхід електроенергії надзвичайно великий, я тоді ще озвучувала суму близько 700 тисяч, наразі ця сума значно зросла. Друга проблема – це величезний розхід води, в бомбосховищі не мало, не багато 26 туалетів", — розповіла директорка торговельного центру Тамара Скалецька.

Стан укриттів у Черкасах
Суспільне Черкаси

Підземні поверхи цього магазину можуть прихистити дві тисячі відвідувачів, пояснив електрик Олександр Макаренко.

"Зараз пішла вже спека, то додається кондиціонування, за цим всім треба слідкувати, обслугувати його, щоб воно було у належному стані, в робочому стані, щоб воно було", — розповів Олександр Макаренко.

Відвідувачі розміщуються навіть на долівці, оскільки лавок усім не вистачає, пояснила продавчиня магазину пані Любов.

Утримують за кошти волонтерів та громадських організацій: розповіли про стан укриттів у Черкасах
Суспільне Черкаси

Дуже багато дітей приходить (я не знаю, які тут поруч гуртки є), приходять із дорослими. Буває, на підлозі вони розташовуються, з килимками приходять. Дорослі більше на лавках сидять, — сказала продавчиня.

Від міської влади приватні укриття компенсації не отримують, говорить директорка торговельного центру Тамара Скалецька.

"Має бути прийнятий закон на державному рівні, який надає допомогу не тільки державним структурам, а й звертає увагу й на приватні структури, якщо вже ми надаємо ці послуги, а ми їх надаємо у величезному розмірі, то в такому випадку має бути передбачена й відповідна компенсація", — сказала Тамара Скалецька.

В законний спосіб мерія не може витратити кошти на приватні сховища, зазначив заступник міського голови Віктор Беззубенко

"Ми залучаємо волонтерські кошти, громадські організації, щоб хоч якось допомогти. Ми на інші сховища не маємо права законного витрачати гроші. От на Фотоприладі коли ми здійснювали хоч якийсь ремонт, то ми залучили волонтерів, соціально-відповідальний бізнес, ми закупили фарбу. Там все фарбували-білили, але ж це незначні кошти у великий ремонт ми зайти не можемо", — розповів Віктор Беззубенко.

Стан укриттів у Черкасах
Суспільне Черкаси

Зі слів заступника міського голови, відремонтувати можна ті укриття, які місто взяло на свій баланс.

"Ми звернулись до фонду державного майна, просимо передати нам сховища, для того, щоб робити їх відповідними до вимог, це великі гроші. Там немає нормальної вентиляції, нормальної води, ми хочемо витратити на це кошти і утримувати їх і далі в належному стані. Для цього фонд держмайна звернувся в міністерство економіки, яке повинно підготувати проєкт рішення Кабміну і з державної форми власності ці споруди перейдуть в міську комунальну власність. Ми робили таку попередню оцінку, в районі тридцяти мільйонів. На території того акціонерного товариства або любого юридичного товариства, на території якого знаходиться сховище зобов’язали їх підтримувати у відповідному технічному стані. А вони це не зробили, мало того, вони деякі сховища стали використовувати як склади, для вирощування грибів, що тільки не робилося в цих сховищах, бо ніхто не очікував війни", — розповів заступник міського голови.

Нині у Черкасах для укриття населення визначено 61 захисну споруду, всього ж в обласному центрі 169 споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, пояснив Віктор Беззубенко. З його слів, про їхнє розташування найшвидше дізнатись за телефоном оперативної служби міськвиконкому. Та шукати їх доволі не просто, додала черкащанка Неоніла Швидка:

"В центрі я знаю два бомбосховища і на Митниці знала два, в інших районах я навіть не знаю, якщо я буду в районі "Д" чи Хімселищі, то я не знаю, де там ховатись.

Стан укриттів у Черкасах
Суспільне Черкаси

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Вибір редакції

На початок