У Краснопільській громаді триває боротьба за Свято-Миколаївський храм в селі Гранів на Вінниччині. Церква – єдина у селі, користуються нею священник та віряни УПЦ. На почергове з ПЦУ богослужіння – не погоджуються.
Про це Суспільному розповів голова гранівської парафіяльної ради ПЦУ Володимир Завгородній.

На початку травня 2023-го релігійна громада у Граневі перейшла під юрисдикцію ПЦУ. За словами Володимира Завгороднього, у селі мешкає майже 2000 осіб, за перехід зібрали підписи майже 900 вірян.
"29 травня буде рік, коли ми зібрали перше зібрання. Ми зібрали 889 підписів, тоді нас зареєстрували. Їхню громаду анулювали, а нашу – зареєстрували під тим же кодом ЄДРПОУ", – розповів Володимир Завгородній.
Свято-Миколаївський храм – єдиний у селі. Користуються ним священник та віряни УПЦ. На почергове з ПЦУ богослужіння – не погоджуються.
"Говорили, якби в людей є й почергове користування, категорично ніхто не чує і не хочуть реагувати. Зворотного процесу не буде, українська церква буде. Отець Василь (ієрей УПЦ) завтра-позавтру поїде, а нам доживати віку в селі", – зазначив Завгородній.

Думки вірян ПЦУ та УПЦ
Мешканка Гранова Марфа Бондаренко – вірянка ПЦУ. Каже, прийшла, бо хоче молитися у рідному селі рідною мовою, у храмі, який належить громаді. Згодна й почергово ділити церкву з вірянами УПЦ.
"На сутички йти, кулаками махати – це не наш метод. Наш метод переконання. Кричить там: “В якій церкві тебе хрестили?”. Нас всіх в цій хрестили, але ж в нас 300 років тому її забрали", – розповіла вірянка ПЦУ Марфа Бондаренко.
Почергові богослужіння з ПЦУ у Свято-Миколаївському храмі робити не можна, заявила одна із вірянок УПЦ. Інша ж Катерина Бондар каже, має власне бачення, як вирішити конфлікт.
"Вони хочуть церкву, ми їм поможемо. Я дам їм 200, 300 навіть 1000 гривень, хай будують собі церкву. Вони не так моляться. В них не ті слова, в нас слов’янська мова, а слов’янська мова – благословення Господом Богом. А в них нічим, ніким", – запропонувала вірянка УПЦ Катерина Бондар.

Настоятель храму у Граневі, ієрей УПЦ отець Василь Яровий каже: у Свято-Миколаївському храмі служить понад 11 років. Переконаний, храм у його вірян хочуть відібрати.
"В нас питання було поставлене конкретно – ми заходимо, ви – виходите. Почергового Богослужіння не пропонували", – розповів отець Василь Яровий, ієрей УПЦ
За словами Ярового, перереєстрацію релігійної громади вважає незаконною. Тож, рішення оскаржуватиме у суді.
"Є певні порушення цієї процедури. Плануємо обов’язково оскаржувати в судовому порядку", – зазначив ієрей УПЦ.

Поки тривають суперечки віряни ПЦУ проводять богослужіння у колишньому кафе, розповів священник Спиридон Солонець.
"Сказано в Євангеліє: "Там де двоє або троє зберуться в Ім'я Моє, там і Я серед них". Хоча навіть, хто є прихильниками української церкви, не хочуть йти до колишнього кафетерію, а йдуть до церкви. Приміщення церковне – єдине в селі. Це дійсно одна з проблем", – зазначив отець Спиридон (Руслан Солонець), ієрей ПЦУ.

За словами начальника обласного управління у справах національностей та релігії Ігоря Салецького, релігійні громади і ПЦУ, і УПЦ провели свої збори у квітні.
"800 парафіян проголосували, щоб перейти з УПЦ до ПЦУ. Водночас певна кількість вірян УПЦ, в кількості ста осіб, провели свої, альтернативні збори, де вирішили залишитись в УПЦ", – пояснив Ігор Салецький.

Наразі, каже Салецький, вірянам ПЦУ потрібно оформити право на користування культовою спорудою. Після цього заявити про це громаді УПЦ. У разі перешкоджанню доступу до храму звернутися до суду. Якщо позов задовільнять – виконавча служба зобовʼязана надати релігійній громаді доступ до Свято-Миколаївського храму.