Як незаконне створення штучної водойми на земельній ділянці з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства" ГУ Нацполіції в області розслідує кримінальну справу у Шаргородській громаді. Про це Суспільному розповіла речниця відомства Заріна Маєвська.
Власник же земельної ділянки Микола Драганюк каже, що документи має, а розводить червонокнижні види риб, яким потрібно створювати певні умови для існування. Суспільне спробувало розібратися у ситуації та поспілкувалося із різними сторонами справи.
Позиція Миколи Драганюка:
Шаргородець Микола Драганюк розповідає: розводить червонокнижні види риб для продажу. На початку травня проти нього відкрили кримінальну справу за безгосподарське використання землі. Чому, каже, не розуміє.
За словами чоловіка, одна із копанок на його присадибній ділянці була давно. Вирішив викопати ще одну, бо на цій територій завжди був мочар. Городина не росла.
"Вона вже тут із давніх-давен, ще моя бабця і прабабця памʼятають. Виникло бажання придбати цю ділянку, щоб розкопати і розводити рибу. Із першої копанки був витік води за межі земельної ділянки. На цьому місці ріс комиш, рогоза, був мочар, болото", — розповідає Микола Драганюк.
Наразі він вирощує три види риб: коропові, осетрові та лососеві. Їм потрібна проточна вода. Розповідає, що її бере з криниці, а також із джерел. Звідси вода тече у річку Мурашку. Кормом для риб стали мормиш, карась і синька.
"Може, ніхто не повірить, але вже роки два я не годую зовсім штучними кормами. В мене вийшов ефект, як у живій природі. Ці риби потребують догляду, води, багатої на кисень. Він створює ефект гірської річки, оці лопаті крутяться — і виходить швидка течія", — каже чоловік.
На початку травня проти нього відкрили кримінальну справу за безгосподарське використання землі. Суспільному чоловік показав документи на право власності, де вказано, що земля призначається для ведення особистого селянського господарства, а також дефектний акт на копанки. У лютому, каже, підписав договір із приватною фірмою щодо зміни цільового призначення. Наразі процес переоформлення триває.
"Мені пояснили юристи: якщо буде доведено, що я наніс довкіллю екологічну шкоду, за це передбачено великі штрафи, починаючи від 17 тисяч і більше. І навіть може бути припис — зарити ось ці водойми, які викопані. Мене це занепокоїло. Бо, копаючи копанки, я думав, що роблю добру справу — буду розводити червонокнижні види риб", — говорить Микола Драганюк.
Що кажуть правоохоронці
У пресслужбі обласної прокуратури Суспільному повідомили, що кримінальне провадження відкрили за фактом створення штучної водойми на земельній ділянці з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства". Речниця Нацполіції області Заріна Маєвська каже, що наразі триває досудове розслідування, призначаються експертизи для встановлення факту завдання шкоди довкіллю та виведення земель із сільськогосподарського обороту.
"Проведено комісійне обстеження вказаного обʼєкта. За результатами слідчих дій і отримання висновків комісійного обстеження будуть прийняті остаточні правові рішення. За вказаним фактом поліцією розслідується кримінальне провадження за ч.1 ст. 254 ККУ. Покарання за таке правопорушення передбачено у вигляді штрафу до 250 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі до двох років", — говорить Заріна Маєвська.
Бачення адвоката
Адвокат Марʼяна Слізяк каже, що нецільове використання землі — це коли на ділянці, яка має цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, будують житлові або комерційні обʼєкти, що не повʼязані з діяльністю особистого селянського господарства.
"Якщо особа має у власності земельну ділянку з цільовим призначенням "для особистого селянського господарства", однак використовує її для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зміна цільового призначення ділянки не вимагається. Відповідно особа, яка володіє на законних підставах для ОСГ, може самостійно створити штучну водойму в межах цієї земельної ділянки, у тому числі рибогосподарську", — каже Марʼяна Слізяк.
Слово — за комісією
Чи використовував Микола Драганюк земельну ділянку не за призначенням і чи завдав шкоди довкіллю — має встановити спеціально створена комісія, до складу якої увійшли й екологи. Керівник обласної екоінспекції Юрій Дубовий телефоном Суспільному зазначив: спеціалісти виїздили на обʼєкт у рамках відкритого кримінального провадження, тому їхні висновки — таємниця слідства. Суспільне стежитиме за розвитком подій, деталі повідомимо.