Кримськотатарський орнамент включили до попереднього списку ЮНЕСКО

Кримськотатарський орнамент включили до попереднього списку ЮНЕСКО

Кримськотатарський орнамент включили до попереднього списку ЮНЕСКО Facebook

Кримськотатарський орнамент внесли до попереднього списку ЮНЕСКО як елемент нематеріальної культурної спадщиниНематеріальна культурна спадщина — звичаї, форми представлення і вираження, знання і навички, а також пов'язані з ними інструменти, предмети, артефакти і культурні простори, які визнані співтовариствами, групами і, в деяких окремих випадках, особами як частина їхньої культурної спадщини. (НКС) України.

"Важливі та обнадійливі новини для всіх, хто вивчає, практикує чи просто цікавиться традиційним кримськотатарським орнаментом Орьнек. Нарешті елемент НКС "Орьнек - кримськотатарський орнамент і знання про нього "було номіновано від України для можливого включення до репрезентативного переліку нематеріальної культурної спадщини людства", — повідомляє громадська організація "Алєм".

В організації зазначили, що інформацію про це вже опублікували на сайті ЮНЕСКО. Засідання з цього питання має відбутись у 2021 році.

Активісти нагадали, що розробка номінаційного досьє "Орьнек – кримськотатарський орнамент" було довгостроковою ініціативою їх громадської організації. У процесі подачі елемента культурної спадщини кримських татар до переліку НКС брали участь безпосередні носії цього елемента і майстри прикладного мистецтва, такі як Мамут Чурлу, а також Міністерство культури та інформаційної політики України.

До репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства занесені:

  • у 2019 році – Традиція косівської розписної кераміки;
  • У 2016 році – Козацькі пісні Дніпропетровщини;
  • У 2013 році - Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості.

Що відомо

  • У 2017 році в МАН України з ініціативи ГО "Алєм" (переклад з кримськотатарської - світ, всесвіт) була відкрита секція "Кримськотатарська гуманітаристика", яка об'єднує підлітків і молодь України, незалежно від національності, з метою знайомства і поглиблення знань і навичок у сфері кримськотатарської мови, культури, історії та мистецтва.
  • Активними учасниками секції є і представники молоді з Криму.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди