Дніпровський райсуд Києва оголосить вирок у справі про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк після 20 червня.
Як пояснила Суспільному суддя-спікерка Дніпровського райсуду Віра Левко, сьогодні вирок не оголосили, тому що судді потрібен час на опрацювання томів справ, аби написати текст вироку.
"Суд тривав понад три роки і є до 200 томів кримінальної справи і тільки 70 томів — письмові докази, не беручи до уваги свідчення допитаних осіб... Все це судді треба перечитати, оцінити і написати у своєму рішенні. Тому суддя визначила такий час (після 20 червня — ред.) і остаточно ні день, ні час не зрозумілі. У міру того як буде просуватися написання тексту вироку, суддя буде орієнтувати ЗМІ, коли буде оголошено повний текст", — сказала Левко.
Крім того, за її словами, у матеріалах справи є "численні скарги" захисників, які суддя має розглянути у нарадчій кімнаті і дати їм оцінку.
Що відбувалося на судовому засіданні 17 травня
У Дніпровському райсуді продовжилися дебати сторін, а також суд заслухав останнє слово обвинувачених Олексія Левіна та Владислава Мангера.
Прокурор Андрій Синюк просить визнати обвинувачених винними і визначити покарання у вигляді позбавлення волі на 10 років. Обвинувачення також просить стягнути з Левіна і Мангера 153 тисячі грн для відшкодування витрат на залучення експертів, а також компенсацію моральної шкоди у 15 мільйонів гривень родині Катерини Гандзюк.
Адвокати просять суд визнати Левіна і Мангера невинними.
В останньому слові Левін заявив, що взагалі не знав Катерину Гандзюк і закликав суд "максимально розібратися" у справі
"Я довго думав, що таке останнє слово. 3-4 свідків треба було заслухати в сторону моєї не винуватості. В цій справі я двічі спілкувався з однією серйозною людиною, він в силових органах, він мені сказав, це дуже серйозна людина, сказав, що так вирішено і так буде. Але так не сталось. З всього часу який я провів тут, в цій справі з самого початку знав — треба обвинувальний вирок. Я хочу попросити розберіться максимально. 10 років це не правда. Гандзюк я взагалі не знав", — каже Олексій Левін.
Мангер також заперечив свою причетність до вбивства Гандзюк: "Я цього не робив. На цьому крапка".
Що відомо про Катерину Гандзюк та розслідування її вбивства
Катерина Гандзюк — громадська діячка, колишня радниця міського голови Херсона, виконувала обов'язки керівниці справами виконавчого комітету Херсонської міськради.
31 липня 2018 року Катерину Гандзюк облили кислотою. З опіками її доправили в реанімацію, вона перенесла понад 10 операцій. 4 листопада Катерина померла у київській лікарні від розриву тромбу. Їй було 34 роки.
Правоохоронці встановили підозрюваних в організації та виконанні нападу на Гандзюк. Це Микита Грабчук, Володимир Васянович, В'ячеслав Вишневський, Віктор Горбунов і Сергій Торбін. Вони визнали провину та пішли на угоду зі слідством, отримавши від 3 до 6,5 років тюрми. Підозрюваними співорганізаторами злочину є експомічник нардепа Паламарчука Ігор Павловський та радник голови Херсонської облради Олексій Левін, а замовником — голова Херсонської облради Владислав Мангер. Перед нападом Левіна і Мангера Гандзюк звинуватила у причетності до підпалу Олешківського лісу задля безперешкодного списання та розпилу.
- Павловського, у жовтні 2020 року його засудили умовно. Його визнали винним у замовчуванні фактів щодо нападу на Гандзюк. На допиті Павловський сказав, що за нападом стоять Мангер та його радник Левін, оскільки Гандзюк "забагато гавкала".
- Левін переховувався від слідства за кордоном. Його затримали у Болгарії 24 січня 2020 року. Болгарські правоохоронці повідомили, що ідентифікували Левіна за відбитками пальців, адже підозрюваний змінив зовнішність. Інтерпол передав Левіна в Україну, урешті його взяли під варту. За даними слідства, він слідкував за Гандзюк і організував напад на активістку.
- Мангера у червні 2020-го взяли під варту. Його обвинувачують у замовленні нападу на Гандзюк.
Друзі та родичі Катерини Гандзюк вважають, що до злочину причетні також ексочільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, його заступник Євген Рищук і правоохоронці, які допомагали тікати Левіну.
Чому суд у справі Гандзюк досі триває
Справа про напад на Катерину Гандзюк передана на розгляд в Дніпровський райсуд Києва ще в серпні 2020 року, але розглядається досі.
У лютому 2023-го року активісти ініціативної групи “Хто замовив Катю Гандзюк?” заявили, що адвокати обвинувачених затягують справу.
На стадії допиту свідків сторона обвинувачення викликала 102 людей, однак не забезпечує організації допиту цих свідків.
“Потім, якщо суд прийме рішення не на їхню користь, Мангер та Левін матимуть змогу говорити про неповноту судового розгляду та просити розглянути справу повторно”, – йдеться у заяві активістів.