Перейти до основного змісту
Справа Гандзюк: суд планує винести остаточний вирок у травні

Справа Гандзюк: суд планує винести остаточний вирок у травні

Ексклюзивно
Судові дебати у справі про вбивство Катерини Гандзюк, 11 травня 2023 рік
. Судові дебати у справі про вбивство Катерини Гандзюк, 11 травня 2023 рік. Фото: Суспільне/Ліля Гончарук

11 травня у Дніпровському райсуді Києва відбулись дебати у справі про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк. Суд розпочався на три години пізніше, через те що адвокат обвинуваченого Олексія Левіна був на іншій експертизі.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

На судових дебатах виступали прокурори та адвокатка родини Катерини Гандзюк.

Прокурор Андрій Синюк розповів, що слідством встановлено та доведено, що на початку липня 2019 року у голови Херсонської облради Владислава Мангера виник "умисел" через позицію активістки Гандзюк нанести їй тілесні ушкодження.

"Підпал лісу на території Херсонської області, розкрадання коштів, все це Катерина викривала у діяльності Мангера. До злочину було залучено помічника депутата Херсонської облради Олексія Левіна. Мангеру було відомо про минуле Левіна, останній здійснював подібні злочини й колись у нього була кличка "Кілер". Мангер замовив злочин, розробив план, профінансував його через Олексія Левіна. Сам Левін шукав людей, які здійснять цей злочин", — розповів прокурор.

За словами прокурора, після цього, Олексій Левін зустрівся з Сергієм Торбіним (колишній учасник АТО) у липні 2018 року, щоб той підшукав людей, які зроблять напад на Катерину.

"Торбін в Олешках, що на Херсонщині зустрівся з учасниками злочину, розповідав іншим атовцям, що Катерина виступає проти ветеранів. Також показав фото Катерини. Далі, вони слідкували за Катериною, зокрема, пильнували її під Херсонською міською радою, де вона працювала, але виконавці не знали де живе Катерина. А згодом, Левін повідомив їм домашню адресу Гандзюк", — сказав Андрій Синюк.

І додав, що спочатку вони хотіли поламати руки та ноги Гандзюк, а потім обрали інший спосіб — облити її кислотою. За це виконавці отримали 5 тисяч доларів.

"Далі вони придбали мобільні телефони та картки, які використали виключно в день злочину. Слідство встановило, що виконавці шукали де можна придбати сірчану кислоту", — сказав прокурор Андрій Синюк.

31 липня приблизно о 8:45 виконавці облили Катерину кислотою. Загалом, за словами прокурора робили це троє чоловіків.

"Один перебував у машині, інший біля будинку, ще один облив Катерину Гандзюк кислотою", — сказав прокурор і запросив у суду покарання для замовників вбивства Мангера та Левіна покарання у вигляді позбавлення волі строком на 10 років.

Також прокурор запросив компенсацію моральної шкоди у 15 мільйонів гривень, яку обвинувачені мають сплати родині Катерини Гандзюк.

Після виступила адвокатка родини Гандзюк Ольга Веретільник. Вона сказала, що жоден із виконавців злочину не міг не знати про вплив сірчаної кислоти.

"Результати, яких хотіли замовники від Сергія Торбіна — це тяжкі тілесні пошкодження. Кислота — це небезпечна речовина. Вона має маркуватись, під час роботи з нею використовується спеціальний одяг, респіратори, людина має розуміти до яких наслідків вона приводить. Жоден з учасників не міг не розуміти впливу, всі виконавці і замовники мали це розуміти. Всі учасники допускали, що Катерина може померти, але їм було байдуже. Батьки втратили одну дитину, прошу задовольнити позов прокурора про обвинувачення", — сказала адвокатка Ольга Веретільник

Сторона захисту обвинувачених готується до дебатів. Адвокатів заслухають 15 травня. Після цього суд піде до нарадчої кімнати, потім буде оголошено вирок.

Що відомо про Катерину Гандзюк та розслідування її вбивства

Катерина Гандзюк — громадська діячка, колишня радниця міського голови Херсона, виконувала обов'язки керівниці справами виконавчого комітету Херсонської міськради.

31 липня 2018 року Катерину Гандзюк облили кислотою. З опіками її доправили в реанімацію, вона перенесла понад 10 операцій. 4 листопада Катерина померла у київській лікарні від розриву тромбу. Їй було 34 роки.

Правоохоронці встановили підозрюваних в організації та виконанні нападу на Гандзюк. Це Микита Грабчук, Володимир Васянович, В'ячеслав Вишневський, Віктор Горбунов і Сергій Торбін. Вони визнали провину та пішли на угоду зі слідством, отримавши від 3 до 6,5 років тюрми. Підозрюваними співорганізаторами злочину є експомічник нардепа Паламарчука Ігор Павловський та радник голови Херсонської облради Олексій Левін, а замовником — голова Херсонської облради Владислав Мангер. Перед нападом Левіна і Мангера Гандзюк звинуватила у причетності до підпалу Олешківського лісу задля безперешкодного списання та розпилу.

  • Павловського, у жовтні 2020 року його засудили умовно. Його визнали винним у замовчуванні фактів щодо нападу на Гандзюк. На допиті Павловський сказав, що за нападом стоять Мангер та його радник Левін, оскільки Гандзюк "забагато гавкала".
  • Левін переховувався від слідства за кордоном. Його затримали у Болгарії 24 січня 2020 року. Болгарські правоохоронці повідомили, що ідентифікували Левіна за відбитками пальців, адже підозрюваний змінив зовнішність. Інтерпол передав Левіна в Україну, урешті його взяли під варту. За даними слідства, він слідкував за Гандзюк і організував напад на активістку.
  • Мангера у червні 2020-го взяли під варту. Його обвинувачують у замовленні нападу на Гандзюк.

Друзі та родичі Катерини Гандзюк вважають, що до злочину причетні також ексочільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, його заступник Євген Рищук і правоохоронці, які допомагали тікати Левіну.

Чому суд у справі Гандзюк досі триває

Справа про напад на Катерину Гандзюк передана на розгляд в Дніпровський райсуд Києва ще в серпні 2020 року, але розглядається досі.

У лютому 2023-го року активісти ініціативної групи “Хто замовив Катю Гандзюк?” заявили, що адвокати обвинувачених затягують справу.

На стадії допиту свідків сторона обвинувачення викликала 102 людей, однак не забезпечує організації допиту цих свідків.

“Потім, якщо суд прийме рішення не на їхню користь, Мангер та Левін матимуть змогу говорити про неповноту судового розгляду та просити розглянути справу повторно”, – йдеться у заяві активістів.

Топ дня

Вибір редакції

На початок