У Рейк’явіку підписали декларацію про створення Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України

У Рейк’явіку підписали декларацію про створення Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України

Важливо
Прем’єр-міністерка Ісландії Катрін Якобсдоттір.
Прем’єр-міністерка Ісландії Катрін Якобсдоттір. Фото: Associated Press

Політична декларація про створення Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України, була підписана 17 травня у столиці Ісландії Рейк’явіку. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

"Представники понад 40 держав на саміті Ради Європи підписали декларацію про створення Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України", — написав Шмигаль.

Глава уряду подякував Раді Європи та всім державам-учасницям, які підтримали це рішення.

Як пояснив Шмигаль, реєстр є важливим етапом на шляху до справедливості та відшкодування Україні та українцям збитків, які Росія завдала своєю війною. Тепер, за словами Шмигаля, потрібно забезпечити безпосередньо роботу Реєстру, аби постраждалі від російської агресії могли подавати свої заяви.

“Наша мета — створення комплексного механізму компенсації, який забезпечить виплату Росією повного відшкодування Україні відповідно до міжнародного права. Зокрема за рахунок російських активів у світі. Рухаємося до мети разом із партнерами”, — наголосив Шмигаль.

Під час виступу на дебатах саміту Ради Європи, голова українського уряду сказав, що Україна очікує, що Рада Європи й надалі займатиме тверду позицію щодо російської агресії проти України. За його словами, першим кроком до відповідальності є створення міжнародного реєстру збитків, завданих Україні російською агресією.

“Сьогоднішнє рішення створити для них цей Реєстр, без сумніву, є історичним. Після цього ми повинні підготувати необхідну правову базу для конфіскації російських активів і створити компенсаційний фонд. Отже, комплексний підхід передбачає створення міжнародного трибуналу, і це має включати всі інші необхідні питання, які ми обговорювали під час наших круглих столів, під час наших дебатів”, — сказав Шмигаль.

Як сказав  президент Чехії Петр Павел на дебатах і заключній сесії саміту Ради Європи, Реєстр збитків є ключовим елементом відповіді Ради Європи на агресію Росії.

“У цьому відношенні я з гордістю можу сказати, що чеська дипломатія відіграла активну роль у переговорах, які вели до створення цього інструменту. Важливо, щоб реєстр запрацював якомога швидше”, — сказав Павел.

Він додав, що, зосереджуючись на ситуації в Україні, не потрібно забувати про Грузію, Молдову, а також інших партнерів, які стикаються з тиском і залякуванням Росії.

“Вони можуть розраховувати на нашу підтримку в тому числі на шляху до членства в ЄС”, — заявив Павел.

Як повідомила заступниця міністра юстиції Ірина Мудра, договір про Реєстр збитків, завданих агресією РФ, підписали 43 країни і Європейський Союз. Ще три країни висловили готовність підписати декларацію і проходять внутрішні процедури.

Зокрема, учасниками угоди є 34 країни: Австрія, Бельгія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словацька Республіка, Словенія, Іспанія, Швеція, Велика Британія. А також Україна.

Асоційованими членами є 7 держав: Албанія, Ліхтенштейн, Республіка Молдова, ЄС, США, Канада, Японія.

"Ще три країни висловили готовність і проходять внутрішні процедури: Андорра, Болгарія, Швейцарія", — пояснила заступниця міністра.

Водночас не підписали документ 6 країн: Азербайджан, Вірменія, Боснія, Угорщина, Сербія, Туреччина. За словами Мудрої, "пул "друзів Путіна" поки що зберігає стабільність”.

Вибір редакції

На початок