Загинуло близько тисячі сімей: що відомо про смерть бджіл у громаді на Львівщині

Загинуло близько тисячі сімей: що відомо про смерть бджіл у громаді на Львівщині

Загинуло близько тисячі сімей: що відомо про смерть бджіл у громаді на Львівщині
Суспільне Львів

У громаді на Львівщині загинуло близько тисячі бджолиних сімей, які належали тридцятьом пасічникам. Бджолярі звинувачують у загибелі бджіл приватне агропідприємство, яке обробляло поля пестицидами. Підприємство запевняє, що дотримувалося усіх правил для проведення таких робіт.

Пасічник Павло Бутинський з Бродівської громади займається бджільництвом вже не один десяток років. Та із загибеллю бджолиних сімей на своїй пасіці, розповідає, зіткнувся уперше.

Підозрюють агропідприємство. У громаді на Львівщині загинуло близько тисячі бджолиних сімей
Пасічник Павло Бутинський, у якого загинули сотні сімей бджоли. Суспільне Львів

"Ми пройшлися по пасіці, біля кожного вулика лежать трупи бджіл. Купи такі, кілограм – два кілограми бджоли. Тоді ми забили на сполох. 280 сімей на нашій пасіці. Помножити – і будуть збитки. Отакі збитки. Але, крім того, може бути заражений вулик, якщо то отрута невідомо яка", — каже пасічник Павло Бутинський.

Те, що бджоли почали вмирати, пасічник помітив наприкінці квітня.

"Цих бджіл тут би не мало бути. Вони мали бути живі і літати, мед носити. Вони всі загинули. Їх тут купа. Вони і не жалять, бо вони вже не мають здоров’я. Від того, що отрута накопичилася в вуликах. Вони там сидять в рамках і від того яду гинуть. Вони будуть гинути до останньої бджоли. Сім’я пропала. І так біля кожного вулика", — каже пасічник.

Загинуло близько тисячі сімей: що відомо про смерть бджіл у громаді на Львівщині
На Львівщині загинуло близько тисячі бджолиних сімей. Суспільне Львів

Пасічники розмірковують, що причиною загибелі бджіл могло стати обприскування хімічними препаратами полів неподалік. За словами бджоляра Василя Целюха, постраждало близько 30 пасічників. Загалом загинуло близько тисячі бджолиних сімей, каже він.

"Це нетипове явище. Немає поряд полів з квітучими рослинами. Тобто, відбулося щось дуже нетипове. Але всі отруєння почалися – падіж і загибель бджіл – почало відбуватися після того, де обробили поля пестицидами, де були обприскувачі підприємства "Західний Буг", — каже пасічник Василь Целюх.

Загинуло близько тисячі сімей: що відомо про смерть бджіл у громаді на Львівщині
На Львівщині загинуло близько тисячі сімей бджіл. Суспільне Львів

Представник агропідприємства Ігор Біскуп запевняє, що оголошення перед обробкою полів вони оприлюднювали і дотримувалися всіх вимог.

"Є клас безпеки – шкідливий чи нешкідливий. Є препарати, які діють на рослину. А є клас безпеки, який діє на комахи. На комахи ми ще не працюємо. На комахи клас безпеки — другий, коли ми кропимо ріпак. На території Бродівської громади ми ріпаку не маємо, соняшника також не маємо. Ми кропили ґрунтовий гербіцид для того, щоби поле мало чистоту", — каже представник підприємства "Західний буг" Ігор Біскуп.

Крім "Західного Бугу" у громаді є й інші аграрні підприємства. Відтак, через масову загибель бджіл пасічники написали заяву до поліції, аби провели розслідування. Крім того, на місце виїжджала комісія, яка вивчає інцидент.

Загинуло близько тисячі сімей: що відомо про смерть бджіл у громаді на Львівщині
Вулики. На Львівщині з'ясовують причину загибелі бджіл. Суспільне Львів

"Комісія, коли виїхала на місця, було відібрано з представником Держпродспоживслужби проби. Перший аналіз, який зробили негайно, бджіл відправили у Львів, у дослідний інститут. Вони виявили, що бджоли всі були абсолютно здорові. При чому це були три різні проби з різних пасік. У бджіл не було природних захворювань. Тобто, це означає, що вони загинули у неприродній спосіб", — каже пасічник Василь Целюх.

Справа про масову загибель бджіл перебуває також на контролі управління Держпродспоживслужби Львівщини.

"В принципі агрофірма правил не порушила. Основне правило – це є попередження бджолярів про таке проведення робіт. Друге правило – це проведення таких робіт у відповідні години. Це робиться або зраненька, або пізно ввечері. Після з’ясування ситуації вияснилося, що фірма використовувала для кроплення препарат, який в принципі є дозволений і не є шкідливий для бджіл. Відібрані були проби загиблих бджіл і проби ґрунту для проведення лабораторних досліджень", — каже заступник начальника управління Держпродспоживслужби Ростислав Волошин.

Результати лабораторних досліджень, за словами Ростислава Волошина, будуть наступного тижня.

Вибір редакції

На початок