"Працюйте над критичним мисленням". У МОН відреагували на слова випускників про кримських татар

"Працюйте над критичним мисленням". У МОН відреагували на слова випускників про кримських татар

"Працюйте над критичним мисленням". У МОН відреагували на слова випускників про кримських татар
. Кримськотатарський ресурсний центр

Після проходження зовнішнього незалежного оцінювання з історії України 9 липня випускники київської школи № 90 записали й розмістили в соціальній мережі відео, в якому нецензурно висловлюють невдоволення завданням № 25, метою якого є перевірка знань щодо подій і персоналій, пов’язаних із кримськотатарським народом. Український центр оцінювання якості освіти засудив вислови випускників.

Як повідомляє Суспільне Крим, у програмі на ЗНО з історії зустрічалися такі поняття, як "Меджліс кримськотатарського народу (червень 1991)", "Повернення кримських татар на батьківщину", "Статус Криму", "Анексія Росією Криму", що не влаштувало випускників.

10 липня Київська школа № 90 вибачилась за слова школярів та запевнила, що позиція колективу школи, як і всієї української держави, є незмінною: Крим — це Україна. Адміністрація школи визнала, що ця ситуація продемонструвала необхідність ретельніше вчити дітей історії України та її корінних народів, а також толерантності.

"Просимо вибачення у всього кримськотатарського народу, корінного народу України, за образу честі та гідності, що міститься в опублікованому відео нашої випускниці. У повній мірі розділяємо обурення проявом дискримінації за національною ознакою, розуміємо неприпустимість таких ганебних висловлювань в будь-чию сторону", — йдеться в повідомленні.

Того ж дня на ситуацію відреагував голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у Facebook. Він закликав усіх кримських татар, які відчули себе ображеними, задовольнитися відповіддю керівництва школи.

Також він запросив випускників, які допустили в своїй поведінці образливий випад проти кримських татар, але потім знайшли в собі сили вибачитися, в офіс Меджлісу, "де кожному з них особисто всесвітньо відомий правозахисник, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вручить книги з історії Криму і кримськотатарського народу".

Під кінець звернення він заявив, що інцидент вичерпано. Авторка відео видалила його, проте Гірей Баталов 9 липня опублікував записи на своїй сторінці в Facebook. Обережно! У відео присутня ненормативна лексика.

Також він оприлюднив скріншоти повідомлень, де школярі, які беруть участь у відео, приносять свої вибачення.

11 липня Український центр оцінювання якості освіти засудив нецензурні вислови випускників однієї з київських шкіл щодо кримських татар і признання анексованого півострову частиною Росії. 

"Особливо прикрим є те, що учасники ЗНО, присутні на відео, у блюзнірській формі висловлюються на адресу кримськотатарського народу й дозволяють собі емоційні вигуки, що заперечують територіальну цілісність України", — йдеться в повідомленні.

Український центр закликав випускників, які називають себе в дописах небайдужими й соціально активними громадянами, "уважно знайомитися з програмами ЗНО, ретельно готуватися до роботи з тестом, працювати над рівнем власного критичного мислення і принаймні після такого прикрого випадку мати снагу визнати, що згадане завдання є коректним, а їхня агресія — безпідставною".

Центр зазначив, що ознайомлення з кримськотатарськими персоналіями й поняттями є обов’язковою складовою підготовки до ЗНО. Завдання, пов’язані з історією кримськотатарського народу, відповідають чинній програмі й постійно є в сертифікаційних роботах з історії України.

В УЦОЯО наголосили, що вимогами чинної Програми ЗНО з історії України, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 26 червня 2018 року, передбачено знання таких персоналій, пов’язаних з історією кримськотатарського народу: Ісмаїл Гаспринський, Номан Челебіджіхан, Амет-Хан Султан, Петро Григоренко, Мустафа Джемілєв.

Що відомо

  • У зовнішньому незалежному оцінюванні з історії України, яке відбулося 9 липня, взяли участь 178 714 учасників. Це 67,7% від загальної кількості зареєстрованих.
  • У Франківську третина учасників не прийшла складати ЗНО з історії. Понад 6 тисяч абітурієнтів на Львівщині не з'явилися на ЗНО з історії України.
  • На Тернопільщині зафіксували два порушення під час ЗНО з історії України. Також кожен третій абітурієнт Сумщини не прийшов здавати історію.
  • Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року розпочалася 25 червня. Вже відбулися тестування з української мови та літератури, фізики та іноземних мов.
  • ЗНО з біології, географії та хімії відбудуться наступного тижня.
На початок