Херсонщина — перший регіон, де реалізують програму державної мовної політики

Херсонщина — перший регіон, де реалізують програму державної мовної політики

Ексклюзивно
Херсонщина — перший регіон, де реалізують програму державної мовної політики
Херсон. Прапори вздовж площі Свободи, 13 березня 2023 Фото: Суспільне Херсон

Безплатні мовні курси, україномовна література в бібліотеках та кінофестиваль українських фільмів. У Херсоні мовознавці, освітяни та представники влади обговорили шляхи реалізації програми державної мовної політики. Херсонщина перший регіон, де її запровадили. Цього року на її реалізацію передбачили 735 тисяч гривень.

Програму розвитку та функціонування української мови на Херсонщині затвердили до 2025 року. За словами мовного омбудсмена Тараса Кременя, Херсонщина перший регіон, який запровадив відповідну програму.

"На офіційному ресурсі ОВА та інших територіальних громад, має бути інформація про можливість опанування українською мовою. Чи вашими структурними підрозділами зібрана, чи на нашому сайті, але вона все одно має бути. Так ми наближатимемо вивчення української мови жителями ваших громад", розповів на обговоренні уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

За словами директорки Департаменту реалізації гуманітарної політики ОДА Віолетти Царькової, люди, які пережили окупацію, переходять на українську. Для фінансування проєктів кошти виділяються.

"Програма затверджена на 2023-2025 рік. Є фінансування. Але на цей рік виділяються кошти тільки на два заходи проєкту. Це всього 200 тисяч. Багато заходів проводяться безплатно і вони не потребують додаткового фінансування. Вони вже працюють", говорить директорка Департаменту.

Серед проєктів, які вже почали реалізовувати у Херсоні і на деокупованому правобережжі в рамках програми, безплатні мовні курси за програмою "Єдині".

"У цьому році вперше ми проведемо новий проєкт. Це буде кінофестиваль українських фільмів. Ми плануємо провести його у місті Херсон в "Артхабі в укритті". І сподіваємося, що вже восени буде проходити", розповіла Віолетта Царькова.

Ще один пункт програми — наявність україномовної літератури у бібліотеках Херсона та області. Як вважає начальниця управління культури Херсонської міськради Світлана Думинська, попит на літературу серед херсонців за останній рік зріс.

"Ми у 2022 році в грудні провели книжковий Миколай. Це південний фестиваль книги та читання, який націлений на популяризацію української книги, українських авторів, які пишуть для дітей. До нього долучилися і наші письменники з Херсона та області. Він буде іти далі, розвиватися. Це один з напрямків. Плюс у нас зараз у бібліотеках впроваджуємо можливість людям приходити і долучатися до курсів української мови", - говорить Світлана Думинська.

Програму фінансуватимуть з обласного і державного бюджетів. Цього року на її реалізацію передбачили 735 тисяч гривень. Всього заплановано витратити 3 мільйони 305 тисяч гривень.

На початок