"Зупинили завдяки рішенням РНБО": у Нацраді розповіли, як боролися з російською пропагандою

"Зупинили завдяки рішенням РНБО": у Нацраді розповіли, як боролися з російською пропагандою

"Зупинили завдяки рішенням РНБО": у Нацраді розповіли, як боролися з російською пропагандою
Фото: publish.com.ua

Законодавство та судова система, сформовані за часів президентства Віктора Януковича, не дозволяли виключити з інформаційного простору України пропагандистські канали, що мовили в інтересах Росії, відтак для цього в роботу включилась Рада національної безпеки і оборони.

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону повідомила перша заступниця голови Нацради з питань телебачення та радіомовлення Валентина Коваль.

"Війні, яка зараз точиться в Україні, передувала дуже довга і потужна інформаційна війна. Росія не економила гроші на пропаганді. Крім власних супутників, які Росія мала досить багато навколо всієї земної кулі, вона використовувала будь-яку можливість потрапити в інформаційний простір інших країн. Тому, коли ми говоримо про початок широкомасштабної війни у лютому, ми для себе розуміли, що війна точиться давно, і ми давно є учасниками цієї війни", — підкреслила посадовиця.

За її словами, між 2014 та 2016 роками Нацрада заборонила розповсюдження в Україні майже 80 російських каналів.

"Залишилися лише канали на супутнику, але натомість з’явилися їхні українські копії, які безсоромно, користуючись демократичними принципами, продовжували з російськими наративами у нас в Україні. На жаль, законодавство, ухвалене за часів Януковича, і судова система, яка була сформована теж за тих часів, не дозволили нам зупинити ті канали через закон про телебачення і радіомовлення. Але зупинили завдяки рішенням РНБО", — зауважила Коваль.

Вона додала, що до початку повномасштабної війни Україна підійшли добре інформаційно налаштованою — всередині країни не було нікого, хто б міг підтримувати російську позицію.

При цьому в перші дні після початку російського вторгнення Нацрада відправила регуляторам інших країн понад 60 листів із висловленням позиції, як вони мають діяти відносно російських медіа.

"Ми пропонували натомість включати українські канали, вже тоді працював марафон (Єдині новини — ред.) для того, щоб інформувати про те, що відбувається в Україні. Але по всьому світу Росія продовжувала мовити, мовила на Північну, Центральну Америку і завдяки європейським супутникам і на Європу. Від березня аж до серпня завдяки пакетам європейських санкцій нам вдалося таки довести до того, що над Європою супутники зупинили трансляцію російських медіа у відкритому вигляді", — розповіла Валентина Коваль.

Окремих зусиль вимагало припинення ретрансляції російської пропаганди одним із французьких операторів, додала вона.

"Була тяганина з французьким регулятором, який мав змусити французького супутникового оператора Eutelsat припинити ретрансляцію російських каналів навіть для території Росії, оскільки вони несли жорстоку пропаганду. Тривалий час не було згоди на припинення тієї трансляції, доки ми, саме Нацрада, не довели, що ті канали розповсюджуються не тільки над територією Росії, але й на території, окуповані Росією в Україні. Ця документація з’явилася у Франції, після цього мовлення на цій платформі було припинене", — зазначила посадовиця.

Читайте також

У Повітряних силах підтвердили збиття "Кинджалу", мільярд від ЄС на боєприпаси. 437 день війни. Онлайн

Вибір редакції

На початок