Клінтон: Я знав, що війна РФ проти України — "питання часу"

Клінтон: Я знав, що війна РФ проти України — "питання часу"

ЗМІ
Колишній президент США Білл Клінтон
Колишній президент Сполучених Штатів Білл Клінтон, 2 лютого 2023 року, фото: AP

Колишній президент Сполучених Штатів Білл Клінтон під час зустрічі з Володимиром Путіним у 2011 році зрозумів, що це "лише питання часу", коли Росія розпочне війну проти України.

Про це пише Financial Times.

За словами Клінтона, під час тієї зустрічі Путін відхилив укладену за посередництва США угоду, підписану його попередником Борисом Єльциним, про повагу до територіальної цілісності України в обмін на відмову Києва від ядерної зброї радянських часів.

"Володимир Путін сказав мені у 2011 році — за три роки до того, як він окупував Крим, що він не згоден з угодою, яку я уклав з Борисом Єльциним", — згадує колишній президент США Білл Клінтон.

За його словами Путін тоді зауважив, що він не згоден з умовами угоди та не зобов'язаний їх дотримуватись.

"І з того дня я знав, що ця війна — лише питання часу", — сказав Білл Клінтон.

Колишній президент США висловив жаль у зв’язку з тим, що свого часу переконував Україну відмовитися від ядерної зброї та зазначив, що в "іншому разі Росія розпочала б повномасштабну війну проти України".

Як Україна відмовилася від ядерного статусу

Україна успадкувала ядерну зброю після розпаду СРСР. Станом на 1991 рік Україна мала третій за розміром ядерний арсенал світу.

16 листопада 1994 року Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року. Було затверджено, що Україна є власником всієї ядерної зброї, яку отримала у спадок від СРСР та має наміри повністю її позбутися, використовуючи надалі атомну енергію винятково у мирних цілях.

В обмін на це найбільші ядерні держави повинні були гарантувати Україні безпеку та виключення будь-яких форм агресії чи тиску.

5 грудня 1994 року між Україною, Російською Федерацією, Великою Британією та Сполученими Штатами Америки було підписано так званий Будапештський меморандум, за яким держави-учасниці мали поважати незалежність, суверенітет та чинні кордони України, утримуватися від будь-яких проявів агресії щодо України, зокрема і від економічного тиску.

2 червня 1996 Україна офіційно втратила ядерний статус. Зараз в Україні немає ядерної зброї, але залишились технології для її відновлення.

Росія фактично порушила Будапештський меморандум, окупувавши Крим у 2014 році та здійснивши повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Вибір редакції

На початок