У Руській Лозовій 29 квітня прибирати вулиці вийшли 200 людей — вони вигрібали бур'ян, обпилювали гілки та збирали сміття. Саме так жителі села вирішили відсвяткувати річницю визволення від окупації. Під російським контролем населений пункт був протягом двох місяців. Нині у Руській Лозовій проживають близько 700 мешканців, але люди поступово повертаються.
Про це Суспільне Харків розповів голова Дергачівської громади Вячеслав Задоренко.
Разом з односельцями на толоку вийшла місцева жителька Олена Губарєва.

"У нас будинок цілий. Але у сусідів горіло, до нас летіли уламки та шифер. Побило трохи, а так все добре. Поки у підвал добіжиш з дідом, який переніс інсульт, бомбардування закінчиться. 29 квітня минулого року бомбили, а також звільнення було. Коли наші військові зайшли, то була радість. Приємно було. Ми ще залишались, інші — повиїжджали. Ми з дідом залишились, а 3 травня виїхали", — розповіла Олена Губарєва.
"Толока потрібна, бо вона об'єднує. І з людьми спілкуємось, і допомагаємо. Суху траву косимо та пляшки прибираємо. Потрібно своїми силами все робити, бо хто за нас все це зробить", — поділилася жителька Руської Лозової.

Селяни розділились на групи та розійшлись прибирати вулиці села. На суботник прийшов і Віктор Коваль.

"Нині багато роботи. Так потрібно збиратись кожні вихідні. Тим паче всі ж роз'їхались, а зараз одне одного хоч побачили. Розказали хто і де, останні новини. Забути це як страшний сон — цю російську окупацію", — розповів Віктор Коваль.

Віктор Ігнатов залишився готувати обід. Варить польову кашу та 40 літрів юшки.
"Вчора були на рибалці. Картоплю кинемо в юшку, так що буде смачно", — ділиться Віталій Ігнатов.

Вячеслав Задоренко розповів, що нині у селі відновлюють пошкоджені електромережі.
"Замінована територія не дає можливості швидко відновити електропостачання, але в деякій частині села електрика вже є. Роботи не припиняються, сподіваємося з погодними умовами вдасться відновити ще частину", — повідомив Задоренко.

За його словами, у цьому році село планують перейменувати. Люди підтримують цю ідею та пропонують назвати населений пункт Українською Лозовою.
"Створили топонімічну комісію, яка займається перейменуванням вулиць, а також заміною назв. Плануємо винести на обговорення громадських слухань зміну назви Руської Лозової та міста Дергачі — повернути йому історичну назву Деркачі. Деякі вулиці хочемо назвати на честь підрозділів, які звільняли нашу Дергачівщину. Потім будемо звертатись до обласної ради, щоб перейменувати", — пояснив голова Дергачівської громади.

Задоренко розповідає, що треба зібрати хоча б 50% місцевих жителів, які мають повернутися до громади, а потім проведуть слухання.

"Є багато пропозицій з історичних довідок, але яку зараз люди оберуть назву — не можу сказати. Жителі кажуть, поверніть нам Українську Лозову. Сьогодні люди не хочуть мати нічого спільного з Росією. Думаю в цьому році перейменуємо", — сказав очільник громади.
Що відомо
- 29 квітня українські військові взяли під контроль село Руська Лозова Харківського району, яке від початку вторгнення Росії в Україну було тимчасово окупованим, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.
- Енергетики почали відновлювати електропостачання у Руській Лозовій у вересні 2022 року. Там були пошкоджені 95% електромереж.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube