З початку року мовний омбудсман отримав понад 1200 скарг

З початку року мовний омбудсман отримав понад 1200 скарг

Тарас Кремінь
. Мовний омбудсман Тарас Кремінь. Фото: Тарас Кремінь /Instagram

Від початку 2023 року секретаріат уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1212 звернень громадян щодо порушень Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Про це сказав мовний омбудсман Тарас Кремінь.

"Рекордсменом є Київ — 491 звернення. Далі йдуть Одещина — 184, Дніпропетровщина — 104, Харківщина — 95. Серед найбільших порушників — інтернет-магазини, а також сайти, через яких здійснюється обслуговування (450 звернень). 240 звернень стосувалися безпосередньо сфери обслуговування”, — зазначив він.

За словами Уповноваженого, сфера освіти і науки залишається серед найбільш чутливих.

"За 2023 рік маємо 153 звернення щодо порушення мовного Закону освітянами. Це ті порушення, які були зафіксовані в закладах вищої освіти, коли професори, доценти окремих університетів продовжували поширювати тезу про неважливість української як мови освітнього процесу", — сказав Кремінь.

Він нагадав про звільнення викладачки Державного податкового університету в Ірпені, яка, попри прохання студентів, відмовилася вести пари з філософії українською.

"Але водночас університетське середовище, студентство і керівництво, сьогодні активно працює над тим, щоб поліпшити мовну ситуацію. Так, скажімо, на півдні, сході і в центрі країни у нас з’явилися студентські мовні омбудсмени. Молодь по-справжньому утверджує українську: створює розмовні мовні клуби, об’єднується в асоціації мовних курсів, спонукає інших до застосування державної”, — сказав Кремінь.

Уповноважений зазначив, що протягом 2022 і на початку 2023 року за його ініціативи в Україні створено понад півтисячі безкоштовних курсів із вивчення державної мови.

"Понад 30 курсів з опанування української як іноземної маємо і за кордоном. Я підтримую ідеї тісної колаборації не тільки між громадами, але й між університетами. У мене відбулися переговори між ректорами Харківського нацуніверситету ім. Василя Каразіна та Університетом Гельсінкі. Сподіваюсь, що з вересня ми започаткуємо цикл українознавчих студій у Фінляндії", — сказав він.

Що відомо про мовний закон

З 16 січня 2021 року набули чинності окремі норми закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, згідно з яким мовою обслуговування споживачів є державна мова.

З 16 липня 2022 року за порушення мовного законодавства каратимуть попередженням або штрафом.

Штраф за перше порушення мовного законодавства становитиме від 3400 до 8500 гривень, а за повторне — від 8500 до 11900 гривень, повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

61,7% українців підтримують перехід сфери обслуговування українською мовою, 34% не підтримують. Таку інформацію оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології 2 лютого 2021 року. За їхніми даними, ці зміни підтримує 79% жителів заходу та 66% центру України, найменше – жителі сходу 38%.

Читайте також

Перехід на українську: проєкт "Єдині" відкрили реєстрацію на травневий курс

"Єдині": Кривий Ріг приєднався до всеукраїнського руху з вивчення української мови

На початок