"Хочу вакцинуватися, але не знаю, як". Де отримати планові щеплення на Буковині

"Хочу вакцинуватися, але не знаю, як". Де отримати планові щеплення на Буковині

"Хочу вакцинуватися, але не знаю, як". Де отримати планові щеплення на Буковині
Колаж Суспільне Чернівці

У Чернівецькій області рівень вакцинації обов'язковими щепленнями недостатній. Для досягнення колективного імунітету вакцинованими мають бути не менше 95% людей. Наразі такого відсотка немає проти жодної інфекції. Відтак в області є ризик інфекційних спалахів.

У міжнародний тиждень імунізації Суспільне Чернівці дізналося, де можна вакцинуватися, чи потрібно платити за вакцини та чому важливий колективний імунітет.

Яким є рівень імунізації проти інфекційних хвороб на Буковині

Від дифтерії та правця щеплені 82% дітей до одного року, та 26% дорослих, розповідає головна санітарна лікарка області Наталія Гопко.

Проти поліомієліту щеплення отримали 80% дітей до 1 року та від 50% до 70% старших людей. Рівень вакцинації однорічних дітей проти кору становить 85%, другою дозою – 70%.

Також 60% дітей щеплені проти гепатиту В, 90% проти туберкульозу та 83% проти гемофільної інфекції.

"Враховуючи, що по жодній хворобі у нас немає 95% обсягів щеплень, прогнози по епідситуації є складними. Спалахи реальні. Ми почувалися б спокійно, якби 95% дітей, які підлягають щепленню, бути вакциновані проти кору та поліомієліту. Торік був випадок краснухи", – каже Гопко.

Які вакцини є обов'язковими?

Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, діти до 16 років мають отримати щеплення від десяти інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції типу B.

Також кожні десять років дорослі мають щеплюватися проти дифтерії та правцю.

Хочу вакцинуватися, але не знаю, як: де отримати планові щеплення на Буковині у межах тижня імунізації
Календар обов'язкових профілактичних щеплень. Джерело: Міністерство охорони здоров'я

Проти яких хвороб рекомендують щепитися додатково?

Вакцини, які не входять до календаря щеплень, – необов'язкові. Їх люди можуть купити за власні гроші в аптеках або приватних медзакладах – наявність вакцин треба відстежувати окремо.

За словами дитячої імунологині Аліни Дашкевич, останніми роками зріс попит на вакцини від ротавірусної інфекції, яку вводять дітям до року. Вони крапельні. Також люди роблять щеплення від пневмококової інфекції, яка викликає риніти та синусити. Вакцину від цієї хвороби вводять людям різного віку.

Крім цього, люди вакцинуються від вірусу папіломи. Це можуть робити дівчата та хлопці з дев'яти років. Так можуть профілактувати появу папілом та бородавок, а також рак шийки матки у жінок.

Єдина вакцина, яка має вікове обмеження, – проти ротавірусної інфекції. Її слід вводити дітям до року, інакше вона не буде ефективною.

За словами Гопко, також рекомендують щеплюватися проти грипу. Медиків щеплюють за гроші державного чи місцевого бюджетів, бо вони мають високий ризик інфікування.

Наскільки область забезпечена вакцинами?

Вакцинами для обов’язкових щеплень медзаклади області забезпечені у достатній кількості, каже Гопко. Вони є безплатними для всіх.

"Якщо пригадати спалах кору в області, який стався у 2017-2020 роках, коли ми зареєстрували понад шість тисяч хворих, тоді був ажіотаж з вакцинацією. Всі хотіли щепитися. У таких випадках в медзакладах може бути обмаль вакцин. Тому краще вакцинувалися планово, щоб запобігти цьому", – розповідає санітарна лікарка.

За її словами, в травні планують провести додаткову імунізацію дітей проти кору, які не отримали жодної дози або тільки одну дозу. Це роблять, бо в деяких регіонах країни реєстрували захворювання на кір.

Водночас приватний сімейний лікар з Чернівців Юрій Сотничук каже, деякі вакцини отримати важко, бо їх немає на ринку або їх завозять нерегулярно. Так іноді важко знайти вакцини проти дифтерії та поліомієліту.

"Я переважно вакциную дорослих, однак батьки мені розповідають, що проблеми є. В мене є пацієнти, які два місяці шукали вакцини від папіломи людини, щоб вакцинувати дітей. Їм було простіше поїхати за кордон й щепитися в аптеці, ніж шукати вакцину в Україні", – каже лікар.

За його словами, проблеми з забезпеченням вакцинами почалися під час пандемії коронавірусу. Під час воєнного стану ситуація ускладнилася.

"У 2022 році я не міг отримати вакцину проти дифтерії для дорослих, бо її не було. Також іноді батьки хочуть вакцину конкретного виробника, якого може не бути на ринку. Тоді вони відтерміновують вакцинацію. Цього тижня пацієнти казали, що хочуть вакцинуватися від поліомієліту, але ніяк не знайдуть вакцину", – каже Сотничук.

Чи потрібно і далі вакцинуватися від COVID-19?

Від початку кампанії вакцинації проти COVID-19 в області загалом щепилися майже 755 тисяч людей. З них 325 тисяч – щонайменше однією дозою.

"За цей час більшість людей, які отримали щеплення, вже потребують бустерних доз. Водночас перший бустер отримали майже 95 тисяч людей, другий — майже 12 тисяч. Це невисокий показник, враховуючи кількість населення області. Про колективний імунітет мова не йде", – каже Гопко.

За її словами, в останні місяці спостерігають легший перебіг коронавірусу, але щотижня реєструють смерті через ускладнення – у 99% помирають люди, які не отримали жодної дози вакцини. Тому люди, які мають ризик ускладненого перебігу хвороби, також мають отримати бустерні дози.

Що буде, якщо пропустити планову вакцинацію?

Календар щеплень складений так, щоб передбачити захист на певний період, а також врахувати потребу у ревакцинації. Якщо пропустив чергову дозу певної вакцини, не потрібно розпочинати вакцинацію за календарем спочатку, каже Дашкевич. Потрібно його продовжити.

"Діти легше сприймають введення вакцин, однак у дорослих не виникне ускладнень. Просто організму буде важче виробити антитіла. Сама людина цього не відчує. Все, що відчуває людина після вакцинації – реакція організму на введення вакцини. Така реакція може бути й від введення антибіотика. Наприклад, підвищення температури, почервоніння або огрубіння шкіри у місці ін'єкції", – розповідає імунологиня.

Як дізнатися, коли потрібно робити наступне щеплення?

"На жаль в Україні немає культури вакцинального статусу. Люди не слідкують за цим. Але у кожного має бути календар щеплень з яким треба подорожувати як з паспортом. Під час війни важко відновити цей статус, бо деякі документи втрачені", – розповідає імунологиня.

Якщо людина втратила документи або не знає, коли востаннє щеплювалася, для неї складають індивідуальний графік вакцинації – враховують скільки щеплень має бути за віком пацієнта.

Чи потрібно готуватися до щеплення?

Потрібно просто прийти на прийом до сімейного лікаря чи педіатра, каже Дашкевич. Здачі аналізу крові, сечі або кардіограми перед щепленням – міф. Під час планових вакцинацій додаткових обстежень не треба. Водночас, якщо людина має хронічне захворювання, перед вакцинацією бажано мати висновок фахівця про стан пацієнта.

Також після вакцинації слід зачекати пів години у лікарні – так людина пересвідчиться, чи немає негайтивних реакцій на вакцину. Також ввечері може підвищитися температура або болітиме місце ін'єкції.

Кому не рекомендують робити щеплення?

Протипоказів до щеплень мінімум – зазвичай вони тимчасові. Наприклад, відтермінувати щеплення рекомендують людям з інфекційними захворюваннями, які мають підвищену температуру. Такі люди щеплюються після одужання.

Також, якщо у людини спостерігають судоми, перед вакцинацією слід порадитися з медиками. У цьому разі дозвіл на вакцинацію надає комісія з невролога та імунолога.

Вагітним жінкам не можна вводити вакцини на основі живих вірусів, каже Дашкевич. Решта щеплень – дозволені.

Вакцинація неефективна для людей з важким імунодефіцитом та онкохворих пацієнтів.

"Організм таких людей не відреагує погано на вакцину. Питання у тому, що вакцина не дасть їм захисту. Такі люди захищені від інфекційних хвороб, якщо рівень вакцинації серед населення складає 95%. Тоді досягнуто колективного імунітету", – розповідає Дашкевич.

Чи можна одночасно щепитися від різних інфекцій?

Різні види антигенів можна вводити одночасно. Дашкевич каже, у своїй практиці вводила до п'яти вакцин. Зазвичай це роблять люди, яким терміново потрібно виїхати за кордон і там вимагають певних щеплень.

"Наша імунна система одночасно може дати відповідь на понад сто тисяч антигенів. Під час введення 4-5 вакцин, людина отримує до десяти антигенів. Тому це не перевантажує імунну систему", – каже Дашкевич.

Коли та де можна щепитися на Буковині?

В області щеплення можна отримати у всіх закладах первинної меддопомоги. Вакцинами, які входять до календаря щеплень, у сімейного лікаря щеплюють безплатно. Також для цього не обов'язково мати декларацію.

Якщо людина хоче щепитися вакциною конкретного виробника, може самостійно купити вакцину й щепитися нею у лікаря.

Крім цього, у межах тижня імунізації в області працюватимуть мобільні бригади, які вакцинуватимуть усіх охочих.

З 27 по 30 квітня бригади працюватимуть в офісах ЮНІСЕФ у Чернівцях на вулиці Комарова, 28 та у Сторожинці на вулиці Федьковича, 11.

З 12:00 до 17:00 медики щепитимуть дітей проти гепатиту В, туберкульозу, кору; паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, ХІБ-інфекції та COVID-19. Для цього дитину має супроводжувати один з батьків.

Дорослі також зможуть провакцинуватися проти COVID-19, правця та дифтерії, повідомляють на Facebook-сторінці обласного департаменту охорони здоров'я.

29 квітня у парку імені Шевченка працюватиме медичне містечко. З 13:00 до 17:00 медики вакцинуватимуть дітей згідно з календарем щеплень, а дорослі зможуть щепитися від COVID-19, дифтерії та правця.

Також 29 квітня з 12:00 до 16:00 вакцинальні бригади працюватимуть у Мамаївській громаді, та 30 квітня у Сторожинецькій.

Охочим вакцинуватися Гопко радить мати з собою медичну картку та документи, аби медики могли внести інформацію про вакцинацію в медичну базу.

Що відомо

• З 24 по 30 квітня триває Всесвітній тиждень імунізації. Його проводять щорічно, щоб нагадати про важливість використання вакцин для захисту людей всіх від інфекційних хвороб.

Читати також

Буковина отримала 400 доз вакцини проти віспи мавп: кого щепитимуть

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Вибір редакції

На початок