У Чернівцях з парку Шевченка планують перенести пам'ятник та останки радянських офіцерів

У Чернівцях з парку Шевченка планують перенести пам'ятник та останки радянських офіцерів

У Чернівцях з парку Шевченка планують перенести пам'ятник та останки радянських офіцерів
Фрагмент пам'ятника на могилі радянських воїнів. Бобров брав участь у боях за Буковину і помер в Румунії. Суспільне Чернівці

У Чернівцях планують прибрати останки з братської могили генералів і старших офіцерів радянської армії з центрального парку імені Шевченка. Їх перепоховають на кладовище по вулиці Зеленій. Також планують перенести сам пам'ятник. Таке рішення прийняли на засіданні виконавчого комітету.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з засідання виконкому.

Згідно з проєктом рішення виконкому, останки перепоховають на територію кладовища №1 історико-культурного заповідника "Кладовища по вулиці Зеленій". Для цього укладуть два договори: на демонтаж пам'ятника та перевезення його до МіськШЕПу, а також на ексгумацію останків, які можуть бути під могилою.

За словами члена виконкому Василя Зазуляка, міська рада демонтує пам'ятники, пов'язані з радянським минулим. Вважають, що останки повинні бути на кладовищі. Роботи щодо цього пам'ятника ускладнювало те, що під пам'ятниками можуть бути останки.

"Ми поки не розуміємо суми, скільки це буде коштувати. Надсилали запити на комерційні пропозиції у сертифіковані організації щодо ексгумації, але розуміємо, що йдеться про десятки тисяч гривень. А на такий демонтаж у нас в бюджеті закладено 100 тисяч гривень, зазвичай ці роботи виконує МіськШЕП, але отримаємо різні комерційні пропозиції та оберемо. Можливо, це будуть і прямі угоди", — каже член виконкому Василь Зазуляк.

На місці братської могили офіцерів Радянської армії у парку в 1969 році встановили пам'ятник. Там поховані зокрема Герої Радянського Союзу — Волошин та Бобров. Ці офіцери радянської армії брали участь у боротьбі з нацизмом на території Буковини, розповідав Суспільному кандидат історичних наук Назарій Христан. До війни Бобров та Волошин брали участь у боротьбі проти національно-визвольних змагань українського народу 1917-1921 років.

Фрагмент пам'ятника радянським воїнам у парку імені Шевченка в Чернівцях
Фрагмент пам'ятника радянським воїнам у парку імені Шевченка в Чернівцях. Суспільне Чернівці

Перепоховання організовуватиме департамент транспорту та окремих питань комунального господарства міськради, йдеться в проєкті рішення.

Підпис до пам'ятника воїнам радянської армії в парку імені Шевченка
Підпис до пам'ятника воїнам радянської армії в парку імені Шевченка. Суспільне Чернівці

Що про пам'ятник на могилі думають експерти

Звичай вшановування керівників радянської армії, які брали участь у звільненні територій від нацистів, був загальноприйнятий для всього СРСР. Такі пам'ятники зазвичай встановлювали у місцях культурного відпочинку, казав Суспільному кандидат історичних наук Назарій Христан.

Пам'ятник у парку Шевченка встановили за ініціативи місцевої компартії, аби долучитися до загальносоюзного тренду "вшанування пам’яті визволителів", це поєднувалося із радянською пропагандою, каже історик.

"Монумент є символом тоталітарної епохи й у сучасних умовах не може перебувати у найбільшому парку Чернівців, адже він, крім того, є втіленням радянської армії, радянської зброї й урочистого тріумфу війни", — каже Назарій Христан.

Пам'ятник, який встановили на місці братської могили, створений за типовим проєктом, такі пам'ятники масово зводили в СРСР у 60-70-х роках.

Фрагмент пам'ятника в парку імені Шевченка
Фрагмент пам'ятника в парку імені Шевченка. Суспільне Чернівці

За словами урбаніста Віталія Селика, зони відпочинку не мають бути поєднані з похованнями людей. Пам’ятники, присвячені трагічним чи героїчним подіям більш характерні для великих площ, а не відпочинкових зон.

Раніше поховання військових у парках було тимчасовим на час війни. Після закінчення бойових дій тіла військових, які загинули на місцевості, перепоховували на кладовищах.

Також у країнах Варшавського договору (Болгарія, Угорщина, Албанія, Німецька Демократична Республіка, Польща, Румунія) у 80-90 роках, коли з цих країн відступала радянська армія, останки радянських військових переносили до прийнятних місць поховання з урочистостями.

На Буковині, як в одній з колишніх провінцій Австро-Угорської імперії, ще від кінця 18 століття та царювання Йосифа ІІ заборонили ховати людей у межах міста. Про це розповів історик та голова товариства Українського Народного Дому в Чернівцях Володимир Старик. Ще в австрійський час встановили санітарні правила, згідно з якими людей хоронили на відстані від будинків.

"Поховання московських генералів та КГБістів у парку, де гуляють люди та діти, лише показує дикунство росіян, які прийшли на Буковину", — каже Володимир Старик.

Що відомо

  • У проєкті благоустрою парку імені Шевченка в Чернівцях, який переміг в архітектурному конкурсі на найкращий проєкт, вже немає пам'ятника радянському генералу Боброву. Там натомість буде місце для відпочинку та гри. Остаточно вигляд цієї ділянки вирішать під час проєктування, каже Зазуляк.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Вибір редакції

На початок