"Люди у паніці кидали все": інтерв'ю "Червоного Хреста" про добровільну та примусову евакуацію жителів Харківщини

"Люди у паніці кидали все": інтерв'ю "Червоного Хреста" про добровільну та примусову евакуацію жителів Харківщини

"Люди у паніці кидали все": інтерв'ю "Червоного Хреста" про добровільну та примусову евакуацію жителів Харківщини
Олексій Русак та Галина Русак, евакуація в Куп'янську, Харківська область, 8 березня 2023 року. Фото: Anatolii Stepanov/AFP/Getty Images

Улітку командир евакуаційного загону Товариства Червоного Хреста Ігор Клименко вивозив людей, які виходили з-під окупації через Печенізьку дамбу, єдиним доступним тоді маршрутом. Нині три його екіпажі евакуюють дорослих і дітей з прифронтової смуги на сході Харківської області, а також з Донеччини та Луганщини.

Як евакуюють людей та чому деякі жителі разом з дітьми залишаються у зоні бойових дій — інтерв'ю Ігоря Клименко Ганні Силаєвій.

"Люди благали забрати їх"

Влада контролює вивіз людей. Вона розуміє, скільки жителів у тій чи іншій громаді. Плануємо виїзди заздалегідь, але буває таке, що... Як було у Дворічанській громаді на початку квітня. Напередодні ввечері у мене телефон червоний був. Люди благали забрати їх. Ми зранку заїхали й за три дні вивезли 52 людини.

Читайте також: "Чому відмовляються — я не розумію": волонтер розповів про евакуацію з найбільш гарячих точок Харківщини

У нас одна з автівок розрахована на шість посадочних місць, а в ній їхали 14 людей, ще кішка, собака та сумки. Інша Toyota Land Cruiser — там чотири посадочні місця. Вивозили ми з Кислівки, у нас в тій автівці було 12 людей. Бо прилітало перед очима людей, вони у паніці кидали все.

Забираємо котів, собак, папуг, щурів. Був випадок, коли господарів вивезли з-під обстрілів, а через два дні повернулися за собакою

Часто немає зв'язку. Дуже рідко можемо додзвонитися. Є адреса людини, але вона не підтверджена. Можемо приїхати — а там розвалини будинку, нікого немає.

"Це постійні обстріли"

Ми розробляємо маршрути. Буває, працюємо пішки, машину ховаємо. Якщо хтось вважає, що "Червоний Хрест" не обстрілюють... Піщане, Берестове, Кислівка, Крохмальне, Мілове, Рідкодуб, Дворічна, Фиголівка — це постійні обстріли. Ми так сподіваємося, може, у когось і не підніметься рука це зробити, побачивши нашу форму та червоний хрест. Але, як показує практика, однаково гатять.

Більше двох сумок одна людина за нашими правилами взяти не може. Чим далі від лінії фронту, тим сумок більше. Де лінія зіткнення, там для людей сумки не мають ніякого значення

Здебільшого евакуюємо літніх і самотніх. Коли було безпечніше, вони не хотіли виїжджати. А зараз виїжджають. Самотніх десь 50%, це з останніх евакуацій.

Читайте також: "Господарство цього не варте": "Червоний Хрест" евакуює людей з лінії фронту на Харківщині

У кінці березня вивозили чоловіка, донька його за кордоном, а сам він погано ходить. За чоловіком приїжджали раз шість, не тільки ми, й інші волонтери. До нього у двір двічі прилітало, на вулиці хат немає. Ми приїхали, виходили й саме обстріли почалися теж, у двір впало, міномет працював. Ми цього чоловіка швиденько у машину і вивезли.

Силоміць нікого не забираємо. Люди однаково рано чи пізно виїжджають. Але виїжджають, коли вже, на жаль, пізно, коли небезпечно. Вони ризикують життям своїм і життям волонтерів

Вивозили з Дворічної маму з двома дітьми. У Куп'янську вона попросила вийти, сказала, що у них там рідня і вони разом з родичами потім приїдуть. Через два дні мені телефонують і кажуть, що ця жінка повернулася до Дворічної з дітьми. А будинку немає, він розбитий. Вони сиділи у підвалі — хлопчик 7 років та дівчина 9 років. Їх потім вивезли.

Примусова евакуація — це як в Бахмуті було. Уже у тебе немає вибору, ти не можеш відмовитися. Це розпорядження влади. Я ногами та руками підтримую примусову евакуацію з зони бойових дій, з лінії фронту усіх цивільних.

Читайте також

"Боявся, щоб зелений коридор не став чорним": голова селищної адміністрації — про Печенізьке водосховище

Переправляє людей на човні, бо дамба зруйнована війною. Історія підлітка з Харківщини

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок