Велика Британія запровадила санкції проти росіян, які причетні до отруєння та арешту опозиційного політика і журналіста Володимира Кара-Мурзи.
Про це йдеться у заяві міністерства закордонних справ Великої Британії.
Зокрема, під британські санкції потрапили агенти ФСБ Олександр Самофал і Костянтин Кудрявцев, які у 2015 році входили до складу оперативної групи, що стежила за Кара-Мурзою в його численних поїздках до його отруєння.
Кара-Мурзу отруїли у 2015 році в Москві, в результаті цього він мало не помер. Сам політик впевнений у тому, що його отруєння — помста за опозиційну діяльність, зокрема, за лобіювання на Заході санкцій проти російських чиновників у зв'язку з убивством Сергія Магнітського, анексією Криму і вбивством Бориса Нємцова.
Також санкції ввели проти судді Олени Ленської, яка винесла вирок Кара-Мурзі, а також слідчих Дениса Колесникова та Андрія Задачина, які причетні до арешту опозиціонера.
Усім п'ятьом заборонено в'їзд до Великої Британії, а всі активи, якими вони володіють у країні, заморожені.
Міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі закликав Росію звільнити Кара-Мурзу і зазначив, що Велика Британія продовжить підтримувати опозиціонера і його родину.
17 квітня Латвія заборонила в'їзд до країни для десятьох громадян РФ, через вирок російському опозиціонеру Володимиру Кара-Мурзі. Про кого саме йдеться не уточнювалось.
17 квітня Московський міський суд виніс вирок у справі політика Володимира Кара-Мурзи. Опозиціонера засудили до 25 років позбавлення волі у колонії суворого режиму.
Що відомо про Володимира Кара-Мурзу
Володимир Кара-Мурза — російський тележурналіст, режисер, колумніст, політичний і громадський діяч, публіцист. Федеральний координатор громадського руху "Відкрита Росія".
Кара-Мурза був заарештований у Москві у квітні 2022 року за виступ проти війни Росії проти України. Відтоді Кремль висунув проти Кара-Мурзи додаткові звинувачення.
Уряди та правозахисні організації по всьому світу закликали до звільнення Кара-Мурзи. У січні 2022 року Державний департамент США розпочав кампанію "Без справедливого приводу", яка закликає до звільнення Кара-Мурзи та інших політичних в'язнів у всьому світі. У травні 2022 року Amnesty International визнала Кара-Мурзу в'язнем сумління.
У березні 2023 року Мінфін США запровадив санкції проти російських посадовців, причетних до ув’язнення опозиціонера Володимира Кара-Мурзи.
“Сенатор США Джон Маккейн назвав Кара-Мурзу "одним з найбільш пристрасних і ефективних прихильників ухвалення "закону Магнітського". Сергій Магнітський був адвокатом і аудитором, який викрив масштабну схему податкового шахрайства російських чиновників, після чого був заарештований і утримувався під вартою російською владою, піддавався фізичному насильству і психологічному тиску і помер у слідчому ізоляторі в Москві”, — відзначили тоді у Мінфіні США.
Як реагують на вирок політику у світі
Вирок опозиціонеру Кара-Мурзі засудили зокрема в організації з прав людини UN Watch.
"Російського опозиційного політика Володимира Кара-Мурзу щойно визнали винним у державній зраді та засудили до 25 років ув'язнення за виступ проти війни Росії проти України. Ми закликаємо Раду ООН з прав людини зібратися на екстрену сесію, щоб засудити це неподобство", — написав у Twitter виконавчий директор організації Гігель Нойєр.
Водночас Велика Британія викликала російського посла після винесення вироку Кара-Мурзі, який має подвійне російсько-британське громадянство.
"Велика Британія вважає засудження Кара-Мурзи таким, що суперечить міжнародним зобов'язанням Росії з прав людини, включаючи право на справедливий судовий розгляд", — сказано у заяві британського уряду.
Зазначається, що Велика Британія вже запровадила санкції проти судді, який головував на судовому процесі, попередню за причетність до порушень прав людини, і розгляне подальші заходи для притягнення до відповідальності осіб, причетних до затримання та жорстокого поводження з Володимиром Кара-Мурзою.
Суд над опозиціонером засудили й в Норвегії.
"Рішуче засуджуємо політично вмотивований вирок російському опозиційному діячеві, журналісту і правозахиснику Володимиру Кара-Мурзі, засудженому до 25 років позбавлення волі.Глибоко тривожний і суворий вирок. Ми закликаємо до негайного і безумовного звільнення всіх політичних в'язнів у Росії", — наголосили у дипломатичному відомстві країни.
"Володимир Кара-Мурза, журналіст і активіст, лауреат Премії Вацлава Гавела з прав людини 2022 року, був засуджений сьогодні на черговому огидному політичному процесі в Росії. Йому дали 25 років лише за те, що він розповів правду про війну Росії проти України та жахливі умови в Росії. Я підтримую Кара-Мурзу", — написав у Twitter своєю чергою міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.
Читайте також
Європарламент вимагає від Кремля звільнити Навального та інших політв'язнів
Російського опозиціонера Яшина заарештували за "фейки" у відео про вбивства в Бучі
МЗС Швейцарії викликало посла РФ через погрози швейцарському журналісту
Російський суд залишив журналіста WSJ Евана Гершковича під вартою