ПВК "Вагнер" могла завербувати 17 тисяч в'язнів у 35 регіонах РФ — ЗМІ

ПВК "Вагнер" могла завербувати 17 тисяч в'язнів у 35 регіонах РФ — ЗМІ

в'язниця, тюрма
В'язниця. Ілюстративне фото: Pixabay

Станом на початок 2023 року в 35 регіонах Росії стало менше на 17 тисяч в'язнів, їх могли завербувати у ПВК "Вагнер".

Як повідомляє російське видання "Медіазона", Федеральна служба виконання покарань (ФСВП) Росії з січня перестала публікувати дані про кількість в'язнів, проте журналісти змогли підрахувати приблизну кількість потенційних завербованих, завдяки сайтам 35 регіональних управлінь.

Видання зазначає, що загальна кількість "вибулих" з колоній в'язнів за рік становила майже 33 тисячі осіб.

Однак тільки для 35 регіонів виявилося достатньо даних, щоб оцінити зміну кількості ув'язнених за останній рік. Сумарно до початку 2023 року в цих регіонах поменшало на 17 тисяч ув'язнених (це більш ніж половина від скорочення за рік в цілому по країні), зазначає видання.

Читайте також: Ексв'язні з ПВК "Вагнер" зізналися у масових розстрілах цивільних у Бахмуті

За даними регіональних управлінь ФСВП РФ, найбільше ув’язнених зникло в Самарській області:

  • на початку 2022 року в колоніях у цьому регіоні утримувалося 10,2 тисяч осіб,
  • на початку 2023 — лише 7,5 тисяч осіб.

При тому у 2021 кількість ув’язнених в області навпаки збільшилася більш ніж на 300 осіб.

Більше тисячі людей також “зникли” у Челябінській (1574) та Кіровській (1153) областях, а також у Татарстані (1040).

Видання зазначає, що зібрані дані неповні. Крім того, журналісти кажуть, що невідомо, із чим пов'язаний великий приріст кількості ув'язнених у Смоленській області та окупованому Криму: жодних новин про нові побудовані тут колонії не було.

Що кажуть в'язні російських колоній про "вибулих"

Співрозмовник в одній із колоній у Тульській області розповів, що з колоній у всій області завербували на фронт близько тисячі осіб: цю цифру, за його словами, назвали ув’язненим співробітники ФСВП. Це підтверджується і статистикою: на початок 2022 року в колоніях Тульської області утримувалося 6,4 тис. осіб, а на початок 2023 року — 5,5 тис. (на 875 менше).

Водночас у кількох регіонах цифри, опубліковані ФСВП, не сходяться з розповідями ув'язнених. Наприклад, тюремне відомство в Красноярському краї повідомляє, що кількість ув'язнених за рік практично не змінилася (-54).

При цьому про активність вербувальників у цьому регіоні повідомляли відразу кілька джерел. Наприклад, колишній політв'язень Іван Асташин писав, що з однієї тільки норильської ІК-15 на війну пішли 270 осіб.

Що відомо про участь ПВК "Вагнер" у війні в Україні та використання ув'язнених

У британській розвідці зазначають, що ПВК "Вагнер" налічує до 50 тис. бійців в Україні та є ключовим компонентом російської кампанії проти українських військ.

Бойовики "Вагнера" вели тривалий виснажливий бій з українськими силами, перед тим, як вони зайняли місто Соледар і зараз беруть участь у штурмі Бахмута та навколишніх сіл.

Центр національного спротиву повідомив, що росіяни кидають в бій бійців ПВК "Вагнер", яких Євгеній Пригожин завербував у російських в’язницях. Загалом окупанти завербували 23 тисячі ув’язнених, яких використовують при штурмі як "гарматне м’ясо"

З ув’язнених формують штурмові загони, при штурмі використовують аеророзвідку, завдяки яким командири груп спостерігають за діями "підлеглих". При цьому, ці втрати не деморалізують ПВК "Вагнер", адже кваліфікований особовий склад й керівництво не бере участь в штурмі, зазначили в ЦНС.

Як стверджує Міноборони Великої Британії, останніми місяцями ПВК "Вагнер" розробила "жорстоку" наступальну тактику, у якій велику кількість погано навчених засуджених використовує як витратний матеріал, щоб зберегти досвідчених командирів та бронетехніку.

Водночас Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що ПВК "Вагнер" продовжить вербувати людей з в'язниць, хоча і в набагато менших обсягах. Раніше аналітики відзначали, що вербування ув'язнених до ПВК "Вагнер" сповільнилося за останні кілька місяців. Це також підтверджується статистикою Федеральної служби виконання покарань РФ. Вона свідчить, що скорочення чисельності російських в'язнів стабілізувалося в період з листопада 2022 року по січень 2023 року.

Читайте також

"Вагнерівці" по другому колу об'їжджають колонії, вербуючи на війну в Україні. Як їх там зустрічають

Вибір редакції

На початок