В Україні набув чинності закон про "спліт". Що змінилося для фінустанов

В Україні набув чинності закон про "спліт". Що змінилося для фінустанов

В Україні набув чинності закон про "спліт". Що змінилося для фінустанов УНІАН

В Україні 1 липня набув чинності закон про "спліт", який розширює повноваження НБУ, переводить під контроль ринок колекторів та інших фінансових установ (наприклад, ломбардів та інших кредитних компаній) під контроль Національного банку.

"Учасники ринків небанківських фінансових послуг після переходу під регулювання і нагляд Національного банку з 1 липня продовжать керуватися законодавством, впровадженим за час діяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг)", — ідеться в повідомленні НБУ.

Так званий закон про "спліт" передбачає перехід регулювання частини небанківського сектору від Нацкомфінпослуг (НКЦБФР) до НБУ. Тобто Нацбанк отримає контроль над страховими компаніями, кредитними спілками, фінансовими компаніями, бюро кредитних історій. Тоді як НКЦБФР відійдуть недержавні пенсійні фонди, емітенти іпотечних сертифікатів, фонди фінансування будівництва/операцій з нерухомості та довірчі товариства.

Згідно з повідомленням НБУ, аби це стало можливим та не спричинило виникнення правових колізій, Нацбанк ухвалив низку "перехідних" постанов, спрямованих на забезпечення здійснення Нацбанком як правонаступником Нацкомфінпослуг функцій з державного регулювання і нагляду у сфері ринків фінансових послуг. Ці постанови також визначають особливості застосування Нацбанком регуляторних актів Нацкомфінпослуг, які діятимуть до моменту затвердження НБУ власних нормативно-правових актів.

"Перехідні" постанови ухвалено за напрямками ліцензування та реєстрації, нагляду, виїзних перевірок, заходів впливу і звітності. Ними також передбачена низка уточнень до регулювання за напрямками:

  • закріплено подання звітності учасниками ринку до Нацбанку через спеціальний вебресурс;
  • встановлено, що до моменту визначення Нацбанком тарифів на надання ліцензій, вони будуть видаватися безкоштовно;
  • визначено, що інспекційні перевірки почнуться лише після прийняття Нацбанком спеціальних нормативно-правових актів з питань проведення перевірок діяльності учасників ринків небанківських фінпослуг і застосування заходів впливу.
  • НБУ дозволить ломбардам обмінювати валюту і переказувати кошти без відкриття рахунків. Але вимога щодо кредитування лише під заставу майна залишається без змін.

При цьому зберігаються обов'язки учасників ринків небанківських фінпослуг, зокрема щодо надання інформації регулятору й отримання його погоджень (подання звітності, погодження набуття або збільшення істотної участі тощо). Починаючи з 1 липня вони будуть здійснюватися вже щодо Національного банку, а не Нацкомфінпослуг. Крім того, рішення, які раніше приймалися Нацкомфінпослуг як колегіальним органом, починаючи з 1 липня будуть прийматися Нацбанком.

Що відомо

  • 16 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський підписав закон про "спліт", який Рада ухвалила у вересні того ж року. Закон набуває чинності 1 липня 2020 року.
  • Закон передбачає ліквідацію Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та розподіл повноважень із регулювання фінансового ринку між Національним банком України (НБУ) і Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).
  • Прийняття закону про "спліт" є одним із пунктів програми Stand-by фінансової допомоги МВФ Україні.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди