До ВРП надійшло майже 9 тисяч скарг на дії суддів — голова Вищої ради правосуддя

До ВРП надійшло майже 9 тисяч скарг на дії суддів — голова Вищої ради правосуддя

Григорій Усик, голова Вищої ради правосуддя
. Григорій Усик, голова Вищої ради правосуддя. Фото: Pravo.ua

Станом на кінець березня цього року березня у Вищій раді правосуддя України (ВРП) зареєстровано 8 829 дисциплінарних скарг на дії суддів. З них 7 644 надійшли до 12 січня 2023 року, тобто після того, як ВРП набула повноважності. Таким чином за два половиною місяці роботи ВРП на суддів надійшло понад тисячу дисциплінарних скарг.

Про це в інтерв'ю виданню "Юридична практика" сказав голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик.

"Не всі знають, що процедура розгляду скарг змінена, а тому вважають, що ВРП відновила роботу і може розглядати скарги. Але якщо припустити, що ще пів року ВРП не буде здійснювати дисциплінарну функцію, то, відповідно, скарг накопичиться ще більше. До того ж відсутність дисциплінарної функції є чимось на кшталт неповного виконання повноважень конституційним органом", — зауважив Григорій Усик.

За його словами це один із критеріїв, за яким роботу ВРП буде оцінювати суспільство.

"У перші тижні роботи нам жартома говорили, що ВРП виконує лише функцію відправлення суддів у відставку. Адже станом на 30 березня цього року за загальними підставами ВРП звільнила 105 суддів, із них 96 суддів пішли у відставку і ще 9 суддів звільнились за власним бажанням", — сказав Усик.

Він додає, що звернення до ВРП про відсторонення або отримання згоди на арешт суддів-колаборантів не поки не надходили.

"Жодного звернення від відповідних органів до ВРП ще не надходило. І я розумію чому. Дійсно, такі резонансні випадки є, і про них писали ЗМІ. Але вони потребують детальної перевірки. Вища рада правосуддя, щоб нівелювати ризики під час вирішення питань про звільнення суддів, скеровує звернення до Служби безпеки України про надання інформації відносно цих суддів", — сказав Григорій Усик.

Що відомо про роботу Вищої ради правосуддя

Вища рада правосуддя – колегіальний, незалежний конституційний орган державної влади та суддівського врядування, який стежить за забезпеченням незалежності судової влади, а також професійної етики суддів і прокурорів.

Для роботи ВРП потрібно щонайменше 15 суддів. Десять членів Вищої ради правосуддя 22 лютого достроково склали повноваження. Це означало, що орган раніше не мав достатньої кількості членів для ухвалення рішень і припинив роботу.

Раніше стало відомо, що країни "Великої сімки" сподіваються, що Україна якнайшвидше призначить нових членів Вищої ради правосуддя з-поміж кандидатів, перевірених Етичною радою.

Про це повідомлялося в офіційному Twitter послів "Великої сімки" з підтримки реформ в Україні.

"Посли G7 з нетерпінням очікують, що з’їзд суддів призначить 8 нових членів Вищої ради правосуддя з числа кандидатів, перевірених Етичною радою", — йшлося у повідомленні.

12 січня цього року XIX з'їзд суддiв, який відбувся у Києві, обрав членами Вищої ради правосуддя по квотi з'їзду суддiв Тетяну Бондаренко з Миколаївського апеляційного суду, суддю Херсонского адміністративного окружного суду Олену Ковбій та суддю Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Сергія Бурлакова.

Таким чином, судді заповнили вже всі 8 вакансій і Вища рада правосуддя змогла розпочати свою роботу.

Читайте також

Суддю Богдана Львова відрахували із штату Верховного Суду

Вища рада правосуддя звільнила 15 суддів. У чому причина

У судді Львова є дійсний паспорт РФ — Bellingcat

На Тернопільщині пішов у відставку голова суду

Вища рада правосуддя відсторонила від роботи суддю з Кіровоградщини, якого підозрюють у корупції

З'їзд суддiв доукомплектував Вищу раду правосуддя, обравши її трьох останніх членів

На початок