Доплати до 50% від вартості житла. Чернігівці, які вклали гроші у будівництво житлового комплексу “Комфортний” в мікрорайоні Масани, скаржаться, що їх дім не будують але, щоб продовжити будівництво, пропонують зробити доплату. У компанії забудовника “Еко Комфорт Групп” кажуть, під час бойових дій у Чернігові віддавали будматеріали на потреби ЗСУ, а ціни на будівництво виросли, тому змушені брати додаткові гроші з людей. Що робити інвесторам, які досі без житла, та чи можна повернути вкладення назад — далі.
Позиція людей, які придбали житло
Чернігівка Юлія у 2021 році придбала квартиру в мікрорайоні Масани у житловому комплексі “Комфортний”. Вже цього року Юлія із чоловіком та дитиною мали заселятись у своє нове житло. Такий вигляд будинок має тепер — будівництво зупинилося на п'ятому поверсі.

"У 2022 році, коли почалися активні бойові, нам написали, що ми можемо не оплачувати. Ми брали квартиру у розстрочку, сказали, ми можемо поки не сплачувати. Вони не будують — ми не оплачуємо", — розповідає інвесторка ЖК "Комфортний" Юлія Комендант.

За її словами, згодом забудовник, компанія “Еко Комфорт Групп”, запропонував два варіанти: або доплачувати за житло до 50 відсотків від вартості у договорі, або не будувати й чекати закінчення війни. Сума, яку слід доплатити, Юлія називає непідйомною для її родини.
"Близько 200 тисяч. Але на 860 гривень, що я отримую на дитину, я наразі просто не зможу заплатити таку суму".
Юлія з іншими інвесторами кажуть, забудовник спілкується з ними виключно у месенджерах. Офіційних листів ніхто не надсилав.

"Ми не перший раз зустрічаємось з інвесторами, які теж вклали кошти. Їх направляють до відділу продажів, який наразі закритий, все в телефонному режимі. Ніяких офіційних листів до інвесторів не приходило".
Позиція забудовника
Керівник відділу продажу житлового комплексу Олександр Панасюк каже: дійсно, зараз відновити будівництво можливо тільки якщо інвестори згодяться доплачувати за своє житло.
"Ситуація зовсім нестандартна, і незвична для нас. І ніхто такого досвіду немає, не переживав таких умов. У нас немає права відмовитись від наших зобов’язань, але ми можемо продовжувати терміни здачі об'єкта. І це здоровий глузд. У зв’язку зі вторгненням ворога на нашу землю ми віддавали багато будматеріалів для тероборони, ЗСУ, це була цегла і блоки".

За словами Олександра Панасюка, раніше вони закуповували білоруські будматеріали, зараз доступу до них не мають. А ціни на матеріали виросли в половину, на деякі — вдвічі. Якщо добудовувати після війни, розмір доплат може збільшитись у рази. Також компанія тепер не будує за власний кошт, лише за гроші вкладників, каже Панасюк.
"Певні відбулися зміни на підприємстві, і ми попередили всіх наших клієнтів, що якщо ви погоджуєтесь, то ми продовжимо будівництво, але будівництво буде йти виключно вашим коштом".

За словами Олександра Панасюка, повернути гроші інвесторам забудовник може тільки через суд.
"Ви можете не платити, а ми можемо не будувати. Якщо ви хочете, щоб ми будували — тоді, будь ласка, платіть. Якщо ми не виконуємо своїх обов’язків, тобто не будуємо, а ви платите, тоді можна порушити питання через суд для повернення коштів".
Позиція адвоката
Адвокат Олександр Переверзєв каже, до нього зверталися понад 30 містян із подібними проблемами. Труднощі зараз не лише в конкретного забудовника. Але доплати та зміни ціни у договорах із забудовниками не передбачені.
"Судова практика стоїть на боці інвестора. Чому? Тому що більшість договорів, буквально 80%, від проаналізованих, вони є нікчемними. Забудовник не має права вимагати доплат".

За словами адвоката, інвесторам слід або домовлятися із забудовниками, або йти до суду.
"На свій страх і ризик інвестор діє. Або вже доплачувати та сподіватися, що він отримає свої квадратні метри, або, якщо вже ні, й інвестор прийняв рішення не вкладатися, то це звертатися до суду. Стягувати кошти із забудовника, нараховувати 3% річних та інфляційні втрати".
Читайте також
Гаряча вода у Чернігові: чи буде вона у споживачів "ТЕЦ" та "Облтеплокомуненерго"
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.