"Восьмираменна зірка-ружа". Як створити буковинську писанку — інструкція майстрині

"Восьмираменна зірка-ружа". Як створити буковинську писанку — інструкція майстрині

"Восьмираменна зірка-ружа". Як створити буковинську писанку — інструкція майстрині
Писанки. Світлина ілюстративна. Фото: Unsplash

За традицією писанки розписують впродовж двох тижнів перед Великоднем. У Чернівецькій області великодні яйця найчастіше мали жовті, помаранчеві, червоні та чорні візерунки.

Суспільне розпитало у майстрині з Хотина Олесі Нестор, як розписати традиційну писанку.

Олеся створила першу свою писанку на майстеркласі майстрині Наталії Суруджій у Чернівцях. Відтоді впродовж шести років займається писанкарством. Також Олеся навчає дітей розписувати яйця в будинку школяра в Хотині.

Крок 1

Потрібно підготувати все для процесу розпису писанок. Для цього треба розвести у воді у різних посудинах барвники для яєць (їх можна купити у магазині) з двома ложками оцту, приготувати курячі яйця (серединку з яйця можна видути, зварити яйце або розписувати на сирому), покласти свічку, бджолиний віск та писачок.

Писачок — це інструмент для розпису писанок. Зазвичай він складається із дерев'яної ручки та металевого резервуара для воску. Металеву частину писачка потрібно розігріти на свічці, а потім набрати туди віск. Щоразу перед писанням металеву частину підносять до свічки — віск розігрівається і ним можна малювати на писанці.

Крок 2

Для писанки яйце потрібно очистити. Можна витерти яйце оцтом, аби знежирити його та очистити від фабричних написів.

Крок 3

Суспільне Чернівці
На яйці потрібно зробити відмітки — по центру вгорі та внизу. Початківці наносять майбутній малюнок олівцем, якщо ж ви вже пробували розписувати писанки, то можна поставити відмітки відразу писачком

Крок 4

Суспільне Чернівці
Нанесіть воском перший шар малюнка. Цей візерунок під воском залишиться білого кольору.

Крок 5

Занурте яйце у барвник. Так уся поверхня писанки, окрім того, що залишилося під воском, забарвиться у колір. Зазвичай перший барвник, у який занурюють писанку — жовтий. Він найсвітліший, а наступні кольори перекриватимуть його.

Суспільне Чернівці
У барвнику яйце потрібно потримати декілька хвилин, а тоді витягнути. Опісля яйце треба висушити рушником чи серветкою.

Крок 6

Суспільне Чернівці
На яйце можна нанести наступний шар малюнка. Цей взір матиме такий колір, яким ви забарвили яйце перед цим.

Коли фрагмент малюнка нанесли, то яйце занурюють у інший барвник. Це може бути темніший колір або той самий (так створюється насиченіший відтінок кольору).

Суспільне Чернівці
Наносити малюнки частинами та занурювати писанку у барвник можна безліч разів. Це залежить від ідеї та складності узору на писанці.

Крок 7

Суспільне Чернівці
Коли вже всі шари взору нанесли та витягнули писанку з барвника, то віск з яйця можна прибирати.

Це роблять, розігріваючи віск на писанці біля свічки. Яйце підносять до свічки, віск стає блискучим і тоді його витирають серветкою чи рушником.

Писанку потрібно підносити до свічки збоку. Якщо тримати яйце над полум'ям, то свічка почне коптити та залишати чорний слід на яйці.

Аби писанка була блискуча, її можна натерти рослинною олією.

Які взори бувають на традиційних буковинських писанках

Традиційною технікою вважається восковий розпис. Барвники варили власноруч. З кори дикої яблуні отримували жовтий колір, з лушпиння цибулі – від рудого до темно коричневого, з дуба – чорний, кори чорної вільхи або ягоди чорної бузини – фіолетовий, лушпиння соняшника, додаючи мідний купорос – зелений.

На Буковині тло писанки було переважно бордового, коричневого, чорного та червоного кольорів. Для орнаментів майстрині переважно використовували червону, жовту, оранжеву, зелену фарбу. Рідше використовували блакитний колір, рожевий, та фіолетовий був лише вкрапленнями.

У гірських регіонах Буковини взори були складнішими та "густішими". На півдні Буковини та Подністров'ї переважав розпис символами та взорами, які займали більшу частину площі яйця. Буковинці розписували яйця геометричними та рослинними візерунками. Також зустрічалися і зображення церков, капличок, а також тварин та предметів побуту.

Як створити буковинську писанку - поради майстрині
Писанка з Буковини. Восковий розпис на курячому яйці. Колекція музею Івана Гончара

Читайте також

Збирає давні рецепти страв, щоб видати книгу. Етнограф Микола Шкрібляк. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

Вибір редакції

На початок