12 грудня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів справи про вбивство журналіста Павла Шеремета.
На екстрений брифінг з цього приводу прийшов не лише Аваков, а й генпрокурор Руслан Рябошапка і навіть президент Володимир Зеленський, який хотів звільнити Авакова в разі відсутності результатів розслідування у справі Шеремета до кінця листопада поточного року.
За кілька хвилин до заяви Авакова лідер гурту Riffmaster Андрій Антоненко написав у Facebook, що йому "пред'являють вбивство" Шеремета, а будинок обшукують. Згодом адвокат Влад Добош повідомив про затримання у цій же справі лікарки та волонтерки Юлії Кузьменко. На брифінгу стало відомо також про підозру волонтерці Яні Дугарь. Усі підозрювані — відомі люди в пасіонарному волонтерському середовищі. Двоє з них мають відзнаки від п'ятого президента Петра Порошенка.
За словами Авакова, усім затриманим вже висунули підозри. Однак станом на 17:00 12 грудня кореспондентка Суспільного розповіла, що поліція приїхала з підозрою та обшуком до Антоненка, але він нічого не підписав і чекає на адвокатів. До будинку підтягнулися волонтери, сталася штовханина зі спецпризначенцями, після якої під'їзд до місця події перекрили правоохоронці.
"Затримання — це маячня, чекаємо на адвокатів. Я був шокований. Я почув своє прізвище в контексті організації вбивства щодо виготовлення вибухівки і ще там чогось. Лікарка Кузьменко — дитячий хірург. Це (затримання — ред.) — повна маячня", — розповів журналістам під будинком Антоненко.
Фрагмент підозри Дугарь оприлюднив у Facebook її приятель Назар Приходько. За його даними, у документі йдеться: "Захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи величність арійської раси, розмежування за принципом національної приналежності...".
БРИФІНГ
За словами співрозмовників Суспільного, докази у справі збиралися ретельно та в режимі цілковитої секретності. Основною версією злочину проти Шеремета слідство визначило дестабілізацію ситуації в країні шляхом вбивства відомої особи. На брифінгу поліція розповіла про те, чому їх зацікавив саме Антоненко. Як з'ясувалося, слідство викрило його "по принтах на одязі". У поліції презентували відео з камер спостереження за "виконавцями" вбивства Шеремета, де продемонстрували схожі за обрисами розмиті принти.
Source: Оригінальне
Також на брифінгу поліція продемонструвала дані прослушки телефонних розмов ще однієї пари підозрюваних, ветеранів АТО Владислава та Інни Грищенків, з їхніми друзями й адвокатом. На аудіо вони нібито обговорюють зникнення їхнього спільного знайомого Івана Вакуленка, якого викликали на допит як свідка у справі Шеремета, і кажуть про те, що його "треба берегти". Наступного дня Вакуленко застрелився. "Думаю, що він це сам. Він не "вивіз" ще й Шеремета", — сказала Грищенко у розмові з чоловіком.
Source: Оригінальне
У поліції зазначили, що натепер у кримінальному провадженні — троє нових підозрюваних, але там не виключають, що коло цих осіб розшириться. Загалом підозрюваних п'ятеро.
НОВІ ПІДОЗРЮВАНІ
Андрій Антоненко (Riffmaster). Підозрюється в участі у закладанні вибухівки під авто Шеремета.
Доброволець, сержант ССО та музикант, автор пісні "Тихо прийшов, тихо пішов", яка стала неформальним гімном Сил спеціальних операцій ЗСУ.
Брав участь у створенні мобільних рекрутингових груп, долучився до зйомок документального фільму "Гарт сталевих". У 2017 році отримав відзнаку Міноборони "За сприяння збройним силам України" та відзнаку президента "За гуманітарну участь в АТО".
Юлія Кузьменко. Підозрюється у закладанні вибухівки під авто Шермета. Поліція також опублікувала прослушку телефонної розмови, де голос, схожий на Кузьменко, обговорює з кимось "обстріл Києва з Граду".
Дитяча кардіохірургиня, активістка, волонтерка, відзначена президентською нагородою "За гуманітарну участь в антитерористичній операції", волонтерською премією "Євромайдан SOS 2016".
Юлія Кузьменко була медиком Майдану, після початку АТО долучилася до волонтерського руху. У 2018 році була включена до списку 100 найвпливовіших жінок України за версію журналу "Фокус". На прифронтових зонах разом із колегами проводила огляди дітей. У бойовиків "ЛНР" вона опинилась у списку "злочинців".
У грудні поточного року Кузьменко сфотографувалася під час протестних акцій на Майдані з нинішнім депутатом від "Європейської солідарності" Володимиром Забродським.
Яна Дугарь. Волонтерка та ветеранка АТО. Служила на Донбасі медсестрою парашутно-десантного батальйону. Має нагороди, зокрема орден "За мужність" ІІІ ступеня та медаль "За оборону Авдіївки".
За версією слідства, здійснювала розвідку біля місця злочину та фотографувала камери спостереження. Як кажуть у поліції, її присутність на відео з камер спостереження "підтвердили експертні висновки".
ВБИВСТВО
20 липня 2016 року в центрі Києва вибухнула автівка, в якій перебував український журналіст білоруського походження Павло Шеремет. Він їхав до студії радіо "Вести" на авторську ранкову радіопрограму. Шеремет був у авто один і за кілька хвилин помер у кареті "швидкої".
У переддень убивства Шеремет зустрічався з очільниками батальйону "Азов" Андрієм Білецьким та Сергієм Коротких із позивним "Боцман".
На відео з камер спостереження видно чоловіка та жінку, які закладають вибухівку під авто.
Згідно з інформацією проєкту "Слідство.Інфо", в ніч напередодні вбивства за будинком Шеремета стежив Ігор Устименко, який у 2014 році був співробітником СБУ.
Наприкінці 2018 року тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що коло підозрюваних виконавців звузилося "з декількох тисяч до декількох сот" осіб. У липні ж 2019-го генпрокурор, описуючи перебіг слідства, повідомив, що "допитано сотні осіб", "перевірено десятки тисяч осіб", "залучені іноземні фахівці", "є гарячі версії", "робиться все можливе".
Восени 2019 року в Івано-Франківську та Києві заарештували подружжя ексвійськових — Владислава та Інну Грищенків із позивними "Буча" та "Пума". Їх підозрювали у замаху на вбивство чоловіка у Косові. Деякі українські ЗМІ написали, що подружжя Грищенків, ймовірно, фігурує у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета.
Сам Грищенко тоді заявив, що слідство пропонувало йому визнати себе винним у вбивсті Шеремета. Дружина Грищенка Інна, теж підозрювана в Івано-Франківській справі, заявила в суді, що її тримають під вартою для тиску на чоловіка.