Конституція України: які права громадян і досі не забезпечені

Конституція України: які права громадян і досі не забезпечені

Конституція України: які права громадян і досі не забезпечені Суспільне Херсон

Українці не можуть реалізувати право вирішувати питання стосовно життя країни чи громади - усе те, що мало б розглядатися на референдумах, і що гарантує стаття 69 Конституції України. Так вважають голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементій Бєлий та експерт Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Володимир Молчанов.

Про це напередодні Дня Конституції України вони розповіли Суспільному у програмі "Тема дня".

" На сьогодні це право гарантоване Конституцією є нездійсненним. Сьогодні не діють закони ні про загальний всеукраїнський референдум, ні про місцевий. Тому реалізувати право прямої демократії - висловити свою думку через референдум, українці не можуть", - каже Дементій Бєлий.

Конституція України: які права громадян і досі не забезпеченіСуспільне Херсон

В Україні відбулось усього два референдуми. Перший - 1 грудня 1991 року. На нього виносилось одне питання "Чи підтверджуєте ви акт проголошення незалежності України?".У референдумі взяли участь понад 31 млн осіб, це 84% населення України. З них 29 мільйонів, це більш ніж 90%, сказали "Так". Це був перший і єдиний пребісцитВсенародне голосування з питання державної приналежності певної території або політичної долі держави. який мав юридичні наслідки.

"1991 року результати референдуму підтвердити вже існуючий документ - Акт проголошення незалежності України. А от із другим референдумом 2000 року була проблема", - говорить Володимир Молчанов.

Другий загальноукраїнський референдум відбувся 16 квітня 2000 року за ініціативи тодішнього президента Леоніда Кучми. Це було опитування громадян стосовно реформування системи державного управління. На референдум виносилось чотири питання: про право дострокового припинення президентом повноважень Верховної Ради, скасування депутатської недоторканності, скорочення кількості депутатів до 300, формування двопалатного парламенту. І хоча всі питання отримали позитивні відповіді, Верховна Рада не імплементувала Здійснення, виконання державою міжнародних правових норм. Кожна держава сама визначає методи і засоби імплементації. У міжнародному договорі також може бути передбачена необхідність видання закону чи іншого акта для його здійснення. Перетворення норм міжнародного права на норми внутрішньодержавного.результати цього референдуму.

" Цей референдум мав сумнівну легітимність і в очах народу, і в очах його представників - народних депутатів. Тому останні і відмовились надавати такий подарунок президенту Кучмі", - каже Володимир Молчанов.

Конституція України: які права громадян і досі не забезпеченіСуспільне Херсон

З 2006 року, розповів Дементій Бєлий , було кілька спроб проведення референдумів.

" Різні політичні сили створювали ініціативні групи і збирали підписи щодо проведення референдуму - про землю, про вступ до НАТО, за розпуск парламенту. І щоразу із цим виникали проблеми. То не реєстрували ініціативні групи, то сумнівалися у підписах, то ЦВК, яка не мала на це право, визнавала ці питання незаконними".

Місцеві референдуми, за словами Дементія, - теж дуже сумна практика.

Ібрагім Сулейманов, голова Херсонського міського Меджлісу, вважає, що проведення референдумів зараз не на часі. Про це він розповів Суспільному:

" В Криму із 5-ти проведених референдумів чотири були зініційовані Кремлем. Звісно референдум - це пряма демократія в дії, але ж всі авторитарні держави використовують їх як маніпулятивну політичну технологію. Складають питання так, щоб отримати необхідну відповідь. Як приклад, референдум 2014 року. Коли його вправаджувала Верховна Рада Криму, то із 100 депутатів кримської ради буди присутні близько 40, а проголосувало близько 60. Я вже не кажу, як він проводився".

Тому, говорить Ібрагім Сулейманов, до референдумів в нинішніх умовах треба ставитись дуже обережно.

У більшості випадків маніпуляції відбуваються через відсутність необхідного законодавства, або як було у 2014 році - через порушення прав, - говорить Володимир Молчанов.

" Я вірю, що наш народ доріс до того, що не буде вестися на чужі маніпуляції."

Голова Херсоснької обласної організації Комітету виборців України Дементій Бєлий погоджується, що часто референдуми та інші інструменти демократії застосовувалися через маніпуляцію свідомістю.

" Є загрози, аде у будь-якому випадку, якщо така можливість буде чітко прописана у законі - це буде дуже правильно. І ми маємо право висловлювати свою думку. Щоправда поки не можемо його реалізувати".

Наразі виправити ситуацію в Україні та забезпечити реалізацію права громадян має Закон про народовладдя через всеукраїнський референдум. Його проєкт у першому читанні 18 червня підтримала Верховна Рада. Експерти говорять, що є в ньому недоліки і сподіваються, що їх виправлять.

"Передусім треба не допустити якихось технічних помилок, або свідомих помилок, у другому читанні і в цілому законі, які нададуть можливість маніпулювати", - говорить Володимир Молчанов.

Дементій Бєлий, вважає, що повинна бути вільна політична конкуренція та сильна опозиція до влади, щоб вона могла її контролювати.

" Повинно бути сильне громадянське суспільство, коли свідомі громадяни, роблять свідомий вибір, - говорить Дементій Бєлий.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди