Марафон. Народжена на Прикарпатті

Марафон. Народжена на Прикарпатті

Марафон. Народжена на Прикарпатті Суспільне Карпати

У селі Гута, що на Прикарпатті, правознавці з України та з-за кордону створили проєкт Конституції України. Про це Суспільному розповів ініціатор форуму, заслужений юрист України Олег Вівчаренко.

11-го січня 1996-го року у Гуту з'їхалися з усіх кінців світу близько 140 знакових постатей українського правознавства, щоб створити нову Констутуцію незалежної держави. Працювали три дні.

"Всі ми бажали, щоб у нас була своя Конституція, українського народу. А її, на жаль, не було", - каже доктор юридичних наук, професор кафедри трудового, аграрного та екологічного права Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Вівчаренко.

На той час він очолював юридичний факультет університету. Ідею проведення такого форуму підтримали студенти та викладачі цього вишу.

"Ми тоді поставили питання про те, щоб у Гуті провести такий великий форум, - пригадує Олег Вівчаренко. - Ми просто вибрали, що там гарна територія, прекрасний пейзаж, гори які є. Це чулово було. І тому, щоб усі запам’ятали наші Карпати і запам’ятали, що вони приймали проєкт Конституції".

Оскільки форум проходив у час Різдвяних свят, гостей частували Святою вечерею. Не обійшлося й без вертепу у виконані гуцульського ансамблю.

"Коли ми сіли за стіл, світло загасло, свічки засвітили, і так, як традиція наша, заходить вертеп. І починає свої ролі. Це було дуже приємно і всім це сподобалося", - каже Олег Вівчаренко.

Він на той час був віце-президентом Світового конгресу українських юристів, який теж підтримав ідею проведення такого форуму. Долучилися до роботи над проєктом Конституції спілка юристів та асоціація українських правників.

Багато допомагав у розробці і прийнятті Конституції федеральний суддя штату Америки Богдан Футей, родом з Тернопільщини. Він займався судовою системою.

"Ми по секціях почали працювати. Було шість секцій. Розподілили по фаху. Кожного вченого, кожного фахівця з-за кордону. І ми працювали три дні", - розповідає Олег Вівчаренко.

Кожна секція і підсекція розробили свої проєкти. І їх виставили на обговорення на форумі.

Найбільше суперечок точилося у секції, де обговорювали права людини. "Звичайно, що були суперечки, тому що кожен відстоював свою правову сторону", - розказує Олег Вівчаренко.

Усі пропозиції ставилися на голосування. Після таких обговорень створили проєкт Конституції.

Олег Вівчаренко демонструє газету, де надрукований проєкт: "Оце він якраз надрукований. Після тих обговорень. Де враховані і наші пропозиції, і тих двох комісій, які були. Після того прийнята Конституція України. Якраз по цьому форуму.Ми пишаємося, що початок Конституції почався у нас, у Карпатах".

У цій Конституції міститься 15 розділів. "Ми поставили питання, щоб в преамбулі було написано "відповідальність перед Богом". Якщо ми бачимо, що в наших проєктах цього нема, то вже в Конституції нашу думку враховано", - каже Олег Вічаренко.

Правознавець пояснює, що українцям важливо знати норми Конституції: "Якщо стоїть питання: "Що таке Конституція?". Мабуть, варто наголосити, що це є угода між державою і громадянами, тобто українцями. У створенні Конституції України ми виходили з норм демократичної Конституції гетьмана Пилипа Орлика 1710-го року. Її основою є демократія, свобода рівність. Я би практично не міняв нічого. Я б залишив все. І казав громадянам: "Вчіть Конституцію і живіть за Конституцією".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди