На Полтавщині відновлюють амфору, якій 2 тисячі років. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Полтавщині відновлюють амфору, якій 2 тисячі років. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Полтавщині відновлюють амфору, якій 2 тисячі років. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ Суспільне Полтава

На Полтавщині реставрують амфору, зроблену до нашої ери. Її знайшли на території колишнього Більського городища. Туди вона потрапила із Греції. Реставратори історико-культурного заповідника «Більськ», що в Котельві, склали посудину із 20 шматочків, решту – доліпили гіпсом. Нині ж почали покривати фарбою.

Розбита амфора, фото заповідника "Більськ"фото заповідника "Більськ"

Розбита амфора, фото заповідника "Більськ"

Цій амфорі – понад 2 тисячі років. Її на територію нинішньої Полтавщини за скіфських часів привезли із Греції.

Реставратор заповідника «Більськ» Анатолій Штанько каже: "Втрачені форми робляться з гіпсу, гіпсуванням. А перед цим форма з пластиліну робиться і тоді гіпс накладається. А сама амфора була ось, видно фрагменти".

Уцілілі фрагменти скріпили спеціальним клеєм. На відновлення втрачених Анатолій Іванович використав близько кілограма гіпсу. Горло та ручки виліплював приблизно пів місяця.

Реставратор заповідника «Більськ» Анатолій Штанько пояснює: "У цій амфорі висота визначена по інших знахідках, аналогічних цій амфорі. Розміри її були заміряні й надані науковцями. І я далі доробив цей розмір".

Амфора - знахідка археологів, фото заповідник "Більськ"фото заповідника "Більськ"

Амфора - знахідка археологів, фото заповідник "Більськ"

У таку амфору вміщується понад 10 літрів. Під час реставрації виліплені фрагменти покривають акриловими фарбами. Колір обирають так, щоби він відрізнявся на тон. Це для того, аби було помітно, де частини автентичні, а де відновлені.

Все, що лишилося від автентичної посудини, – це два десятки глиняних фрагментів. Їх знайшли під час розкопок у Більську на глибині 80 сантиметрів.

Зберігач фондів заповідника «Більськ» Олег Шапорда говорить: "При розкопках було знайдено спочатку кілька фрагментів цієї амфори. Ось ми бачимо частину горла. Потім почали потроху розчищати її. Ось і ось. А так виглядала сама амфора в землі".

Фрагменти виявили восени 2018. Це на території, яку називають Барвінковою горою.

Реставрація амфориСуспільне Полтава

Реставрація амфори

Науковиця заповідника «Більськ» Лариса Охріменко каже: "Було кілька археологічних мініоб’єктів. Це були ями, скелети людей, наконечники стріл. І серед таких знахідок був виявлений розвал цієї корчаги, античної амфори".

Датують амфору кінцем 5 – початком 4 століття до нашої ери. За тих часів подібного посуду тут не виготовляли.

Зберігач фондів заповідника «Більськ» Олег Шапорда говорить: "Посуд, яким привозили сюди різний грецький імпорт. Вино, все, чим Греція торгувала. І так вони тут залишалися. Їх везли в галерах, їх було дуже багато".

Після завершення робіт амфору зберігатимуть у фондах заповідника «Більськ» та презентуватимуть на виставках.

Нагадаю, Більське городище – це укріплене поселення скіфського часу, розташоване поблизу села Більськ Котелевського району. Його датують кінцем 8 – початком 3 століть до нашої ери. Городище cкладалося з трьох укріплених поселень, об'єднаних фортечною стіною. Його загальна площа – майже 4,5 тисячі гектарів. Деякі дослідники ототожнюють Більське городище з літописним містом Гелон, яке згадував у своїх працях давньогрецький історик Геродот.

Повне відео:

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди