"Інцидент був вирішальним". Шведська лижниця поступилася позицією та була дискваліфікована на Кубку світу: що сталося

"Інцидент був вирішальним". Шведська лижниця поступилася позицією та була дискваліфікована на Кубку світу: що сталося

"Інцидент був вирішальним". Шведська лижниця поступилася позицією та була дискваліфікована на Кубку світу: що сталося
AP Photos

Як реагують на інцидент у міжнародній гірськолижній спільноті.

Міжнародна федерація лижного спорту (FIS) дискваліфікувала результат шведської гірськолижниці Мои Ілар через рішення пропустити партнерку за збірною на етапі Кубка світу.

На заключному спринтерському етапі у фінському Лагті Ілар перед фінішною лінією зумисно дозволила випередити себе іншій шведці Майї Дальквіст, що дісталася фіналу та гарантувала собі перше місце загального заліку в дисципліні.

Саме навмисні дії Ілар на користь партнерки за збірною, які у FIS трактували як "неспортивну поведінку", призвели до дискваліфікації її результату на етапі.

У спринтерському заліку Кубка світу Дальквіст всього на сім очок випередила швейцарку Надін Фендріх, що у Лагті вийшла до півфіналу. Зі свого боку, Фендріх не знайшла слів для пояснення інциденту.

"Вони [шведські гірськолижниці] — команда. Працюють одна на одну, а не навпаки. Це її вибір. Не знаю, як хотіла б це зробити", — розповіла швейцарка виданню NRK.

Зі свого боку, Ілар переконана, що в епізоді ухвалила "вірне рішення", дозволивши співвітчизниці дістатися півфіналу.

"На той час, у той момент це видавалося правильним рішенням. Хтось може висловити припущення, що в мене забракло сил. Ніхто не знає", — коментує лижниця.

Водночас рішення дискваліфікувати результат шведки пояснив гоночний директор FIS Міхал Ламплот. Заразом він окреслив різницю між командною тактикою окремих лижниць та порушенням правил спортивної поведінки на дистанції.

"Ситуація носила особливий характер, тому що це останній спринт Кубка світу. Він визначає загальний підсумок Кубка спринтерів", — пояснює чеський функціонер.

"Неспортивна поведінка не визначається міжнародними правилами змагань. Це вирішує кожен окремий склад суддів, чи є щось проявом неспортивної поведінки. Судді в Лагті вирішили таким чином, тому що дії [Ілар] мали безпосередній вплив на інших лижниць".

Що далі

У норвезькій федерації з лижних видів спорту зазначають, що надалі хочуть обговорити інцидент на зустрічі функціонерів у травні.

"Це питання виноситиметься на весняній зустрічі в Дубровнику. Там люди з відповідною експертизою зможуть обговорити, чи мусять правила бути проваджені гостріше. Поза цим, у мене немає коментарів", — пояснив NRK менеджер збірної Норвегії Еспен Б'єрвіґ.

Інший норвежець, п'ятиразовий олімпійський чемпіон з лижних перегонів та чинний учасник змагань Кубка світу Йоганнес Клебо також закликає FIS чіткіше визначити правила для схожих інцидентів.

"Вони точно мусять це зробити. У кожної проблеми завжди існують дві сторони. Проте для Майї Дальквіст цей інцидент був вирішальним. Можливо, це було [надто] очевидно в тому епізоді".

"Чи мають спортсменам дозволити змагатися як команді? Це має визначити FIS".

Що відомо

  • Дальквіст, дворазова віцечемпіонка зимової Олімпіади-2022, вдруге поспіль виграла спринтерський залік Кубка світу з гірськолижного спорту.
  • У сезоні 2022/23 вона здобула шість особистих нагород (4 "срібла" та 2 "бронзи") й додала до них командне "золото" в спринті 6х1.2 км.
  • 25-річна Моа Ілар виступає на Кубку світу з 2019 року. Шведка поки не здобувала нагород на цьому рівні.
  • Календар наступного сезону Кубка світу з гірськолижного спорту буде затверджено після травневої зустрічі FIS. Попередньо змагання мають розпочатися в листопаді з етапу в фінській Руці.

Вибір редакції

На початок