У Рівне привезли копію ікони Божої Матері, оригінал якої вивезли з міста 80 років тому

У Рівне привезли копію ікони Божої Матері, оригінал якої вивезли з міста 80 років тому

У Рівне привезли копію ікони Божої Матері, оригінал якої вивезли з міста 80 років тому
Фото: римо-католицька парафія

У Рівне привезли ікону Богородиці, це копія головної святині костелу Святого Антонія та його мурованого і дерев'яного попередників, розповіла Суспільному краєзнавиця Світлана Калько. Оригінал, якому майже 400 років, вивезли з міста після Другої світової війни до Польщі і таким чином ікону вдалося врятувати від радянської влади. Привезену в Рівне копію розмістили в діючому храмі Святих Апостолів Петра і Павла.

Копію ікони "Богородиця з дитям" в Рівне привіз отець Вальдемар Павелець з Києва. За його словами, оригінал до кінця Другої світової війни перебував у Рівному і був святинею костелу святого Антонія, теперішньому органному залі. Потому образ Богородиці вивезли з Рівного до Польщі у містечку Моково.

"Оригінал цієї ікони в 1945 році виїхав до Польщі, був забраний в дуже схожому з нинішнім часі. Тоді теж прийшли "асвабадітєлі", хотіли "асвабаждать". І зараз в цьому часі теж мусимо боротися", — зазначив отець Вальдемар.

У Рівне привезли копію ікони, оригінал якої вивезли з міста 80 років тому
Копія ікони, оригінал якої вивезли з міста 80 років тому. Фото: римо-католицька парафія

Те, що ікону вивезли до Польщі одразу після війни, її й врятувало, вважає рівнезнавиця Світлана Калько. Вона дослідила історію майже чотирьохсотлітнього образу, який був головною святинею костелу Різдва Пресвятої Діви Марії і Святого Антонія Падуанського. Такою була повна назва рівненського храму, у приміщенні якого нині діє зал камерної та органної музики обласної філармонії.

"В 1650 році рівненському костелу, одному з попередників костелу Святого Антонія, львівський гончар Ян Чарнокозіц і його дружина Розалія подарували ікону. Хто її намалював і коли саме, поки нема інформації. Спочатку ця ікона була в дерев'яному костелі, потім в мурованому. Коли вони були зруйновані, то перейшла в костел Святого Антонія і була там головною реліквією. Після Другої світової війни, один з місцевих ксьондзів, побоюючись і за долю костелу, і всього, що там було, забрав цю ікону і вивіз у Польщу в містечко, звідки був родом", — розповіла Світлана Калько.

У Рівне привезли копію ікони, оригінал якої вивезли з міста 80 років тому
Копію ікони Богородиці передали в костел Святих Петра і Павла в Рівному. Фото: римо-католицька парафія

З її слів, ікона "Богородиця з дитям" досі зберігається в польському містечку за понад 600 кілометрів від Рівного.

"Довгі роки її вважали втраченою. Але влітку 2022 року в інтернеті натрапила на інформацію про ікону "Марія з Волині", почала досліджувати і з'ясувала, що це саме ікона-реліквія з рівненського костелу. Поляки розповідають, що це святиня з Рівного, її реставрували і повернули в костел Святої Трійці у Мокові 22 березня 2022 року, коли вже місяць в Україні йшла повномасштабна війна. І відтоді, як зазначають самі поляки, вони моляться перед цією іконою про мир в Україні", — повідомила рівнезнавиця.

У Рівне привезли копію ікони, оригінал якої вивезли з міста 80 років тому
Копія ікони Борогодиці в костелі Святих Петра і Павла у Рівному. Фото: римо-католицька парафія

За її даними, з поляками також домовилися, що виготовлять копії ікони і передадуть в Рівне. Її розмістили в діючому храмі Святих Апостолів Петра і Павла.

Читайте також

  • ДТП біля блокпоста на Рівненщині: одна людина загинула, двоє травмовані
  • У рівненському соборі доробили мозаїку із зображенням біблійної притчі про Страшний суд
  • Погроми, підпали, знищення майна: на Рівненщині судитимуть вісьмох ув’язнених через організацію бунту
  • Північ Рівненщини може чекати підтоплення, якого не було 10 років. Скільки сіл в зоні ризику

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції

На початок